Fajerwerki wcale nie krzywdzą zwierząt?

Na stronach firm produkujących i sprzedających fajerwerki można przeczytać artykuły o tym, że fajerwerki wcale nie są szkodliwe dla zwierząt. Producenci tych wybuchowych materiałów prześcigają się w znajdowaniu argumentów na rzecz powyższej tezy, dając chociażby przykłady statystyk zaczerpniętych ze stron popularnych schronisk. Mają one dowodzić, że tak naprawdę nieznaczna liczba psów czy kotów trafia do tych miejsc na przełomie grudnia i stycznia.

Sylwester to trudny czas dla zwierząt
Sylwester to trudny czas dla zwierzątmateriały prasowe

Te dane może i mogłyby być faktycznie dowodem na to, że sylwester z fajerwerkami nie krzywdzi zwierząt. Jednak tak nie jest z kilku powodów. Jakich? Czworonogi na ogół nie są odnajdywane następnego dnia po zaginięciu i nie są od razu zawożone do schronisk. Zdarza się, że odnajdywane są dopiero po dwóch czy trzech tygodniach. Poza tym tak naprawdę niewiele psów i kotów uciekających opiekunom przed wybuchami petard trafia do zwykle bardzo już przepełnionych schronisk. Jest cała masa mniejszych lokalnych przytulisk dla zwierząt, fundacji czy domów tymczasowych, które zabezpieczają takiego przerażonego zwierzaka i pomagają odnaleźć mu jego opiekuna. Bardzo częstą praktyką w takich sytuacjach jest zabezpieczanie tych odnalezionych zwierząt w swoich domostwach przez osoby prywatne, które następnie wrzucają informacje o "znalezisku" na media społecznościowe, grupy tematyczne na Facebooku albo platformy z ogłoszeniami. Tak naprawdę to są miejsca, które warto obserwować, by przekonać się o skali tragedii tych bezbronnych i skrzywdzonych istot. Tak, skrzywdzonych również, bo liczba wypadków, jakie się wtedy zwierzętom przytrafiają jest ogromna.

Z jednym argumentem zbijających fortunę firm produkujących fajerwerki w okresie około sylwestrowym zgadzam się w stu procentach. Skala problemu byłaby trochę mniejsza, gdyby opiekunowie zwierzaków wykazywali się odpowiedzialnością za nie i umieli je dobrze zabezpieczyć przed taką sytuacją. Jednak problemu nie byłoby wcale, gdyby ludzie z szacunku dla zwierząt, tych dzikich również, po prostu zrezygnowali z tej niepotrzebnej nikomu praktyki.  Nie ilość fajerwerków wystrzeliwanych pod domami czyni nas wielkimi ludźmi a empatia, jaką jesteśmy w stanie wykazać się wobec bezbronnych istot i szacunkiem dla nich.

Z naszą pomocą możesz kolejny raz pomóc pokrzywdzonym czworonogom!

X edycja naszej akcji "Burek sam nie poprosi o pomoc" ma na celu wesprzeć schroniska, przytuliska z całej Polski i fundacje w wykarmieniu porzuconych lub odnalezionych psów, których serca złamał człowiek. Posklejać tych wszystkich serc nie jesteśmy w stanie, ale możemy zadbać o to, by psie brzuszki były pełne tej zimy. Pomożecie nam kolejny raz?

Jak możesz pomóc akcji?

Jeśli chcesz wesprzeć bezdomne zwierzaki bytujące w wymienionych poniżej schroniskach, przytuliskach i fundacjach, przekaż symboliczną złotówkę i pomóż im przetrwać zimę. Dzięki tobie nie jeden przysłowiowy Burek otrzyma michę pełną karmy!

Psi Los Fundacja im. Joanny Krupińskiej

Nr rachunku bankowego: 56 1750 0012 0000 0000 4083 7744

W tytule przelewu określ nazwę miejsca, które chcesz wesprzeć!

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie akcji pod adresem:

Możesz też kupić wirtualną porcję karmy!

Wyślij SMS o treści BUREK pod numer 75480 i kup wirtualną porcję karmy dla zwierząt biorących

udział w naszej akcji! W odpowiedzi otrzymasz link do pobrania oryginalnej, pamiątkowej grafiki.

Koszt wysłania jednej wiadomości wynosi 5 zł (netto), czyli 6,15 zł (brutto).

Na poniższej  mapie znajdziesz wszystkie miejsca biorące udział w naszej akcji. Sprawdź, kogo

możesz wesprzeć:

Sprawdź, jakim placówkom możesz pomóc
Sprawdź, jakim placówkom możesz pomócmateriał partnera

UWAGA KONKURSY!!!

Tylko do końca grudnia w ramach akcji "Burek sam nie poprosi o pomoc" możesz wziąć udział w dwóch konkursach - konkurs filmowy i konkurs plastyczny.

Dlaczego warto?

Nagrodą w konkursie filmowym jest przepiękna sesja zdjęciowa pupila albo z pupilem, wykonana przez wspaniałego fotografa - Roberta Stelmacha.

Z kolei w konkursie plastycznym zwycięzca otrzyma pakiet bezpiecznego zwierzaka, a w nim: lokalizator GPS dla psa, odblaskowa smycz i obroża dla psa, psa bezpieczeństwa, podróżny pojemnik na jedzenie i wodę, transporter do bezpiecznego przewozu psa w samochodzie, mata do przewozu psa w samochodzie, kamizelka do pływania i spersonalizowana adresatka. Szczegóły konkursów na stronie www.burek.psilos.org

Magdalena Tyrała

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas