Duchowny zdecydował się na 40 dni postu niczym Jezus. Zmarł w szpitalu

39-letni pastor z Mozambiku postanowił odtworzyć opisany w Biblii post Jezusa na pustyni, odmawiając przyjmowania jedzenia, ale także wody przez 40 dni. Jego ciało nie wytrzymało jednak obciążenia i pomimo wysiłków lekarzy, duchowny zmarł.

40 dni bez jedzenia i picia to za dużo dla ludzkiego organizmu
40 dni bez jedzenia i picia to za dużo dla ludzkiego organizmu123RF/PICSEL

Chciał być jak Jezus. Mężczyzna pościł 40 dni

Niemal każdy zna słynną historię o poście Jezusa z Nazaretu, opisaną w Nowym Testamencie. Do dzisiaj opowieść o 40-dniowej głodówce Chrystusa na pustyni fascynuje, rozpala wyobraźnię i inspiruje. Niektórych aż zbyt dosłownie.

Francisco Barajah, pastor Kościoła Ewangelickiego Świętej Trójcy (Santa Trindade) w Mozambiku chciał tak jak na kartach Biblii, powstrzymać się od jedzenia i picia przez 40 dni.

Po 25 dniach w bardzo ciężkim stanie trafił do szpitala. Barajah otrzymał zastrzyki ze specjalnego nawadniającego serum, ale zabieg ten nie pomógł. 39-latek zmarł z powodu niewydolności narządów wewnętrznych i ostrej anemii — stanu, w którym organizm ma zbyt mało zdrowych czerwonych krwinek, by rozprowadzić odpowiednią ilość tlenu.

Barajah był przedstawicielem Kościoła Ewangelickiego Santa Trindade z siedzibą w Maputo, stolicy Mozambiku. Kościół ten jest jednym z największych kościołów protestanckich w kraju, będąc częścią Synodu Kościołów Ewangelickich w Mozambiku (Synod of the Evangelical Churches in Mozambique). Należy do rodziny kościołów luterańskich.

Tragiczny stan zdrowia Barajaha

Historia organizacji sięga roku 1887, kiedy to misjonarze niemieccy przybyli do Mozambiku i rozpoczęli pracę ewangelizacyjną. Pierwszy kościół luterański w Maputo został założony w 1897 roku, a Kościół Ewangelicki Santa Trindade powstał w 1907.

Dzisiaj ma około 60 tys. członków, prowadzi także wiele szkół i ośrodków zdrowia, działa również na rzecz wspierania ubogich i potrzebujących.

To właśnie wierni wraz z rodziną wezwali służby medyczne i nalegali, aby Barajah został zabrany do szpitala po tym, jak w 25. dniu postu jego stan zdrowia uległ wyraźnemu pogorszeniu.

Załoga placówki Central da Beria podjęła nawet próby podania duchownemu jedzenia w płynnej postaci. Ale jego narządy były tak zniszczone przez brak wody i składników odżywczych, że jedzenie sprawiało mu ból.

Brat pastora, Marques Manuel Barajah, przyznał w rozmowie z lokalnymi mediami, że Francisco od lat borykał się ze zbyt niskim ciśnieniem krwi, ale odmawiał podjęcia jakiegokolwiek leczenia.

Wart podkreślenia jest fakt, iż w Biblii nie napisano konkretnie o tym, że Jezus, poszcząc przez 40 dni, powstrzymywał się od picia wody. W Ewangeliach św. Łukasza i Mateusza widnieje jedynie zapis na temat tego, że Chrystus: "Nic w owe dni nie jadł, a po ich upływie odczuł głód".

Tragiczna śmierć mężczyzny. To przestroga dla innych gorliwych wyznawców wiary

Woda jest niezbędna dla ciała człowieka do funkcjonowania, ponieważ pełni wiele ważnych funkcji. Transportuje składniki odżywcze i tlen do komórek, usuwa odpady metaboliczne, reguluje temperaturę ciała poprzez pocenie się i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mózgu, serca, mięśni oraz innych narządów.

Organizm pozbawiony wody nie jest w stanie wykonywać podstawowych funkcji życiowych. Początkowe objawy odwodnienia to osłabienie, zmęczenie, suchość w ustach i gardle oraz bóle głowy.

Wraz z postępem odwodnienia symptomy te mogą się pogłębiać, a osoba odwodniona może odczuwać nudności, wymioty, drgawki, problemy z oddychaniem, a nawet zapaść śpiączkę. Ostatecznie odwodnienie prowadzi do śmierci.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas