Dziesięć najlepszych polskich plaż 2019

Jedne są romantyczne, inne sztuczne. Wszystkie zalewają wody Bałtyku, wybrane – fale nowych inwestycji. Jak co roku serwis Travelist przyjrzał się wybrzeżu od Świnoujścia przez Trójmiasto po Krynicę Morską, by zaprezentować subiektywną listę 10 polskich plaż, które szczególnie poleca w sezonie 2019!

Świnoujście to jedna z najczystszych, najbezpieczniejszych i ekologicznie zarządzanych plaż polskiego Wybrzeża
Świnoujście to jedna z najczystszych, najbezpieczniejszych i ekologicznie zarządzanych plaż polskiego Wybrzeża123RF/PICSEL

10. Trzęsacz

Choć w naszym rankingu plasuje się na 10. miejscu, w zestawieniu najbardziej romantycznych plaż nie ma sobie równych. Wszystko za sprawą sięgającego na wysokość 5-kondygnacyjnego budynku klifu, w cieniu którego leniwie ciągnie się szeroki na 40 m i długi na 2 km złoty pas piasku. Niepowtarzalnego charakteru skarpie - którą upodobali sobie zwłaszcza amatorzy widokowych skoków w tandemie - nadają ruiny XIV-wiecznego kościoła. Według legendy to właśnie tu, na przykościelnym cmentarzu, pochowana jest Zielenica - schwytana niegdyś przez rybaków bogini morza. Zazdrosny ojciec - Bałtyk - nieustannie posyła po jej ciało ogromne fale, które podmywają mury kościoła. Na nieco mniej romantycznych turystów czekają w gminie Rewal liczne atrakcje o innym charakterze, m.in. Park Wieloryba, gdzie można podziwiać płetwala błękitnego o długości 35 m, czy też Nadmorska Kolej Wąskotorowa.

9. Jarosławiec Kilka buldożerów, rurociąg, pogłębiarka, kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych morskiego piasku i plaża w Jarosławcu szturmem wdarła się do rankingu najlepszych plaż w naszym kraju (i nie tylko)!  Ogromna na pięć ha plaża to ewenement na skalę europejską. Poza nią na Starym Kontynencie jeszcze tylko sztuczna plaża w Holandii jest w stanie oprzeć się niszczącym siłom morskich fal. My zaś nie zamierzamy opierać się jej urokowi, zwłaszcza, że władze gminy Postomino zapowiadają tu przypływ nowych inwestycji i naprawdę dużą falę atrakcji.

8. Międzyzdroje Gdyby szukać porównania w skali całego świata, słynny kurort w Międzyzdrojach określić by można mianem polskiego Monte Carlo, Cannes czy Malibu. Nigdzie indziej nad Bałtykiem nie znajdziemy takiego zagęszczenia gwiazd, gwiazdeczek i celebrytów jak właśnie tu, podczas corocznego Festiwalu Gwiazd. O randze tego miejsca najlepiej świadczy fakt, że w sezonie przebywa tu siedem razy więcej gości niż stałych mieszkańców! Jednak plejada gwiazd polskiego show-biznesu to nie jedyna atrakcja w Międzyzdrojach. Podczas spaceru po tutejszej plaży wrażenie robi piękny widok na pobliskie klify, z najwyższą na polskim Wybrzeżu górą Gosań na czele. Warto się też wybrać na spacer po długim na 120 metrów molo, najlepiej...  o zachodzie słońca. Na tych, którzy chcieliby odpocząć na chwilę od gwaru i tłumów, czekają zaś nieopodal leśne ścieżki i tajemnicze uroczyska Wolińskiego Parku Narodowego.

Na plażach Ustki piasek jest przyjemny i delikatny, a dodatkowo... z roku na rok jest go coraz więcej
Na plażach Ustki piasek jest przyjemny i delikatny, a dodatkowo... z roku na rok jest go coraz więcej123RF/PICSEL

7. Ustka To jedna z tych plaż, na której dobrze poczują się zarówno amatorzy tętniących życiem kurortów, jak i poszukiwacze spokoju... pod warunkiem, że dobrze wybiorą jej część. W krajobrazie na wschód od dzielącego plażę w Ustce na dwie połowy kanału portowego dominują kolorowe stragany, knajpki i atrakcje dla dzieci. To też ulubiony fragment Bałtyku dla poławiaczy bursztynu, którzy zimą w gumowych strojach, z kosiorami na ramieniu zanurzają się w spienionych wodach Bałtyku.Na zachód rozpościerają się natomiast dzikie, wydmowe krajobrazy. Piasek jest tu przyjemny i delikatny, a dodatkowo... z roku na rok jest go coraz więcej. Poza wejściem, które wiedzie wzdłuż zachodniego falochronu, na plażę dostać się można przez ścieżki otoczone wonnymi lasami sosnowymi.

Będąc w Sopocie warto przespacerować się aż na sam koniec molo, stężenie jodu jest tam bowiem dwukrotnie wyższe niż na lądzie!
Będąc w Sopocie warto przespacerować się aż na sam koniec molo, stężenie jodu jest tam bowiem dwukrotnie wyższe niż na lądzie! 123RF/PICSEL

6. Sopot

Sopot to nie tylko najdłuższe molo w Europie, słynny "monciak" i Opera Leśna. To także wspaniała - długa na 4,3 km i szeroka aż na 110 m - plaża przyciągająca miłośników słonecznych kąpieli z całej Polski i nie tylko. Wyróżniają ją bliskość centrum miasta, znakomite zaplecze turystyczne (bary, wypożyczalnie sprzętu sportowego i leżaków, atrakcje dla dzieci), łagodne zejście do wody i Błękitna Flaga, która powiewa nad sopockim kąpieliskiem nieprzerwanie od 2010 roku. Przy plaży znajduje się oczywiście wspomniane molo - warto przespacerować się aż na sam jego koniec, stężenie jodu jest tam bowiem dwukrotnie wyższe niż na lądzie!

5. Hel Jeszcze w XVII w. na Hel można było dostać się tylko statkiem lub wpław - była to bowiem jedna z kilku osobnych wysepek, oblewanych ze wszystkich stron spienionymi wodami Bałtyku. Z czasem jednak wspólne działania morza (które nanosiło kolejne tony piasku) oraz człowieka (który naturalne konstrukcje umacniał) sprawiły, że archipelag zmienił się w mierzeję. Na tyle niezwykłą, że w 2013 r. trafiła nawet na stworzoną przez serwis The World Geography listę 15 najbardziej zdumiewających półwyspów świata. Aż 70 dni słonecznych w roku, długie na 100 m kąpielisko, silne, pożądane przez amatorów windsurfingu i kitesurfingu wiatry i fokarium - to powody, dla których warto się wybrać kraniec 30-kilometrowej  mierzei. Jeśli jednak okazałyby się niewystarczające, zawsze pozostają inne plaże po obu stronach cypla, m.in. szczycąca się największą płycizną na całym półwyspie Jastarnia czy wyróżnione w zeszłorocznym zestawieniu National Geographic Polska "10 najpiękniejszych plaż pod słońcem" Chałupy.

4. Dębki Stan wakacyjnej beztroski można tu osiągnąć w czasie krótszym niż zajmuje rozłożenie ręcznika. Widok pięknej, szerokiej na ponad 100 m plaży z drobniutkim piaskiem o urzekającej, jasnej barwie momentalnie ścina z nóg i zachęca do wylegiwania się w towarzystwie szumu fal. Od strony lądu odgradzają ją nadmorski las i niewysokie wydmy - zejścia na nią są więc łagodne i bezpieczne. Tak samo jak zejścia do wody. Dużą atrakcją dębskiej plaży jest malowniczy odcinek, gdzie swój bieg kończy rzeka Piaśnica. Kończą się tu też spływy kajakowe. Ponadto Dębki słyną z plaży naturystów - kurort został nawet okrzyknięty nieoficjalną stolicą polskich nudystów.

Łebska plaża jest szeroka, czysta i malownicza
Łebska plaża jest szeroka, czysta i malownicza123RF/PICSEL

3. Kołobrzeg O takiej plaży marzy się w mroźne, zimowe wieczory! Szeroka, piaszczysta i bardzo zadbana kołobrzeska plaża po kilku latach rewitalizacji stała się prawdziwym rajskim zakątkiem. Panują tu znakomite warunki i do zażywania kąpieli słonecznych (piasek jest miękki i drobny), i do uprawiania sportów wodnych (tj. surfing, żeglarstwo czy jazda na nartach wodnych). W sezonie na plaży wydzielane są 3 kąpieliska: Plaża Centralna (o długości niemal 400 m i szerokości ok. 90 m), Plaża Zachodnia i Plaża Wschodnia. O bezpieczeństwo plażowiczów dbają ratownicy wodni i medyczni. Najpiękniejszy odcinek, z wysokim, szerokim wałem wydmowym, znajduje się na zachód od ujścia Parsęty, w stronę Grzybowa. Wzdłuż Plaży Centralnej między molo a latarnią morską ciągnie się malowniczy Bulwar Jana Szymańskiego. Na wschód od molo biegnie z kolei Promenada Wydmowa - jedna z najdłuższych i najpiękniejszych nadbałtyckich alei spacerowych.

2. Łeba Aby dostać się na długą na 6 km i szeroką na 20-30 m plażę z centrum Łeby, trzeba liczyć się z około 15-minutowym spacerem. Ale naprawdę warto - nigdzie indziej na Wybrzeżu nie znajdziemy bowiem tyle piasku na kilometr kwadratowy. I to jakiego piasku! Łebska plaża jest szeroka, czysta i malownicza, a struktura ziarenek piasku przywodzi na myśl mąkę. No i tuż obok znajduje się Słowiński Park Narodowy, czyli jeden z największych w Europie kompleksów ruchomych wydm. W sezonie na amatorów wodnych kąpieli czeka strzeżone kąpielisko z łagodnym zejściem do wody o długości 1 km. U ujścia kanału Chełst do rzeki Łeby znajduje się port, a w porcie statki i jachty, na pokładzie których wyruszyć można naprzeciw morskim falom.

1.Świnoujście Na długiej na 10 km plaży w Świnoujściu od przeszło dekady, rok w rok, powiewają Błękitne Flagi. Od lat ten szeroki (miejscami nawet na 200 m) pas złocistego piasku w cieniu słynnej Stawy Młyny i nieopodal  XIX-wiecznego pruskiego fortu Gerharda zdobywa pierwsze miejsce w rankingu polskich plaż. I trudno się temu dziwić! To w końcu jedna z najczystszych, najbezpieczniejszych i ekologicznie zarządzanych plaż polskiego Wybrzeża. Na dodatek oblewana wodą Bałtyku o statystycznie najwyższej temperaturze w kraju.    Na świnoujskim kąpielisku wypoczywa się aktywnie. Oprócz zażywania kąpieli morskich i słonecznych można tu m.in. skorzystać ze zjeżdżalni wodnych, trampolin, boiska do gry w siatkówkę plażową czy wypożyczyć skuter wodny. Od przeszło 200 lat Bałtyk w tym miejscu cofa się, oddając plażę plażowiczom i...  inwestorom. To tu powstał (i wciąż się rozbudowuje) największy kompleks hotelowo-apartamentowy na Wybrzeżu - Baltic Park Molo.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas