Jak zabezpieczyć dom przed niebezpiecznymi sytuacjami?
Dom to miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie, ponieważ daje nam schronienie i zapewnia odpowiednie otoczenie do odpoczynku. Niestety, według statystyk większość wypadków zdarza się właśnie w obrębie gospodarstwa domowego. Przez niebezpieczne sytuacje zaistniałe w czterech ścianach możemy doznać uszczerbku na zdrowiu, ale nasz dom także może ulec zniszczeniu. Jak go zabezpieczyć przed wypadkami? Jakich zasad należy przestrzegać? Sprawdźmy.
1. Palący się tłuszcz, co robić?
Jednym ze sposobów przygotowania posiłków jest smażenie ich na oleju spożywczym. Przez chwilę nieuwagi może dojść do zapalenia się tłuszczu, a my w panice odruchowo sięgamy po wodę, by ugasić pożar. Pod żadnym pozorem nie możemy tego robić, ponieważ pod wpływem ciepła woda zamienia się w parę. Ta z kolei unosi się i powoduje wyrzut palącego się tłuszczu, który może nas poparzyć. Musimy zapamiętać zasadę, że proces spalania warunkuje między innymi utleniacz, czyli na przykład tlen z powietrza. Gdy zniknie on ze strefy spalania, to ogień gaśnie. Gdy pali się tłuszcz, zakręćmy kurek gazu i nakryjmy naczynie pokrywką, ściereczką lub kocem. Warto również zaopatrzyć się w specjalną gaśnicę do gastronomii typu F.
2. Poparzenie parą
Podczas obróbki termicznej posiłków należy zachować również inne środki ostrożności, aby się nie poparzyć. Nad gotującymi się potrawami na kuchence tworzy się gorąca para, która podobnie jak ogień lub wrzątek powoduje oparzenia. Należy wiec zadbać o odpowiednią wentylację w kuchni, by para miała ujście. Nad kuchenką powinien znajdować się okap, a podczas gotowania warto też uchylić okna. Nie wyciągajmy też odsłoniętych rąk nad garnkiem z gotującą się potrawą, sięgajmy ręką obok takiego naczynia lub używajmy ochronnych rękawic. Uważajmy też na podmuchy pary z otwieranego piekarnika lub zmywarki.
3. Co zrobić, gdy poczujesz gaz
W domu musimy również zadbać o instalację gazową. Gdy jest nieszczelna, może ulatniać się gaz, który prowadzi do zatrucia lub wybuchu. Przede wszystkim zlecajmy corocznie przeglądy instalacji, choć i tak może zdarzyć się sytuacja, gdy poczujemy ostry zapach gazu w domu. Wtedy jak najszybciej musimy zakręcić zawór gazowy, a następnie otworzyć okna i drzwi, by wywietrzyć mieszkanie. Nie wolno w tym czasie zapalać ognia (zapałek, papierosów) ani korzystać z urządzeń elektrycznych (m.in. dzwonka do drzwi). Iskry mogą wywołać zwarcie w przełączniku i wybuch. Należy opuścić mieszkanie z ulatniającym się gazem i zadzwonić po pogotowie gazowe. Warto zaopatrzyć się też w czujniki gazu.
4. Pralka – nie musi zalewać sąsiadów z dołu
Jeśli pralka ulegnie awarii, może dojść do zalania mieszkania nie tylko naszego, ale również sąsiadów z dołu. Chcąc tego uniknąć, należy zapobiegać wyciekowi wody z pralki. Sprawdzajmy, czy wąż odpływowy nie jest uszkodzony i czy jest odpowiednio głęboko włożony do odpływu. Systematycznie czyśćmy filtr pompy odpływowej, który zbiera zanieczyszczenia oraz drobne przedmioty. Gdy zniszczeniu ulegną drzwi, dozownik na detergent, łożysko lub elektrozawór, należy je niezwłocznie wymienić. Osadzający się w pralce kamień może uszkodzić elementy sprzętu lub zapchać wąż, więc używajmy preparatów do zmiękczania wody.
5. Śliska podłoga
Zagrożenie dla człowieka stwarzają także śliskie podłogi w domu. Sprawdzajmy, czy nasze posadzki i parkiety nie są mokre, przed wanną kładźmy maty antypoślizgowe lub dywaniki. Te drugie warto przymocować do podłoża. Do mycia podłóg dobierajmy odpowiednie preparaty. Unikajmy tych z dodatkiem wosku pszczelego, który sprawia, że czyszczona powierzchnia jest bardziej śliska.
6. Wilgoć i prąd
W domu należy również dbać o to, żeby awarii nie uległa instalacja elektryczna. Szczególnie w kontakcie z wodą może stwarzać duże zagrożenie. Woda przewodzi prąd, więc możemy zostać nim porażeni, a poza tym istnieje ryzyko zwarcia instalacji. Gniazdka, przewody i listwy nie powinny znajdować się blisko zawilgoconych miejsc, warto też zabezpieczyć je specjalnymi, ochronnymi obudowami. Nie używajmy urządzeń elektrycznych, gdy ktoś w pobliżu używa wody.
7. Zabezpiecz dom przed złodziejami
Dom to nasze mienie, warto więc ustrzec go przed wtargnięciem złodziei. Nie dostaną się oni do naszych domostw, gdy będziemy posiadać antywłamaniowe drzwi i odpowiednio zabezpieczone okna. Najlepiej zastosować specjalne grubsze szyby pancerne lub zewnętrzne rolety antywłamaniowe. Droższym, lecz bardzo skutecznym środkiem ostrożności jest zamontowanie systemu alarmowego, który na pewno odstraszy włamywaczy.