Jak zrobić kalendarz adwentowy?

Kalendarz adwentowy to jedna z najprzyjemniejszych form oczekiwania na Boże Narodzenie. Zwyczaj ten doskonale wprowadza świąteczną atmosferę w domowym zaciszu. Od początku grudnia do Wigilii należy codziennie otwierać jedno okienko w kalendarzu, wyciągając z niego niespodziankę. Ta zabawa umila grudniowe dni szczególnie dzieciom, ale i dorośli chętnie praktykują ten zwyczaj. Sklepy prześcigają się w ofertach kalendarzy adwentowych, w których znaleźć można m.in. słodycze, kosmetyki, biżuterię czy inne fanty. Nie trzeba jednak wydawać na nie pieniędzy, wystarczy samemu przygotować je w domu. Jak zrobić kalendarz adwentowy? Przedstawiamy kilka propozycji.

Stwórz piękne i oryginalne kalendarze adwentowe
Stwórz piękne i oryginalne kalendarze adwentowe123RF/PICSEL

Kalendarz adwentowy: Skąd ten zwyczaj?

Na cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem rozpoczyna się adwent, czyli czas oczekiwania na święta. Związane są z nim różne zwyczaje, jak na przykład tworzenie kalendarza adwentowego. Pomysł ten wywodzi się z Niemiec i jest znany już od XIX wieku. Wtedy to tworzono dekoracje adwentowe w postaci wieńców ze świecami. W każdą niedzielę adwentu zapalano kolejną świecę. Zwyczaj ten bardzo podobał się dzieciom, więc w bogatszych rodzinach zaczęto wręczać im kartonowe kalendarze z okienkami, w których kryły się obrazki ze świętymi.

Kalendarz adwentowy do dziś cieszy się dużą popularnością. Jego najpopularniejszą formą są bombonierki z czekoladkami poukrywanymi w okienkach z kolejnymi datami - od 1 do 24 grudnia. W każdym dniu otwieramy jedno okienko, odliczając dni do świąt. Obecnie sklepy oferują wiele form tego typu kalendarzy z różnymi niespodziankami, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, np. ze słodyczami, zabawkami, innymi drobiazgami, kosmetykami czy biżuterią. Można też własnoręcznie zrobić kalendarz adwentowy, który umili czas oczekiwania na Boże Narodzenie i będzie stanowić piękną ozdobę w trakcie adwentu. Warto zaangażować do tego rodzinę, by miło spędzić wspólne chwile.

Kalendarz adwentowy w formie girlandy

Bardzo ciekawym kalendarzem adwentowym jest ten zrobiony w formie girlandy. Jest on równocześnie banalny w wykonaniu, ale bardzo efektowny. Wystarczy rozwiesić sznurek przy ścianie, nad łóżkiem lub nad kominkiem. Na nim zaś należy rozwiesić bawełnianie woreczki (można uszyć lub kupić), torebki z szarego papieru, papierowe koperty lub skarpetki. Każdy z tych elementów można dodatkowo ozdobić świątecznymi dekoracjami. Należy też na nich napisać lub nakleić cyferki oznaczające poszczególnie dni grudnia. Paczki lub koperty będą pięknie prezentować się, gdy będą przypięte drewnianymi spinaczami. Do środka wrzucamy słodycze lub drobne upominki. Można zrobić również alternatywną wersję kalendarza adwentowego, wieszając na sznurku długa gałązkę i na niej zaczepiając woreczki lub kartoniki z niespodziankami.

Kalendarz adwentowy z pudełek

Włóż do pudełeczek drobne upominki
Włóż do pudełeczek drobne upominki123RF/PICSEL

Z czego jeszcze można zrobić własny kalendarz adwentowy? Z pudełek! Można do tego wykorzystać małe opakowania po perfumach lub po zapałkach. Nie muszą być nawet jednakowej wielkości - zyskamy tylko bardziej artystyczny efekt! Pudełeczka można obkleić kolorowym lub prezentowym papierem i ozdobić naklejkami świątecznymi. Następnie paczuszki przyklejamy do kartonu, tablicy magnetycznej czy ramki na zdjęcia. Oczywiście, na koniec wsadzamy do nich łakocie i drobne upominki.

Kalendarz adwentowy z materiału

Kalendarz adwentowy możesz uszyć z materiału
Kalendarz adwentowy możesz uszyć z materiału123RF/PICSEL

A może zainteresuje was kalendarz adwentowy z materiału? Taka forma może przypaść do gustu zwłaszcza tym, którzy mają chociaż minimalne zdolności krawieckie. Należy w tym celu przygotować prostokątny kawałek materiału, najlepiej w kolorze przywodzącym na myśl święta, np. zielonym, czerwonym czy bordowym. Następnie przyszywamy na materiał 24 kieszonki z mniejszych skrawków. Taki kalendarz spokojnie może posłużyć nam przez wiele lat.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas