Jak działa kocimiętka
Kocimiętka jest dobrze znana właścicielom kotów. To zioło, które wyglądem przypomina trochę miętę (choć zwykle sprzedawane jest w zmielonej formie). Jak działa na koty? Wcierają się w nią, liżą, jedzą, a czasami dostają kota (jeśli nie wierzysz, sprawdź na YouTube). Jednocześnie uspokajamy – kocimiętka nie jest kocim narkotykiem i nie ma na negatywnego wpływu na twojego pupila. Ale jeśli masz kota warto wiedzieć o niej coś więcej. Kocimiętka należy do rodziny miętowatych. Jej łacińska nazwa to Nepeta cataria. Roślina pochodzi z Europy i najlepiej rośnie w klimacie umiarkowanym. Kocimiętka jest byliną dorastającą do 40 centymetrów, ma kanciastą łodygę i zielono – brązowawe, szorstkie liście w kształcie trójkątów.
Jak działa kocimiętka?
Ta roślina stymuluje układ nerwowy kota, bo zawiera aktywną molekułę nepetalakaton, która działa jak kocie feromony łącząc się z receptorami węchowymi zwierzęcia. Dlatego koty zaczynają zachowywać się dziwnie, kiedy w otoczeniu jest kocimiętka.
Wielu właścicieli kotów wie, że ich podopieczni często nudzą się powtarzalnymi zabawami. A kot znudzony to kot, który czasami sprawia problemy zaczyna odrapywać meble, wydawać dziwne dźwięki, czy siusiać poza kuwetę. Kocimiętka może być potraktowana przez kota jako forma zabawy. Należy ją rozsypać w miejscu, gdzie lubi siedzieć, lub schować do środka zabawki. Zwykle reakcja na tę roślinę trwa od 10 minut do pół godziny, po czym kot będzie uspokojony, zadowolony i nieco senny.
O ile część kotów świruje przy bliskim spotkaniu z kocimiętką, na części z nich to zioło nie robi większego wrażenia. Dzieje się tak dlatego, bo reagowanie na kocimiętkę koty dziedziczą od swoich przodków. Podobnie jak ludzie – nie wszyscy reagują tak samo na określone substancje. Kolejnym powodem braku reakcji może być wiek kota. Młode koty nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego zmysłu węchu i słabiej reagują na tę roślinę.
Kiedy zbierać kocimiętkę?
Kocimiętka może być zbierana o każdej porze roku – można zbierać same liście, a także całe łodygi – wraz z kwiatami. Łatwo hodować ją w przydomowym ogródku. Wystarczy względnie dobrze naświetlone miejsce, wilgoć i przepuszczalna, lekko piaszczysta ziemia.