GIS alarmuje: W tych produktach spożywczych wykryto salmonellę i ciała obce
W ostatnim czasie Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu nieprawidłowości w kilku produktach spożywczych. W ostrzeżeniach publicznych zaznaczono, jakich konkretnie partii poszczególnych produktów powinni unikać konsumenci, by nie narażać swojego zdrowia. Podsumowujemy wyniki ostatnich kontroli.
Ekologiczny makaron żytni wycofany ze sprzedaży
W środę (14.09) Główny Inspektorat Sanitarny w ostrzeżeniu publicznym poinformował o wykryciu wyższego niż dopuszczalny poziomu ochratoksyny A w partii makaronu żytniego Bartolini Eko. "Ochratoksyna A jest toksyną wytwarzaną przez grzyby rodzaju Aspergillus i Penicillium, która ma szkodliwe działanie na zdrowie człowieka" - dał GIS.
Ostrzeżenie GIS dotyczy partii produktu Bartolini Eko o numerze 06.2024L02. W skład niej wchodzą: makaron 100 proc. żytni pełnoziarnisty (ekologiczny), gniazda numer 4 (tagliatelle) o masie netto 250 g; makaron świderek o masie netto 400 g i makaron muszla numer 2 o masie netto 400 g.
Minimalna data trwałości wszystkich wymienionych makaronów to czerwiec 2024 roku. Producent to firma P.P.H "TABIT" Sp. z o.o. z siedzibą w Otwocku.
W komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego podkreślono, że: "nie należy spożywać partii wyrobów określonych komunikacie", a "organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania prowadzony przez producenta". Zaznaczono, że firma dobrowolnie rozpoczęła procedurę wycofywania produktu.
Nasiona białe sezamu łuskanego: "Stwierdzono obecność bakterii Salmonella"
Kolejnym produktem spożywczym, w którym Główny Inspektorat Sanitarny wykrył nieprawidłowości w ostatnich dniach jest sezam. GIS w ostrzeżeniu publicznym zaznaczył, że konsumenci, którzy kupili wskazany produkt, powinni bezwzględnie powstrzymać się od jego spożycia. Chodzi konkretnie o nasiona białe sezamu łuskanego VITASIA JAPANESE STYLE/ Sesame White Hulled. Numer partii to: L22 164 1.
"W próbce nasion białego sezamu łuskanego zbadanego w ramach urzędowej kontroli stwierdzono obecność bakterii Salmonella spp. Spożycie produktu, szczególnie bez obróbki termicznej, wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego" - zaznaczono.
Główny Inspektorat Sanitarny podkreślił, że przedsiębiorca i organy urzędowej kontroli w tym przypadku również podjęły już odpowiednie kroki. "Dystrybutor wdrożył procedurę wycofania wskazanej partii ze sprzedaży, umieści informacje o wycofaniu w sklepach, a także opublikuje informację na stronie internetowej" - powiadomił GIS w publicznym ostrzeżeniu.
Metalowe ciała obce. GIS informuje o wycofaniu tego sera
We wtorek (13.09) GIS również wydał ostrzeżenie publiczne. Tym razem dotyczyło ono sera pleśniowego.
"Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany, że firma LACTALIS Polska Sp. z o.o. prowadzi wycofanie sera koziego Sainte Maure Chevre President 200 g ze wskazanymi poniżej terminami przydatności do spożycia, ze względu na informację otrzymaną od francuskiego producenta Société Fromagère de Riblaire (weterynaryjny numer identyfikacyjny FR 79 299 001 CE) o możliwej obecności metalowych ciał obcych w produkcie" - poinformowano.
Główny Inspektorat Sanitarny zaznaczył, że ostrzeżenie dotyczy produktów z datą ważności do spożycia do 9, 17 i 20 października. Podkreślił również, że firma LACTALIS Polska Sp. z o.o. rozpoczęła już wycofywanie produktu ze sprzedaży.
***
Zobacz również: