Gatunki, które wyginęły w 2018 roku

Rok 2018 przeszedł już do historii. To czas podsumowań w większości organizacji prozwierzęcych, również w Polsce. W minionych roku z projektu nowelizacji o ochronie zwierząt zniknął zapis o zakazie ich hodowli na futro, w najbliższą sobotę ma rozpocząć się masowa rzeź polskich dzików, w kolejce czekają już również żubry z Puszczy Boreckiej i Puszczy Knyszyńskiej - nawet do 40 osobników! Polskie dzikie zwierzęta możemy jeszcze uratować, na świecie są jednak gatunki, dla których poprzedni rok oznaczał wyginięcie.

Indri Indri - najbardziej zagrożony lemur na świecie
Indri Indri - najbardziej zagrożony lemur na świecie123RF/PICSEL

IUCN czyli Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody opublikowała świeżą listę gatunków zwierząt, które musieliśmy pożegnać w minionym roku. Niektóre z nich znamy bardzo dobrze...

Puma wschodnia

W 2018 roku oficjalnie uznano pumę wschodnią za wymarłą. To piękne zwierzę znajdowało się na liście gatunków zagrożonych już od lat siedemdziesiątych. Puma zamieszkiwała kiedyś olbrzymią część Ameryki Północnej, ale od ostatniego udokumentowanego spotkania z osobnikiem tego gatunku minęło już osiemdziesiąt lat! Od czasu do czasu odnotowywano jeszcze przypadki spotkań z pumami, ale pochodziły one z niewoli. W erze prekolumbijskiej puma była najliczniejszym ssakiem na półkuli zachodniej - zwierzęta wymarły jednak na skutek zatruć, kłusownictwa oraz programów łowieckich. 

Nosorożec biały północny

W 2018 roku pożegnaliśmy również ostatniego męskiego przedstawiciela nosorożca białego północnego. Na wolności żyją już tylko dwie samice, co oznacza oficjalnie koniec tego podgatunku. Sudan, ostatni samiec, miał 45 lat i od dawna cierpiał na zakażenie, które wdało mu się w nogę. W tej sytuacji dyrekcja rezerwatu w Kenii, gdzie mieszkał, zdecydowała się na eutanazję. 

- Był ambasadorem swojego gatunku i zostanie zapamiętany za to, ile zrobił, by podnieść świadomość zagrożeń, przed którymi stoją nie tylko nosorożce, ale tysiące innych gatunków w obliczu wyginięcia z powodu działalności człowieka - powiedział dyrektor rezerwatu Richard Vigne.

Nosorożce białe północne zamieszkiwały tereny bardzo niespokojne politycznie. Obszary, na których mogły znaleźć schronienie wciąż się kurczyły, zwierzęta narażone były na ciągłe ataki kłusowników. Z Sudana pobrano materiał genetyczny w nadziei, że nowoczesna biotechnologia pozwoli w przyszłości przywrócić gatunek do życia. 

Salamandra olbrzymia chińska

Na krawędzi wymarcia znalazła się również salamandra olbrzymia chińska, zwana "żywą skamieliną", największy żyjący płaz świata. Udało się jej przetrwać aż 250 milionów lat (jej przodkowie dzielili ziemię ze stegozaurami), niestety pokonał ją rok 2018. Drastyczny spadek liczebności spowodowany jest utratą siedlisk, polowaniami i zanieczyszczeniem środowiska. 

Salamandra olbrzymia chińska
Salamandra olbrzymia chińska123RF/PICSEL
Żyrafa nubijska jest od dawna zagrożona wyginięciem
Żyrafa nubijska jest od dawna zagrożona wyginięciem 123RF/PICSEL

Żyrafa nubijska i kordofańska

Rok 2018 był szczególnie pechowy również dla żyraf. Na listę krytycznie zagrożonych gatunków wpisane zostały - żyrafa nubijska i żyrafa kordofańska. Żyrafy pojawiły się na liście już w 2016 roku jako podgatunki zagrożone, ale stan ich populacji wciąż się pogarsza i dziś są już krytycznie zagrożone wyginięciem. Zagrożona jest również żyrafa siatkowana. Naukowcy mówią o "cichym wymieraniu" tych zwierząt - żyrafy wciąż nie mogą liczyć na pomoc człowieka, a wymieraniu tego gatunku nie towarzyszą żadne kampanie, protesty czy akcje społeczne... 

Lemur

Aż 95 proc. wszystkich lemurów na ziemi jest dziś zagrożonych wyginięciem. Najbardziej zagrożony jest Indri Indri zamieszkujący północno-wschodnią część Madagaskaru oraz maleńki lemur mysi. W niebezpieczeństwie jest również wyjątkowo rzadki lemur Lepilemur septentrionalis - na wolności żyje zaledwie pięćdziesiąt osobników!

Wylesianie oraz wypalanie lasów oraz górnictwo i rolnictwo to największe zagrożenia czyhające na te urocze zwierzaki. Lemury są również odławiane i podawane jako egzotyczny przysmak w wielu restauracjach na Madagaskarze. Według ekologów wymieranie lemurów może mieć fatalne konsekwencje dla ekosystemu Madagaskaru, lemury są również największą turystyczną atrakcją wyspy.

W 2018 roku pożegnaliśmy również błękitną papugę Arę modrą, krytycznie zagrożone wyginięciem są bałtyckie walenie (prawdopodobnie zostało ich już zaledwie trzydzieści!), na krawędzi wymarcia jest również motyl Monarcha zachodni - zabijają go głównie pestycydy, nie służy mu również zmiana klimatu. 

Rok 2018 okazał się jednak szczęśliwy dla dwóch gatunków zwierząt. Udało się ochronić dzikie nosorożce czarne, zwiększyła się również populacja goryli górskich. Początek roku nie nastraja jednak optymistycznie - wciąż największym zagrożeniem dla zwierząt i natury jest człowiek. 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas