Reklama

Reklama

Dziesięć najlepszych polskich plaż 2019

Jedne są romantyczne, inne sztuczne. Wszystkie zalewają wody Bałtyku, wybrane – fale nowych inwestycji. Jak co roku serwis Travelist przyjrzał się wybrzeżu od Świnoujścia przez Trójmiasto po Krynicę Morską, by zaprezentować subiektywną listę 10 polskich plaż, które szczególnie poleca w sezonie 2019!

10. Trzęsacz 

Reklama

Choć w naszym rankingu plasuje się na 10. miejscu, w zestawieniu najbardziej romantycznych plaż nie ma sobie równych. Wszystko za sprawą sięgającego na wysokość 5-kondygnacyjnego budynku klifu, w cieniu którego leniwie ciągnie się szeroki na 40 m i długi na 2 km złoty pas piasku. Niepowtarzalnego charakteru skarpie - którą upodobali sobie zwłaszcza amatorzy widokowych skoków w tandemie - nadają ruiny XIV-wiecznego kościoła. Według legendy to właśnie tu, na przykościelnym cmentarzu, pochowana jest Zielenica - schwytana niegdyś przez rybaków bogini morza. Zazdrosny ojciec - Bałtyk - nieustannie posyła po jej ciało ogromne fale, które podmywają mury kościoła. Na nieco mniej romantycznych turystów czekają w gminie Rewal liczne atrakcje o innym charakterze, m.in. Park Wieloryba, gdzie można podziwiać płetwala błękitnego o długości 35 m, czy też Nadmorska Kolej Wąskotorowa.

9. Jarosławiec Kilka buldożerów, rurociąg, pogłębiarka, kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych morskiego piasku i plaża w Jarosławcu szturmem wdarła się do rankingu najlepszych plaż w naszym kraju (i nie tylko)!  Ogromna na pięć ha plaża to ewenement na skalę europejską. Poza nią na Starym Kontynencie jeszcze tylko sztuczna plaża w Holandii jest w stanie oprzeć się niszczącym siłom morskich fal. My zaś nie zamierzamy opierać się jej urokowi, zwłaszcza, że władze gminy Postomino zapowiadają tu przypływ nowych inwestycji i naprawdę dużą falę atrakcji. 

8. Międzyzdroje Gdyby szukać porównania w skali całego świata, słynny kurort w Międzyzdrojach określić by można mianem polskiego Monte Carlo, Cannes czy Malibu. Nigdzie indziej nad Bałtykiem nie znajdziemy takiego zagęszczenia gwiazd, gwiazdeczek i celebrytów jak właśnie tu, podczas corocznego Festiwalu Gwiazd. O randze tego miejsca najlepiej świadczy fakt, że w sezonie przebywa tu siedem razy więcej gości niż stałych mieszkańców! Jednak plejada gwiazd polskiego show-biznesu to nie jedyna atrakcja w Międzyzdrojach. Podczas spaceru po tutejszej plaży wrażenie robi piękny widok na pobliskie klify, z najwyższą na polskim Wybrzeżu górą Gosań na czele. Warto się też wybrać na spacer po długim na 120 metrów molo, najlepiej...  o zachodzie słońca. Na tych, którzy chcieliby odpocząć na chwilę od gwaru i tłumów, czekają zaś nieopodal leśne ścieżki i tajemnicze uroczyska Wolińskiego Parku Narodowego. 

7. Ustka To jedna z tych plaż, na której dobrze poczują się zarówno amatorzy tętniących życiem kurortów, jak i poszukiwacze spokoju... pod warunkiem, że dobrze wybiorą jej część. W krajobrazie na wschód od dzielącego plażę w Ustce na dwie połowy kanału portowego dominują kolorowe stragany, knajpki i atrakcje dla dzieci. To też ulubiony fragment Bałtyku dla poławiaczy bursztynu, którzy zimą w gumowych strojach, z kosiorami na ramieniu zanurzają się w spienionych wodach Bałtyku.Na zachód rozpościerają się natomiast dzikie, wydmowe krajobrazy. Piasek jest tu przyjemny i delikatny, a dodatkowo... z roku na rok jest go coraz więcej. Poza wejściem, które wiedzie wzdłuż zachodniego falochronu, na plażę dostać się można przez ścieżki otoczone wonnymi lasami sosnowymi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje