Jak zajmować się nimfami?
Nimfy to wyjątkowe papużki, które są jednymi z najlepszych zwierząt domowych. Kiedy już zyskamy ich zaufanie, będą wiernymi i inteligentnymi przyjaciółmi – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Opieka nad nimfami to jednak spore wyzwanie – te urocze ptaki żyją nawet 25 lat i potrzebują nie tylko odpowiedniej żywności, ale przede wszystkim rozrywki i zainteresowania ze strony człowieka. Warto wiedzieć, że mogą wywoływać alergię, dlatego przed zakupem nimfy, należy się poważnie zastanowić. Sprawdź, jak zajmować się nimfami, jak przygotować dla nich właściwe miejsce i z jakimi chorobami mogą zmagać się te piękne ptaki.
Idealne miejsce dla nimfy
Nimfy potrzebują przede wszystkim sporych rozmiarów klatki. Minimalny wymiar to 100x80x50 cm, jednak im większa przestrzeń, tym lepszy komfort ptaka. Warto też wiedzieć, że nimfy potrzebują każdego dnia solidnej dawki ruchu i przynajmniej na jakiś czas powinno się je wypuszczać i pozwalać swobodnie fruwać w obrębie pokoju lub całego mieszkania. Należy jednak pamiętać o dokładnym zamykaniu okien i drzwi – te bystre ptaki są na tyle sprytne, że potrafią otwierać drzwi za pomocą klamki.
Klatka dla nimfy musi być też wyposażona w karmnik i poidełko oraz drewniane żerdki do siedzenia. Plastikowe nie spełniają swojej roli – ptaki nie są w stanie ścierać na nich pazurów czy dzioba. Nie może też zabraknąć zabawek, np. dzwoneczków czy huśtawek. Niewskazane są za to lustra – mogą wywoływać agresję.
Żywienie nimfy
Nimfy wymagają też odpowiedniego żywienia. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne karmy i mieszanki, ale znacznie taniej będzie, jeśli składniki kupimy sami. Kluczowe są zboża i ziarna (proso, owies, słonecznik, pszenica), a także warzywa, owoce i kiełki roślin, a także sezonową dziką zieleninę. Wskazane są też niewielkie ilości rozdrobnionego jajka i skorupek, makaronu, ryżu czy białego sera.
Zdrowie nimfy
Zdrowa nimfa jest ruchliwa, ma błyszczące oczy i czyste otwory nosowe. Jednym z jej ulubionych zajęć jest czyszczenie piór. O chorobie może świadczyć osowiałość, napuszenie piór, zamglone oczy czy wyciek wydzieliny z oczu lub otworów nosowych. Niepokojącym objawem jest również biegunka i brak apetytu. W takim wypadku najlepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii. Warto wiedzieć, że w podobny sposób ptak manifestuje niezadowolenie i samotność. Dlatego nimfy zawsze warto hodować przynajmniej w parze.