Jak oduczyć kota niszczenia?

Każdy, kto ma w domu kota, wie, że pazury są jego bolesną bronią. Nawet niewinna zabawa może zakończyć się nieprzyjemnym skaleczeniem dłoni albo twarzy. Warto wiedzieć, że spełniają one wiele funkcji: służą do wspinania się, obrony przed atakiem, a także pomagają mruczkowi naciągnąć swoje mięśnie grzbietu. Kot, który się nudzi, może ich używać również do niszczenia domowych sprzętów. Jego ofiarami padają meble i inne wyposażenie wnętrz, takie jak firanki, dywany czy rośliny doniczkowe. Choć jest to dla nich niebezpieczne, lubią pogryzać liście i łodygi oraz wygrzebywać z doniczek ziemię. Aby zapanować nad kocimi zapędami, krzyk i karcenie niewiele pomogą. Z pomocą przyjdą łatwe metody, które ukrócą ich niszczycielskie zamiary. Zatem, jak oduczyć koty niszczenia domu? Podpowiadamy.

Koty lubią drapać
Koty lubią drapać ©123RF/PICSEL

Kocie pazury są jego bronią

Drapak
©123RF/PICSEL

Czasami zdarza się tak, że kot niszczy meble , drapiąc je. Dlaczego to robi? Przede wszystkim pozbywa się w ten sposób łuski otaczającej pazury, która hamuje ich prawidłowy rozwój. Poza tym czyni to również po to, aby rozprostować swoje łapy po długiej drzemce, a także dlatego, by rozciągnąć mięśnie grzbietu i kręgosłup. Jeśli nie chcemy, aby kot niszczył pazurami meble, warto zapewnić mu drapak albo przygotować go własnoręcznie, np. z kawałka naturalnego drewna. Niestety, często zdarza się tak, że kot nie jest zainteresowany nowym przedmiotem i dalej w najlepsze niszczy meble. Dobrym rozwiązaniem jest spryskanie niszczonych sprzętów sprejem odstraszającym. Z kolei drapak, trzeba popsikać kocimiętką, za którą mruczki wręcz przepadają.

Kot nie zawsze robi to złośliwie!

Dobrze ułożony kot nie zawsze musi sprawiać problem i niszczyć wszystko to, co napotka na swojej drodze. Jeśli zdarza się tak, że nagle meble padają ofiarą pazurów mruczka, może okazać się, np. że te ostatnie się rozdwajają, co utrudnia kotu ich chowanie między opuszkami łapek. Wtedy należy się przyjrzeć ich kondycji, ponieważ mogą one wymagać szczególnej pielęgnacji. Czasami wystarczy delikatnie je przyciąć albo potraktować pilniczkiem. Jeśli nie mamy wprawy w ich skracaniu, warto poprosić o pomoc weterynarza. Równocześnie przyjrzyjmy się diecie kota. Być może wymaga on dodatkowych suplementów, które wzmocnią jego pazury.

Rośliny pod specjalnym nadzorem

Kocia trawka
©123RF/PICSEL

Koty mają skłonności do podgryzania liści, które spadają na podłogę. W ich oczach często jawią się jako niewinna zabawka, ale może zdarzyć się tak, że spowodują zatrucia, które mogą zakończyć się uszkodzeniem wątroby, a nawet śmiercią kota! Aby uchronić pupila, warto codziennie sprawdzać kondycję roślin i usuwać na bieżąco te części, które opadają na podłogę. Naszej uwadze nie może ujść fakt, że doniczki z kwiatami muszą być poza zasięgiem zwierzaka, czyli ustawione wysoko. A co zrobić, jeśli mimo wszystko kot kręci się wokół roślin? Rozwiązaniem może być specjalna trawka dla kota, którą można zakupić w sklepie zoologicznym i umieścić w jego zasięgu. Nie dość, że jest prawdziwym i bezpiecznym kocim przysmakiem, to pomaga poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego mruczka.

Spanie w doniczce

Koty są bardzo gibkimi zwierzętami. Kładąc się spać, potrafią wcisnąć się w bardzo małe szczeliny, które pozwalają mu zachować ciepłotę ciała podczas wypoczynku. Wiele mruczków upodobało sobie za cel ułożenie się w doniczkach z roślinami , co przy imponującym futrze może sprawić, że szybko je zniszczą. Poza tym niektóre koty mają nawyk wygrzebywania ziemi z doniczek i rozrzucania jej po całym pokoju. Jak oduczyć zwierzaka takiego zachowania? Można spróbować w pobliżu roślin umieścić skórki lub plasterki cytrusów (mruczki za nimi nie przepadają). Jeśli to nie pomaga, można postraszyć kota spryskiwaczem z wodą. Gdy wszystkie metody zawodzą, można powbijać wykałaczki do ziemi. Nie należy się obawiać, że kot zrobi sobie krzywdę – to bardzo inteligentne zwierzę, które unika jak ognia takich pułapek.

Zapewnij kotu rozrywkę

Kocie harce
©123RF/PICSEL

Jeśli wszystkie metody zawodzą, a krnąbrny mruczek nadal niszczy przedmioty, przyczyną może być po prostu nuda. Dlatego warto zapewnić mu więcej uwagi i poświęcić chwilę czasu na zabawę. Koty uwielbiają bawić się różnymi zabawkami, które można bez problemu kupić w sklepach zoologicznych. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku kawałek sznurka lub laser, który nie umknie uwadze kota.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas