Jak pozbyć się kuny domowej? Sprawdzone sposoby

Kuny to jedne z najbardziej uciążliwych zwierząt, które niszczą nasze domy, ogródki, a ostatnio bardzo często i samochody. Kuny z łatwością przegryzą kable samochodowe, zniszczą wycieraczki czy zdrapią lakier z samochodu. Szczególnie powinniśmy uważać na nie latem, gdyż jest ich wówczas najwięcej. Zaczynają atakować jeszcze wiosną. Jak skutecznie walczyć z kunami? Podpowiadamy sprawdzone sposoby.

article cover
©123RF/PICSEL

Co nieco o kunie

©123RF/PICSEL

Kuna zarówno leśna, jak domowa, to gatunek będący pod ochroną. Występuje w całej Polsce. Kuna domowa, z którą zazwyczaj mamy problemy, zamieszkuje tereny w pobliżu zabudowań. Chętnie nawiedza nasze posesje, domy i samochody. Jak wygląda? To zwierzę o puszystym futrze i sympatycznym pyszczku. Mierzy około 50 centymetrów. Kuna domowa ma nieco krótsze łapki od kuny leśnej i dłuższą szyję. Jej futro zazwyczaj ma kolor szaro-brązowy. Kuna, choć może sprawiać wrażenie miłego zwierzątka, jest w stanie narobić sporo szkód w naszym ogrodzie i domu. Sprawdźmy, w jaki sposób możemy ją wypłoszyć.

Siatka

©123RF/PICSEL

Gęsta i mocna siatka pozwoli nam zabezpieczyć wejścia do miejsc, w których kuny szczególnie lubią się zadomawiać. Mowa między innymi o strychu, piwnicy czy garażu. Należy załatać nią wszelkie dziury, którymi zwierzęta mogły wchodzić, a także zabezpieczyć główne wejścia. Siatkę możemy rozłożyć również wzdłuż ogrodzenia i załatać nią dziury.

Żywiołowne pułapki

Tak zwane żywiołowne pułapki to jedna z najskuteczniejszych metod łapania kun. Gdy zwierzę w nią wpadnie, wywozi się go do lasu, z dala od domu, by nie miało okazji do niego powrócić. Warto pamiętać jedynie, by ani sprzętu, ani przynęty nie dotykać gołymi rękami. Kuny to bardzo bystre zwierzęta, które, gdy wyczują zapach człowieka, mogą w ogóle nie podejść do pułapki. Jak zatem skutecznie zwabić do niej kunę? Zwierzęta te uwielbiają jajka oraz kanapki z miodem, dlatego warto je położyć w klatce.

Odstraszacze dźwiękowe

Ostatnio bardzo popularne są odstraszacze dźwiękowe. Wydają głośny sygnał, gdy zwierzę zbliża się do czujnika. Dostaniemy je w dobrze zaopatrzonych sklepach przemysłowych oraz tych z artykułami domowymi. Warto pamiętać jednak, że, jeśli kuna zdążyła się już u nas zadomowić, odstraszacz może nie spełnić swojej roli.

Odstraszacze zapachowe

©123RF/PICSEL

Na rynku znajdziemy również inne odstraszacze kun, na przykład w areozolu. Można nimi spryskać wycieraczki lub trawnik w miejscu, w którym kuny wyrządzają najwięcej szkód.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas