Flashmob - błyskawiczny tłum

Kontaktują się ze sobą przez internet, synchronizują zegarki co do minuty, umawiają się w konkretnym miejscu, o konkretnej porze... Kto? Fani nowoczesnego trendu o nazwie flashmob, który praktycznie nie posiada żadnych ograniczeń: ani pod względem pomysłowości, ani pod względem wieku uczestników.

 Setki ludzi udają żę śpią podczas flashmobu w lobby hotelu Westin St. Francis w  San Francisco.
Setki ludzi udają żę śpią podczas flashmobu w lobby hotelu Westin St. Francis w San Francisco.Getty Images/Flash Press Media

Niepowtarzalna akcje

Flashmob nie posiada praktycznie żadnych ograniczeń, a pomysłów na jego zorganizowanie może być co najmniej tyle, ilu ma zwolenników. Z reguły każdy flashmob jest inny od poprzednich, a także na swój sposób wyjątkowy i niepowtarzalny. Co więcej, idea flashmobu stała się ostatnimi czasy o wiele bardziej ekskluzywna. Przykładowo na Manhattanie do tego rodzaju akcji mogą dołączyć jedynie osoby zaproszone.

Czciciele pluszowych dinozaurów i poduszkowi bojownicy

Miejsce paryskich "kolacji w bieli" do ostatniej chwili jest utrzymywane w tajemnicy przed władzami.
AFP

Poryw serca czy akcja marketingowa?

Podobno największy flashmob miał miejsce 15.01.2009 r. na Liverpool Street Station w Londynie. Grupa kilkuset osób zaczęła tańczyć w rytm muzyki, dobiegającej z dworcowych głośników. Mało tego, do akcji przyłączali się zupełnie przypadkowi przechodnie. Jakiś czas później wyszło na jaw, że była to kampania promocyjna jednej ze znanych sieci komórkowych o nazwie T-Mobile.

Polski flashmob

Najbardziej znane organizacje flashmobowe to: Global Flash Mob Committee, Mob Project (Nowy Jork, USA), SydMob (Sydney, Australia), Fmob RU (Rosja), a także Warszawski Front Abstrakcyjny. W Polsce flashmoby najczęściej odbywają się w dużych miastach, tj. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, a nawet w Opolu. Sam Warszawski Front Abstrakcyjny zrealizował już kilkadziesiąt flashmobów. Największa tego typu akcja w Polsce miała miejsce 12.05.2007 r. w poznańskim Centrum Handlowym Stary Browar. Uczestnicy przez około trzy minuty strzelali do siebie z nieistniejących pistoletów, a także padali na posadzkę.

Flashmob to sposób na oryginalną wypowiedź i rodzaj interwencji w przestrzeni publicznej. Flashmoby coraz częściej wykorzystywane są również do celów komercyjnych. Jednakże jego zwolennicy twierdzą, że jest to sprzeczne z samą ideą tego rodzaju przedsięwzięcia, jako że flashmob powinien odbywać się dla przyjemności i wspólnej realizacji celów społecznych.

Agnieszka Milka i Anna Bartosiewicz

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas