Reklama

Reklama

Ile komornik może zabrać z emerytury? Kwota wolna od zajęcia komorniczego 2023

Długi stanowią duży problem wielu Polaków, również seniorów. Niespłacone w terminie zobowiązania mogą doprowadzić do wszczęcia egzekucji komorniczej. Ile pieniędzy z emerytury może zająć komornik? Czy seniorzy powinni się martwić, że z powodu długów zostaną bez środków do życia? Wyjaśniamy.

  • Niskie emerytury oraz wysokie koszty życia sprawiają, że wielu polskich emerytów zaciąga zobowiązania, których niej jest w stanie spłacić. Jak wynika z danych KRD, dotyczy to ponad 330 000 seniorów
  • Średnia wysokość zadłużenia wynosi natomiast aż 16 700 zł na osobę. Jest to bardzo duża kwota, szczególnie w zestawieniu z najniższą emeryturą, która wynosi 1338,44 zł brutto

Zajęcie komornicze a emerytura. Czy komornik może zająć świadczenie?

Niespłacone w terminie zobowiązania mogą doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, takich jak skierowanie sprawy do sądu i wszczęcie egzekucji komorniczej, wiążącej się z naliczeniem dodatkowych kosztów. Komornik ma prawo zająć wynagrodzenie dłużnika, a także inne środki wpływające na jego konto bankowe. 

Reklama

By pokryć wartość zadłużenia, może również przejąć majątek ruchomy i nieruchomości. Zgodnie z obowiązującym prawem musi jednak trzymać się pewnych zasad. 

Złą wiadomością dla seniorów jest to, że komornik może zająć emeryturę, rentę oraz świadczenia przedemerytalne, zarówno wypłacane przez ZUS, jak i KRUS. Nie może jednak przejąć całego świadczenia, a jedynie określoną przepisami część. 

Kwota wolna od zajęcia komorniczego 2023. Ile wynosi?

Wysokość środków, które muszą zostać na koncie dłużnika, są wyraźnie określone i stanowią tzw. kwotę wolną od zajęcia komorniczego. W przypadku emerytury jest to 75 proc. minimalnego świadczenia. Obecnie jest to niecałe 954 zł. Od 1 marca 2023 r. ta kwota wzrośnie jednak na skutek waloryzacji rent i emerytur. Najniższa emerytura wyniesie wtedy 1588,44 zł brutto.

Emeryci, którzy mają długi wynikające z niespłaconych zobowiązań konsumenckich, takich jak pożyczki, kredyty czy zakupy na raty mogą obawiać się zajęcia maksymalnie 25 proc. środków znajdujących się na koncie. 

W przypadku posiadania długów alimentacyjnych sytuacja nieco się zmienia - komornik może wtedy zająć aż 60 proc. świadczenia. 

Długi i co dalej. Jak wygląda egzekucja komornicza?

Czy komornik może zająć 13. i 14. emeryturę?

Dobrą wiadomością dla seniorów jest natomiast to, że nawet w przypadku przeterminowanych zobowiązań, komornik nie może zająć 13. ani 14. emerytury, ponieważ są to świadczenia dodatkowe. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku dodatku osłonowego, świadczeń pielęgnacyjnych, dodatku węglowego itp. 

Czytaj również: Ile zarabia komornik i jaka jest kwota wolna od zajęcia komorniczego

***

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | komornik | zajęcie komornicze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy