Reklama

Reklama

Góry Świętokrzyskie na weekend

Są położone niemal w centrum Polski. Dlatego każdemu łatwo tu będzie dojechać, żeby miło spędzić czas!

Najstarsze i najniższe polskie góry mają mnóstwo atrakcji. Są tutaj zamki rycerskie, skanseny, parki rozrywki, muzea i wspaniała przyroda. W samym sercu Gór Świętokrzyskich znajduje się legendarna Łysa Góra, na której w czasach pogańskich odbywały się sabaty czarownic. Kilka wieków później stanął tutaj klasztor, który jest obecnie główną atrakcją regionu.

Przez Łysą Górę biegnie wiele szlaków turystycznych, które wiodą przez rezerwaty przyrody i docierają do najciekawszych zabytków. Na aktywnych czekają liczne trasy rowerowe. Rodziny z dziećmi też znajdą w świętokrzyskiem mnóstwo rozrywek. Jest tu stolica bajek i niejeden świat prehistorycznych stworów. Warto zatem skorzystać z ładnej jesiennej pogody i wpaść tutaj na weekend.

Reklama

Zamek Krzyżtopór

Ruiny potężnej budowli znajdują się w miejscowości Ujazd na trasie pomiędzy Iwaniskami a Tarnobrzegiem. Zamek jest dobrze zachowany. Można podziwiać wielkie sale, baszty i mury obronne. Legenda głosi, że gdzieś w podziemiach, za potrójnymi drzwiami ukryty jest wielki skarb. Jednak do tej pory nikomu nie udało się trafić na jego ślad.

We wrześniu i październiku zamek można zwiedzać od godz. 8.00 do 18.00. Wejście jest płatne - bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 7 zł. Parking jest bezpłatny.

Skansen Tokarnia

Miejsce to pozwala się cofnąć w czasie o 200 lat. Można tu obejrzeć w pełni wyposażone wiejskie chałupy oraz dworek, karczmę, kościół i młyny wiatrowe. We wrześniu park jest czynny codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, od 9.00 do 18.00. Warto tu wpaść na tzw. rodzinną niedzielę.

Wtedy urządzane są tutaj gry, zabawy i pokazy pieczenia podpłomyków. Bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci do 16 lat) kosztuje 30 zł, pojedynczy 12 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy). Na terenie muzeum codziennie można coś zjeść.

Jaskinia Raj

Niedaleko Chęcin znajduje się najpiękniejsza z polskich jaskiń. Podziemna trasa turystyczna liczy 180 m i wiedzie przez bajeczne korytarze i komnaty skalne, pełne fantazyjnych stalaktytów i stalagmitów. Przy wejściu do jaskini można zobaczyć wystawę ze szczątkami prehistorycznych zwierząt, z odtworzonym oryginalnej wielkości mamutem. Zrekonstruowano tam też obozowisko Neandertalczyków.

Chęciny

Położone niedaleko Kielc miasteczko słynie z zamku, jednak je także warto zwiedzić. Znajdują się tutaj m.in. dwa zabytkowe kościoły i XIV-wieczny klasztor Franciszkanów ufundowany przez samego Kazimierza Wielkiego. Na wzgórzu ponad zabudowaniami góruje Zamek Królewski z charakterystycznymi trzema wieżami.

Najniższą z nich - kwadratową niedawno wyremontowano i można na nią wejść. Zwiedzanie zamku jest płatne - bilet rodzinny kosztuje 35 zł, normalny 12 zł, a ulgowy 6 zł. We wrześniu obiekt jest czynny od 9.00 do 18.00. Ale warto tu podjechać także wieczorem, bo po zmroku budowla jest pięknie oświetlona. Podobno po północy można nawet zobaczyć ducha królowej Bony, która bywała tu przed wiekami...

Święty Krzyż

Na drugim co do wielkości szczycie gór Świętokrzyskich, zwanym Łyścem lub Łysą Górą, znajduje się klasztor i sanktuarium z relikwiami Krzyża Świętego, stąd obecna nazwa: Święty Krzyż. Klasztor można zwiedzać codziennie od 9.00 do 17.00 (opłata co łaska).

Z czasów pogańskich na górze zachowały się ziemne wały kultowe. Na górze znajduje się też Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, wieża i taras widokowy (wstępy są płatne, ok. 3-4 zł za dziecko i 5-8 zł za osobę dorosłą). Do końca września wokół Łysej Góry kursuje bezpłatny bus, który obwozi turystów po okolicy.

Gdzie szukać noclegu

- Agroturystyka - w regionie jest sporo gospodarstw, które oferują noclegi i atrakcje, np. jazdę konną. W większości miejsc do dyspozycji gości są rowery. Ceny od 20 zł/os.

- Pensjonaty - na turystów czekają dworki, wille oraz rodzinne domki. Ceny już od 60 zł za pokój.

- Hotele - od kameralnych po duże pięciogwiazdkowe oraz stylowe urządzone np. na zamku. Ceny zależnie od standardu wahają się od 45 zł do 299 zł za pokój.

Świat kobiety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje