Dzień Buraka 2021. Kto nie powinien ich jeść?

Aktualizacja

24 listopada obchodzimy nietypowe święto, a mianowicie Dzień Buraka. Jedni je kochają, inni za nimi nie przepadają i, choć buraki mają mnóstwo cennych właściwości, nie każdemu służą. Kto nie powinien ich jeść, zwłaszcza w dużych ilościach?

Buraki mają mnóstwo cennych wartości odżywczych, ale nie każdemu służą
Buraki mają mnóstwo cennych wartości odżywczych, ale nie każdemu służą123RF/PICSEL

Buraki. Dlaczego warto je jeść?

Burak w różnej postaci jest uważany za jedno z najzdrowszych warzyw, które znajdują zastosowanie w polskiej kuchni. Nic zresztą dziwnego, w końcu ma mnóstwo cennych składników mineralnych i, dzięki temu może przyczynić się do poprawy stanu naszego organizmu. 

Jest m.in. źródłem sporej dawki folianów czy potasu, dzięki czemu wspiera układ nerwowy i pomaga utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi. Zawiera też miedź, cynk i kobalt. 

Często zaleca się go anemikom lub osobom z niedokrwistością. Powodem jest to, że wykazuje właściwości krwiotwórcze i poprawia krążenie.

Poza tym przyspieszają przemianę materii i pomagają pozbyć się problemu zaparć. 

Dzień buraka 2021. Kto powinien ich unikać?

Burak zawiera m.in. witaminę B1, dzięki czemu może pozytywnie wpływać na układ krwionośny
Burak zawiera m.in. witaminę B1, dzięki czemu może pozytywnie wpływać na układ krwionośny123RF/PICSEL

Pomimo ogromnej ilości zalet, częste jedzenie buraków ma również swoje wady. W Dzień Buraka 2021, który wypada 24 listopada, warto jest przynajmniej o nich wspomnieć.

Od tych roślin z daleka powinny trzymać się osoby, które zmagają się z cukrzycą, bo, pomimo tego, że buraki same w sobie nie są kaloryczne, po ugotowaniu ich indeks glikemiczny bardzo wzrasta — z około 30 do nawet 65!

Ludzie, którzy mają takie problemy, powinni więc postawić raczej na surówkę z surowych warzyw, albo na sok ze świeżo wyciskanych surowych czerwonych buraków.

"Ewa gotuje": Kasza gryczana kiszonaPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas