Jak dbać o zęby psa? Proste sposoby

Prawdziwy miłośnik zwierząt dba o zdrowie swoich milusińskich. Wizyty kontrolne oraz obowiązkowe szczepienia psów to tylko część obowiązków. Dobra kondycja czworonogów zależy również od jakości zębów, które - podobnie jak u ludzi - z wiekiem się psują. Jeśli chcemy, aby nasz pies był w pełnej krasie, należy również i na nie zwrócić szczególną uwagę. Zatem, jak dbać o zęby psa? Oto najlepsze wskazówki!

Psie zęby również wymagają regularnego mycia
Psie zęby również wymagają regularnego mycia123RF/PICSEL

Dieta

Odpowiednia dieta jest kluczowa, aby psie zęby były w pełnej krasie. Czy zatem podawanie zwierzęciu gotowej karmy jest dla ich kondycji dobre? Oczywiście, trzeba karmić psa rozważnie. Nie wolno ograniczać się wyłącznie do mokrej karmy, ponieważ ona obfituje w białko oraz inne substancje odżywcze, które mogą sprzyjać produkcji płytki nazębnej naszego pupila. W efekcie łatwiej o choroby zarówno dziąseł, jak i zębów. Warto również psu podawać suchą karmę, ponieważ ma także ścierne właściwości. Niestety, nie wolno sięgać po tę najtańszą, gdyż obfituje w zboża. Ich nadmiar nadwyręża zdrowie psa, może doprowadzić do otyłości, także sprzyjać chorobom układu pokarmowego. 

Warto też wprowadzić do psiej diety pewne urozmaicenia. Dobrym przykładem jest podawanie naszemu ulubieńcowi marchwi! Nie dość, że to solidny zastrzyk witamin, to jej twarda struktura pomoże oczyścić zęby i dziąsła z nagromadzonych nalotów. Niestety, starsze pieski mogą nie przepadać za taką nowinką w jadłospisie, więc warto zacząć podawać ją już od szczenięcia.

Pies - spełnienie marzeń i przyjaciel do wszystkiegoInteria.tv

Gryzaki

Dobrym sposobem na utrzymanie zębów psa w dobrej kondycji jest podawanie mu gryzaków
Dobrym sposobem na utrzymanie zębów psa w dobrej kondycji jest podawanie mu gryzaków

Idealnym sposobem na zapewnienie psim zębom lepszej kondycji, jest zainwestowanie w gryzaki. Nie dość, że świetnie sprawdzają się jako element ścierny, to także poprzez regularny kontakt z psim pyszczkiem, wzmacniają znajdujące się w nim zęby. Jednak istnieją dwie strony medalu. Nie powinno się podawać psom do zabawy plastikowych i kruchych elementów, ponieważ mogą one nie tylko nadmiernie ścierać szkliwo, ale także istnieje ryzyko zniszczenia przedmiotu. Małe drobinki plastiku mogą zostać połknięte i uszkodzić delikatny przewód pokarmowy psa.

Na szczęście sklepy zoologiczne oferują bogaty asortyment gryzaków, które dbają o zęby psa. Na co warto zwrócić uwagę? Na spreparowane części zwierząt: prasowane włókna, świńskie ogony, poroża, itd. To nie tylko smaczne kąski, ale także produkty wspierające kondycję psiego pyszczka.

Jeśli nie przekonują nas gryzaki, to warto wspomnieć fakt, że wręczenie psu takiego akcesorium nie tylko zajmie nasze zwierzę, ale pozwoli mu się wyciszyć, rozładować emocje i sprawi, że będzie miało mniej chęci na niszczenie wyposażenia domu.

Mycie zębów

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nasze pupile powinny mieć również myte zęby! Niestety, dla zwierzęcia nie jest to przyjemna czynność, dlatego warto psa oswajać z nią od szczenięcia. Jak rozpocząć przygodę z myciem zębów? Najpierw warto zacząć od delikatnego masażu dziąseł palcami. Zachętą dla psa mogą być.... psie pasty do zębów! One - zakupione w sklepach zoologicznych lub u weterynarza - nie tylko chronią zęby, ale są również świetnym rarytasem. Istnieje szeroka gama smakowa, która może pobudzić psie podniebienia i zrekompensować dyskomfort związany z tym zabiegiem pielęgnacyjnym. Oczywiście, nie wolno zapominać o szczoteczce, ale dopiero wtedy, gdy oswoimy psa z tą czynnością.

Wizyty u weterynarza

Psie zęby wymagają regularnej kontroli w gabinecie weterynaryjnym
Psie zęby wymagają regularnej kontroli w gabinecie weterynaryjnym

Psie zęby również mogą się psuć i sprawić zwierzętom ból. Aby temu zapobiec, niezbędne są regularne wizyty u weterynarza oraz przegląd stanu psiego pyska. Jeśli specjalista zauważy niepokojące zmiany, które mogą być w miarę leczone z powodzeniem. 

A jak rozpoznać, że psi ząb się zepsuł i sprawia cierpienie zwierzęciu? Niestety, trudno przeoczyć symptomy, że z kondycją czworonoga nie dzieje się najlepiej, ale najczęściej pies staje się apatyczny, osowiały i błyskawicznie traci apetyt. To znak, że z wizytą u weterynarza zwlekać nie można!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas