Reklama

Reklama

Dzień Buraka 2021. Kto nie powinien ich jeść?

24 listopada obchodzimy nietypowe święto, a mianowicie Dzień Buraka. Jedni je kochają, inni za nimi nie przepadają i, choć buraki mają mnóstwo cennych właściwości, nie każdemu służą. Kto nie powinien ich jeść, zwłaszcza w dużych ilościach?

Buraki. Dlaczego warto je jeść?

Burak w różnej postaci jest uważany za jedno z najzdrowszych warzyw, które znajdują zastosowanie w polskiej kuchni. Nic zresztą dziwnego, w końcu ma mnóstwo cennych składników mineralnych i, dzięki temu może przyczynić się do poprawy stanu naszego organizmu. 

Jest m.in. źródłem sporej dawki folianów czy potasu, dzięki czemu wspiera układ nerwowy i pomaga utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi. Zawiera też miedź, cynk i kobalt. 

Często zaleca się go anemikom lub osobom z niedokrwistością. Powodem jest to, że wykazuje właściwości krwiotwórcze i poprawia krążenie.

Reklama

Poza tym przyspieszają przemianę materii i pomagają pozbyć się problemu zaparć. 

Dzień buraka 2021. Kto powinien ich unikać?

Pomimo ogromnej ilości zalet, częste jedzenie buraków ma również swoje wady. W Dzień Buraka 2021, który wypada 24 listopada, warto jest przynajmniej o nich wspomnieć. 

Od tych roślin z daleka powinny trzymać się osoby, które zmagają się z cukrzycą, bo, pomimo tego, że buraki same w sobie nie są kaloryczne, po ugotowaniu ich indeks glikemiczny bardzo wzrasta — z około 30 do nawet 65! 

Ludzie, którzy mają takie problemy, powinni więc postawić raczej na surówkę z surowych warzyw, albo na sok ze świeżo wyciskanych surowych czerwonych buraków.

Czytaj również:

Dzień buraka 2021: Jak zrobić dobry zakwas na barszcz?

Proste sposoby na wilgoć w domu. Jak się jej pozbyć? 

Fryzury z PRL-u. Hit czy kit?

Tomasz Karolak przyłapany na gorącym uczynku 

Tina Turner o swoim życiu

Zobacz także:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy