Apteczny hit za grosze. Koniecznie zabierz na wakacje
Preparaty na bazie arniki można kupić w każdej aptece, bez recepty za niewielkie pieniądze. Potrafią pomóc w leczeniu wielu dolegliwości skórnych i nie tylko. Komu szczególnie są polecane i dlaczego warto mieć maść z arniki w swojej apteczce, a także zabrać na wakacje?

Spis treści:
Arnika - co to za roślina?
Arnika górska to roślina z rodziny astrowatych, naturalnie występująca w Azji, Ameryce Północnej, a także Europie - w tym również w Polsce. Charakteryzuje się żółtymi kwiaty zebranymi w koszyczki. To właśnie one stanowią surowiec, na bazie którego produkuje się kremy, żele i maści o wielu wspaniałych właściwościach.
Arnika znana jest ludziom od wieków, niegdyś wykorzystywana była w ziołolecznictwie ludowym. O jej działaniu pisała także benedyktyńska mniszka Hildegarda z Bingen.
Z uwagi na to, że jest gatunkiem zagrożonym, podlega ścisłej ochronie - tej dziko rosnącej nie wolno zrywać. Kwiaty, które wykorzystuje się do produkcji maści, pochodzą ze specjalnych upraw.

Arnika - jakie ma właściwości?
W żółtych kwiatach arniki znajduje się cała masa dobroczynnych składników. Należą do nich:
- helenalina - mająca działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe
- fitosterole, garbniki, olejki eteryczne działające antyseptycznie
- przeciwzapalne flawonoidy
- karotenoidy, tymol, triterpeny, saponiny
Komu zaleca się stosowanie preparatów z arniki?
Kremy oraz maści na bazie arniki stosujemy zewnętrznie na skórę i mogą być pomocne przy wielu dolegliwościach - zarówno w przypadku urazów, jak i niektórych chorób skórnych. Będzie pomocna w leczeniu:
- siniaków
- obrzęków powstałych na skutek stłuczeń czy też ugryzienia przez owady
- trądziku - wyprysków zarówno na twarzy jak i innych częściach ciała
- cery naczynkowej
Maść z arniki jest bezpieczna zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Warto mieć ją w swojej apteczce szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy to bardziej narażeni jesteśmy na ukąszenia przez owady, otarcia czy stłuczenia.
Jak działa maść z arniki?
Maść arnikowa przede wszystkim wycisza zmiany skórne, minimalizując ich widoczność, a także zmniejsza dolegliwości - ból, pieczenie, swędzenie. Można stosować ją także przy bólach reumatycznych.
•Siniaki i obrzęki - preparaty arnikowe wchłaniają płyn z wysięku, pomagają pobudzić krążenie, dzięki czemu zmiany szybciej się goją, a dolegliwości ustają.
•Stłuczenia i zwichnięcia - działa nie tylko przeciwbólowo, ale też przyspiesza regenerację tkanek.
•Cera naczynkowa - arnika uszczelnia i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, minimalizując widoczność nieestetycznych pajączków.
•Skóra trądzikowa - tymol zawarty w arnice dezynfekuje skórę, natomiast witamina A łagodzi i koi ropne zmiany.
Kiedy nie należy stosować maści z arniki?
Należy wiedzieć jednak, że preparatów z arniką nie zaleca się stosować na otwarte rany, owrzodzenia czy oparzenia, bo mogłyby spowodować zaostrzenie stanu zapalnego.