GIS ostrzega przed szkodliwymi związkami. Chodzi o suplementy diety

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Tym razem GIS informuje o szkodliwych związkach, które – zgodnie z wynikami przeprowadzonego badania – znajdowały się w popularnych suplementach diety. Konsumenci bezwzględnie nie powinni spożywać produktu, którego dotyczy ostrzeżenie.

Zakazane związki w suplementach diety. GIS ostrzega konsumentów
Zakazane związki w suplementach diety. GIS ostrzega konsumentów123RF/PICSEL

Zakazane związki w suplementach diety. GIS ostrzega konsumentów

Główny Inspektorat Sanitarny kilka dni temu poinformował,  że w popularnym  suplemencie diety o nazwie Testolone, który nazywany jest również "neuroprotekcyjnym anabolikiwm" wykryto szkodliwe związki: ostarynę i ibutamoren. "Zdaniem Zespołu do spraw Suplementów Diety działającego przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej substancje te nie powinny być stosowane w produkcji suplementów diety" - orzekł GIS w oświadczeniu.

Ostaryna to selektywny modulator receptora androgenowego,  który znajduje się na liście substancji i metod zabronionych przez Światowy Kodeks Antydopingowy. Uznawana jest bowiem za środek anaboliczny. Z kolei ibutamoren to syntetyczny związek niepeptydowy, który w założeniu ma zwiększać produkcję hormonu wzrostu.

Główny Inspektorat Sanitarny zaznaczył również, że suplement diety o nazwie Testolone zgodnie z deklaracją przedmiotową produktu ma w składzie także substancję RAD-140, która również należy do zakazanych w produkcji suplementów diety (zgodnie z zaleceniem Zespołu do spraw Suplementów Diety). GIS poinformował jednak, że zadeklarowanej substancji "nie stwierdzono w badanej próbce produktu".

Główny Inspektorat Sanitarny w opublikowanym 16 listopada ostrzeżeniu publicznym oznajmił, że Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie. Zalecił również konsumentom, by bezwzględnie wstrzymali się od spożywania produktu opisanego w oficjalnym komunikacie.

O jaki produkt konkretnie chodzi? Oto szczegółowe informacje

Produkt: TESTOLONE

Data minimalnej trwałości: EXP 12/2025

Producent: HyperHub LTD 25 Scotforth Road PR1 4XX Preston, United Kingdom

***
Zobacz również: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas