Reklama

Reklama

Guniak czerwczyk - uciążliwy chrząszcz

W latach 90. na podwórkach w całej Polsce koledzy wrzucali je dziewczynom za koszulki. I choć z wyglądu wzbudzają respekt, to w rzeczywistości nie stanowią dla człowieka żadnego zagrożenia. Mowa o chrząszczach, które niedawno licznie pojawiły się w województwie śląskim.

Czym jest guniak czerwczyk?

Guniak czerwczyk, bo tak właśnie nazywa się ten owad, to gatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych. Pojawia się pod koniec czerwca, a najbardziej aktywny i uciążliwy jest w godzinach wieczornych. Guniak czerwczyk nie jest niebezpieczny dla człowieka, ale potrafi uprzykrzyć życie poprzez wplątywanie się we włosy. Trzeba jednak zaznaczyć, że chrząszcz ten jest szkodnikiem roślin, podgryzając kwiaty i liście. O wiele groźniejsze są jego larwy, żerujące w ziemi, gdzie podgryzają korzenie roślin.

Czytaj także: Te owady zniszczą twój ogródek

Reklama

Czy guniak czerwczyk atakuje ludzi?

Wzmożona, wieczorna aktywność guniaka czerwczyka podyktowana jest chęcią znalezienia swojej drugiej połówki. Rozochocony samiec może w amoku dostać się przez okno do mieszkania, ale nie stanowi on dla nas żadnego zagrożenia. Guniak czerwczyk żywi się wyłącznie roślinami, a jego aparat gębowy nie jest w stanie przeciąć ludzkiej skóry. Dlatego jeśli w mieszkaniu pojawi się ten nieproszony gość, nie należy panikować, lecz pozwolić mu swobodnie opuścić pomieszczenie.

Inwazja guniaka czerwczyka?

Duża aktywność owada obserwowana jest obecnie w województwie śląskim. Niektórzy mówią wręcz o inwazji. - o czym informuje "Dziennik Zachodni".

W Polsce owad ten występuje w trzech gatunkach. O ile guniak czerwczyk aktywny jest na terenie całego kraju, o tyle odmiany Amphimallon assimile i Amphimallon ruficorne głównie zauważane są na południu.

Warto wiedzieć: 10 roślin, które skutecznie odstraszają owady

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: guniak czerwczyk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy