Reklama

Grasuje w nocy i jest agresywna. Tak tarantula atakuje ofiary

Zmiany klimatyczne wywołują wielkie zawirowania we wszystkich ekosystemach. Jednym z nich są nowe szlaki migracyjne zwierząt. Wraz ze wzrostem średnich temperatur w naszym obszarze, do Polski jakiś czas temu zawędrowała żyjąca dotąd na wschodzie tarantula ukraińska. Co warto wiedzieć o tym pająku?

Lycosa singoriensis, czyli tarantula ukraińska, zwana również tarantulą rosyjską, to jeden z największych przedstawicieli pająków z rodziny pogońcowatych. 

Gdzie można spotkać tarantulę ukraińską?

Przedstawicieli ukraińskich tarantul możemy spotkać w Chinach, w Europie Środkowej, a także dalej na zachód kontynentu - na przykład w Austrii. W Polsce potwierdzono obecność tych pająków już w 2019 roku, gdy zaczęły osiedlać się na wschodzie naszego kraju, a także w Bieszczadach. Dlatego też podróżując po tych rejonach, warto zachować ostrożność.

Zobacz też: Co przyciąga ślimaki do ogrodu? Tych roślin unikaj

Reklama


Jak wygląda tarantula ukraińska?

Ukraińskie tarantule dorastają nawet do 4 cm długości, a długość nóg może sięgać nawet 10 cm. Charakteryzują je silnie rozwinięte szczękoczułki, na końcu których pająki posiadają kolce jadowe. Można rozpoznać je także po brązowo-czarnym, owłosionym odwłoku i plamkach na odnóżach.

Zobacz także: Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Prowadzą nocny tryb życia, a pożywienie zdobywają za pomocą szybkich ataków na inne zwierzęta ze swojej podziemnej kryjówki. Preferują tereny wiejskie, otwarte, a także łąki. Ugryzienie tego gatunku nie jest niebezpieczne dla człowieka, choć to bardzo bolesne i nieprzyjemne doznanie, po którym może utrzymywać się kilkudniowa opuchlizna.

Przy spotkaniu z tym zwierzęciem warto zachować ostrożność, gdyż mają one dość agresywny charakter i są bardziej skore do ataku, niż nasze rodzime pajęczaki.

Zobacz także: Turkuć podjadek. Zjada rośliny, niszczy ogród. Tak pozbędziesz się go raz na zawsze

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama