Jak wytresować psa?
Życie pod jednym dachem z psem dostarcza wiele radości, ponieważ mamy towarzysza, który obdarowuje nas bezwarunkową miłością. Jednak bezwzględnie należy pamiętać, że na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność za jego tresurę. Nie chodzi tutaj wyłącznie o sztuczki, choć dla psa jest to niebywała frajda. Odpowiednia ogłada pozwala również uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, takich jak np. niepotrzebna konfrontacja z innym czworonogiem lub niszczenie wyposażenia domu. Najlepiej tresować naszego pupila od szczenięcia, ponieważ wtedy uczy się najszybciej. Wbrew pozorom psi senior również potrafi opanować wiele, jednak trzeba tutaj wykazać się cierpliwością. Jak wytresować psa? Garść przydatnych informacji znajdziesz w artykule.
Ważne zasady tresury psa
O tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, nie trzeba nikogo przekonywać. Aby relacja między człowiekiem a czworonogiem przebiegała bez spięć, należy nauczyć go podstawowych zachowań i komend. Aby nauka była efektywna, należy trenować psa kilka razy dziennie, a sesje powinny trwać ok. 10 minut. Zbyt długie ćwiczenia mogą psa zniechęcić i znudzić do wykonywania poleceń, natomiast zbyt rzadka tresura nie daje rezultatów. Najlepiej, aby ćwiczeniami aktywnie zajmował się jeden z domowników, natomiast pozostali wykorzystywali w praktyce nabyte przez psa umiejętności.
Miej odpowiednie podejście
Pies szybciej nauczy się nowych poleceń wtedy, gdy właściciel czworonoga będzie odpowiednio nastawiony. Należy wyzbyć się agresji i porywczości, za to wykazać się zrozumieniem i cierpliwością, a co najważniejsze, konsekwencją. Jeśli pies nie potrafi sprostać naszym oczekiwaniom, należy trzymać nerwy na wodzy. Czworonożne pupile doskonale potrafią odczytywać nasz ton głosu, dlatego zniechęcone, mogą uczyć się dłużej. Natomiast warto mieć przy sobie zawsze jakiś psi smakołyk, który będzie nagrodą za szybkie opanowanie komendy czy sztuczki.
Od czego zacząć?
Na początku pies opanować załatwianie się poza domem. Jednak małe szczenię musi pozostać w domu do momentu uzyskania pełnych szczepień. Aby pies nie załatwiał się w różnych miejscach, warto zaopatrzyć się w papierową matę, która będzie w stałym miejscu. Jeśli widzimy, że szczenię obwąchuje podłogę i się „kręci” warto przenieść go na matę, a po załatwieniu się na niej, pochwalić go, pogłaskać oraz dać smakołyk. Jeśli wykona czynność w innym miejscu, zwierzaka najlepiej zignorować. Nie warto go karcić, krzyczeć na niego, a tym bardziej bić. A co zrobić, kiedy pies już może wyjść z domu? W takiej sytuacji pozbywamy się maty, a psa nagradzamy za każdym razem, kiedy załatwi się poza domem.
Zapewnij psu legowisko!
Wiele osób uwielbia jak najbliższy kontakt z czworonogiem i wydawać się może, że nobilitacją dla właściciela jest fakt, że pies chce spać w łóżku właśnie z nim. Niestety, lepiej oduczyć go takiego zachowania ze względów praktycznych. Pies, nawet szczepiony, może nie tylko zabrudzić czystą pościel, ale przenieść na nią bakterie, wirusy oraz bardzo groźne pasożyty, takie jak pchły czy kleszcze. Nasz pupil może nas zarazić, m.in. prątkami bakterii Mycobacterium tuberculosis wywołującymi gruźlicę, leptospirozą (powikłania wyniszczają narządy, a szczególnie wątrobę i nerki), a także glistą psią lub tasiemcem. Poza tym pies powinien mieć swoje miejsce, które będzie dla niego azylem i będzie mógł się schronić, kiedy poczuje się niekomfortowo. Aby ułatwić mu to zadanie, warto umieścić w jego legowisku zabawki, kocyk i poduszeczkę, a za każde położenie się w swoim miejscu nagrodzić. Psa, który wchodzi do łóżka należy stanowczo, ale delikatnie z niego wyganiać.
Proste komendy
Prawdziwą radością dla psa jest możliwość poznawania nowych sztuczek. Na początku warto zacząć od opanowania „siad”. Jak to zrobić? Wystarczy podejść do psa, wymówić komendę i równocześnie uciskać psi zad tak, aby zgiął tylne łapy. Po wykonaniu polecenia nagradzamy psa smakołykiem oraz chwalimy. Czynność warto powtarzać kilka razy dziennie, zanim wejdzie mu ona w nawyk. „Siad” można połączyć z „podaj łapę” (bierzemy delikatnie psią łapę wymawiając komendę i nagradzamy psa, a po kilku próbach prosimy, aby ją podał sam) oraz „zostań”. Ta wymaga większego zaangażowania i cierpliwości.
Jak oduczyć niszczenia?
Psy, zwłaszcza szczenięta, mają nawyk gryzienia różnych rzeczy. Choć posiadają mnóstwo atrakcyjnych zabawek, mogą być jednak bardziej zainteresowane butami albo meblami. Jak utemperować te skłonności? Najlepiej złapać czworonoga na gorącym uczynku. Działanie po fakcie też spełznie na niczym, ponieważ pies nie powiąże złości swojego właściciela z czynnością, która w jego oczach jest niepożądana. Jeśli pupil np. gryzie buty, najlepiej od razu odwrócić jego uwagę zabawką. W sklepach zoologicznych jest bogaty wybór akcesoriów, które nie dość, że mogą być dla niego smaczne, to nie wyrządzą mu krzywdy.