Reklama

Gdzie w Polsce może zatrząść się ziemia? Oto zagrożone tereny

Polska nie należy do obszarów sejsmicznych, a mimo to na terenach naszego kraju dochodziło już do wstrząsów. Gdzie w naszym kraju znowu może zatrząść się ziemia? Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o tereny, na których prowadzona jest działalność górnicza.

Czym jest trzęsienie ziemi?

Trzęsienie ziemi to naturalny, krótkotrwały wstrząs ośrodka skalnego pochodzący z głębi Ziemi i rozchodzący się w postaci fal sejsmicznych od miejsca powstania we wnętrzu planety i po jej powierzchni. Wielkość trzęsienia ziemi wyraża się w stopniach magnitudy, a pomiary wstrząsów sejsmicznych dokonuje się za pomocą sejsmografów. 

Trzęsienia ziemi można podzielić m.in. ze względu na przyczynę. Wyróżnia się trzęsienia tektoniczne, które są wynikiem przesunięć skał wzdłuż uskoku, wulkaniczne - oparte m.in. na gwałtownych erupcjach wulkanów, zapadowe - związane z obszarami krasowymi oraz antropogeniczne, które opierają się na działalności człowieka.

Reklama

Sprawdź również: Matura 2022: Arkusz CKE i odpowiedzi z języka polskiego

Jakie tereny są narażone na trzęsienie ziemi?

Innym kryterium jest również podział obszarów ze względu na częstotliwość występowania trzęsień ziemi. Wyróżnia się obszary sejsmiczne, na których wstrząsy są wręcz normalnym zjawiskiem. Na terenach pensejsmicznych trzęsienia pojawiają się nielicznie, a na obszarach asejsmicznych umiarkowane wstrząsy są spotykane jeszcze rzadziej. 

Polskę można zaliczyć do tej ostatniej grupy. Trzęsienia pojawiają się raczej sporadycznie i zazwyczaj nie niosą za sobą większych strat i szkód. W naszym kraju najwięcej wstrząsów wynika przede wszystkim z działalności górniczej. Szacuje się, że do jednego z najsilniejszych doszło w kopalni miedzi "Rudna" 21 lutego 2002 roku w Polkowicach na Dolnym Śląsku. 

Jak podaje "Polska Grupa Górnicza", można wyróżnić dwa główne obszary występowania trzęsień ziemi w Polsce. Jeden z nich obejmuje Góry Kaczawskie, Przedgórze Sudeckie, Nizinę Śląską, Wał Trzebnicki i Nizinę Wielkopolską wzdłuż linii Jelenia Góra-Leszno. Drugi natomiast to Kotlina Oświęcimska, Wyżyna Śląska i Krakowsko-Częstochowska wzdłuż linii Oświęcim-Herby. 

Polska leży z dala od granic płyt tektonicznych, więc duże wstrząsy nam nie grożą. Szacuje się jednak, że najbardziej narażone na wystąpienie trzęsienia ziemi są Zachodnie Karpaty i Sudety, a także Podhale, pas od Szczecina w kierunku Hrubieszowa, jak również obszar Gór Świętokrzyskich. 

Największe trzęsienia ziemi w Polsce

Trzęsienia ziemi w Polsce to rzadkość, ale na przestrzeni lat pojawiło się ich całkiem sporo. Do najsilniejszego miało dojść 5 czerwca 1443 roku i wyniosło mniej więcej sześć stopni w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się prawdopodobnie na północ od Wrocławia, a wstrząs był odczuwalny w całej Europie Środkowej. W jego wyniku ucierpiało wiele budynków, w tym m.in. kościół św. Katarzyny w Krakowie. 

9 sierpnia 1662 roku trzęsienie ziemi pojawiło się w Tatrach, a ponad 100 lat później nawiedziło południową Polskę, a później także Szczecin. Miało tam dojść do serii 14 trzęsień ziemi. 

W niewielkim odstępie czasu, bo już 27 lutego 1786 roku pojawiło się kolejne trzęsienie ziemi na terenie Polski. Epicentrum znajdowało się między Cieszynem a Opawą i było odczuwalne od Wiednia po Piotrków Trybunalski i od Wrocławia po Sandomierz. 

W grudniu tego samego roku doszło do kolejnego silnego wstrząsu, które również niosło za sobą straty. Pojawiło się między Kętami a Myślenicami. Drgania odczuwano od Wrocławia po Lwów i od Głogowa i Kalisza po Koszyce na Słowacji. 

Na terenie Polski trzęsienia ziemi pojawiały się nie tylko kilkaset lat temu. W latach 1992-1993 doszło do serii wstrząsów w rejonie Beskidu Sądeckiego i Niskiego. 

Między innymi 21 września 2004 roku odnotowano wstrząsy o sile 4,5 i 5,3 stopni w skali Richtera. Odczuli je mieszkańcy Pomorza, Warmii i Mazur, Suwalszczyzny oraz Podlasia. Ustalono, że epicentrum znajdowało się na terenie Obwodu Kaliningradzkiego. Poza tym 6 stycznia 2012 roku do wstrząsów doszło w okolicy Żerkowa i Kalisza, a 10 grudnia 2017 roku w pobliżu Wodzisławia Śląskiego miały miejsce wstrząsy o sile 3,4 stopnia w skali Richtera. 

W Polsce wstrząsy zazwyczaj mają powiązanie z działalnością człowieka. Chociaż na kartach historii zapisało się sporo trzęsień ziemi na naszych terenach, to Polska nie należy do niebezpiecznego pod tym względem obszaru. Według opracowanego przez United Nations University wskaźnika World Risk Index, nasz kraj należy do państw o najniższym zagrożeniu klęskami żywiołowymi.

***

Zobacz także:

Gigantyczne trzęsienie ziemi wyparło społeczność ludzką z wybrzeża Chile na tysiąc lat

Jak powstają trzęsienia ziemi? Odkryto nową przyczynę silnych trzęsień ziemi

Kryzys klimatyczny może spowodować kolejne pandemie



INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: trzęsienie ziemi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy