Dziewczyna o złotych nogach

Ta młoda, atrakcyjna dziewczyna niemal straciła życie. Dzięki determinacji powróciła do zdrowia i kariery zawodowej. Traumatyczne wydarzenie, które ją spotkało, sprawiło, że inspiruje osoby doświadczone przez los.

Lauren Wasser chętnie się udziela w mediach, by wesprzeć inne osoby z protezami
Lauren Wasser chętnie się udziela w mediach, by wesprzeć inne osoby z protezamiGetty Images

Bajeczne życie

Lauren Wasser pochodzi z San Diego. Jej rodzice byli modelami. Mama urodziła ją w wieku 21 lat i wychowywała sama, bo ojciec był uzależniony od narkotyków i nie uczestniczył w życiu rodziny. Córka towarzyszyła znanej mamie w jej podróżach do Paryża, Londynu i Nowego Jorku.

Już jako dziecko pojawiła się na okładce włoskiego Vogue’a. Modeling i koszykówka były całym jej życiem. Albo chodziła w szpilkach, albo w butach sportowych. Lubiła łączyć style. Często nosiła ubrania z kolekcji Gucci czy Givenchy, z perełkami vintage znalezionymi w ciucharni. Miała szerokie grono przyjaciół, robiła, to co kochała i zarabiała na tym duże pieniądze, które pozwalały jej na dostatnie i wygodne życie w Nowym Jorku.

Dzień, który zmienił wszystko

W 2012 roku, miała 24 lata i była zdrową i wysportowaną młodą kobietą. Wybierała się na imprezę do znajomych. Ponieważ miała okres, założyła tampon. Po pewnym czasie poczuła się źle, jakby łapała ją grypa. Wróciła do domu i położyła się do łóżka. Miała 40 stopni gorączki i traciła przytomność. Była w domu tylko z psem, który czując, że dzieje się coś niedobrego, skakał po niej, próbując ją obudzić. 

Lauren podkreśla, że tragedia, którą ją spotkała umocniła jej charakter i zupełnie przewartościowała życia
Lauren podkreśla, że tragedia, którą ją spotkała umocniła jej charakter i zupełnie przewartościowała życiaSean Zanni/Patrick McMullanGetty Images

Kiedy mama przyjechała do jej apartamentu, natychmiast wezwała pogotowie, które zabrało córkę do szpitala. Ku zdziwieniu personelu medycznego, miała zawał serca, a jej nerki przestawały pracować. Lekarze dawali jej jeden procent szans na przeżycie. W szpitalu zdiagnozowano u niej zespół wstrząsu toksycznego. Ta groźna dla zdrowia i życia reakcja organizmu pojawia się podczas stosowania tamponów.

Lauren została na półtora tygodnia wprowadzona w śpiączkę farmakologiczną. Kiedy się wybudziła, poczuła przeszywający ból nóg. Miała wrażenie, że płoną. Ponieważ gangrena postępowała, lekarze amputowali jej jedną nogę poniżej kolana.

Po amputacji, młodej kobiecie było trudno zaakceptować to, co się stało. Nienawidziła siebie i całego świata. Kiedyś była szczęśliwa, piękna i doskonała. Wiele razy myślała, żeby skończyć ze sobą. Jednak powstrzymywał ją fakt, że jej młodszy brat codziennie wracał do domu po szkole i to on byłby pierwszą osobą, która by ją znalazła i musiała z tym żyć. Pomimo depresji, powoli zaczynała wychodzić na prostą. Już w szpitalu miała szansę zapoznać się ofertą protez dla osób młodych i aktywnych. Spotkała się też z ludźmi, którzy ich używają od lat i dzięki temu wiodą całkiem zwyczajne życie.

Lauren Wasser zmobilizowała się i zaczęła nowe życie, mimo trudności, które spotyka codziennie
Lauren Wasser zmobilizowała się i zaczęła nowe życie, mimo trudności, które spotyka codziennieGetty Images

Powrót do normalności

W 2015 roku, Wasser po raz pierwszy wystąpiła w sesji zdjęciowej do katalogu z odzieżą sportową. Bała się, czy zdjęcia znajdą dobry odbiór, czy da sobie radę, ale fotograf pokazał protezę, jako coś pozytywnego, czego nie należy wstydzić się przed ludźmi. W kampanii dla marki modowej Kenneth Cole jej fotografie były w całym Nowym Jorku. Osoby używające protez robiły sobie z nią selfie. Ludzie zaczepiali ją na ulicy i gratulowali odwagi.

To doświadczenie dało jej siłę do akceptacji siebie. Przestała ukrywać protezę i zaczęła uważać, że dobrze w niej wygląda. Jak wojownik. Wiele przeszła, ale wyszła z tego obronną ręką i nie ma nic do ukrycia. Teraz ma siłę i chce inspirować ludzie, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji. Kiedy wróciła do modelingu, znowu poczuła się jak milion dolarów.

W 2018 roku modelka zdecydowała się na amputację drugiej nogi, gdyż była dla niej powodem nieustannego bólu. Po zabiegu i rehabilitacji wróciła do pracy. W przyszłości planuje wziąć udział w maratonie i założyć rodzinę.

Co to jest zespół wstrząsu toksycznego?

Zespół wstrząsu toksycznego (TSS), to ostre, zagrażające życiu zatrucie, powodujące uszkodzenie i zaburzenie pracy narządów wewnętrznych oraz spadek ciśnienia krwi. Powstaje w wyniku toksyny TSST1 wytwarzanej przez gronkowca złocistego. Szacuje się, że występuje u 1 na 100 tys. osób, ale nawet w 50 proc. przypadków prowadzi do śmierci. 

Dziś Lauren stara się wspierać osoby w podobnej do niej sytuacji życiowej
Dziś Lauren stara się wspierać osoby w podobnej do niej sytuacji życiowej Bryan BedderGetty Images

Przeciętna kobieta stosuje 16 tys. tamponów w ciągu życia. Używając tamponów należy je wymieniać co 4-8 godzin. W razie pojawienia się symptomów takich jak dezorientacja, biegunka, ból głowy, gorączka lub dreszcze oraz czerwona wysypka na skórze, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

***
Zobacz więcej!

Małgorzata Rozenek stęskniła się za polską "pluchą"Newseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas