Jak zrobić kotylion?
Kotyliony to jeden z najpopularniejszych symboli świąt narodowych w naszym kraju. Te popularne ozdoby, oficjalnie zwane kokardami narodowymi, przypinamy do naszych ubrań na znak pamięci o ważnych dla kraju wydarzeniach. 11 listopada tuż, tuż. Warto zatem zaopatrzyć się w kokardę narodową. Zachęcamy do samodzielnego wykonania kotylionów. To naprawdę proste i niedrogie ozdoby. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci je wykonać.
Co to jest kotylion?
Specjaliści twierdzą, że kotylion powinno się nazywać kokardą narodową. Tę ozdobę pierwotnie umieszczano na mundurach żołnierskich, a od XIX wieku również u cywilów, na znak przywiązania do narodu. Nazwę kotylion zaczęto używać w odniesieniu do popularnej zabawy tanecznej, której uczestnicy nosili na piersi charakterystyczne kokardy.
Barwy kotylionu
Kotylion powinien być wykonany z materiałów, których kolory symbolizują barwy narodowe. Ich ułożenie nie może być jednak przypadkowe. Specjaliści do spraw etykiety twierdzą, że środek kokardy narodowej powinna wypełniać ważniejsza dla narodu barwa. W przypadku Polski zdecydowanie jest to kolor biały, symbolizujący orła, czyli godło.
Jeśli spojrzeć na powszechnie noszone kotyliony, nie trudno zauważyć, że panuje w nich dowolność w układzie barw narodowych. W niektórych czerwień zdecydowanie dominuje, a biały kolor poprawnie znajduje się w środku kotylionu. Inne zaś posiadają białą obwódkę i czerwony środek, co sugeruje, że jego posiadacz może nie znać zasad doboru barw do kokardy narodowej.
Kotyliony można samodzielnie i szybko przygotować w domu. Ich wykonanie jest proste i niedrogie.
Do wykonania kotylionu potrzebujesz:
• Bloku technicznego;
• Cienkiej białej i czerwonej wstążki;
• Dwustronnej taśmy o szerokości około ośmiu centymetrów;
• Kleju do tapet;
• Nożyczek;
• Agrafki.
Sposób wykonania kokardy narodowej krok po kroku:
1. Wytnij z bloku technicznego trzy koła. Pierwsze o średnicy około sześciu centymetrów (jeśli chcesz, by twój kotylion był mniejszy, zmniejsz średnicę okręgu), drugie o średnicy około trzech centymetrów i trzecie o średnicy półtora centymetra.
2. Następnie wytnij z taśmy dwustronnej trzy okręgi pasujące do tych wykonanych z bloku technicznego.
3. Przyklej koła z taśmy do kół z bloku technicznego, ale na razie nie odklejaj suchej części taśmy.
4. Przygotuj czerwoną wstążkę, którą obwiążesz największe koło.
5. Odklej od największego koła część dwustronnej taśmy klejącej tak, by swobodnie przykleić do niego wstążkę.
6. Następnie owijaj tekturowe koła czerwoną tasiemką, by dobrze się przykleiła. Podczas owijania nie omijaj żadnych wolnych miejsc na tekturce.
7. Gdy owiniesz tasiemką największe tekturowe koło, możesz zająć się mniejszym. Wykonaj dokładnie te same czynności, jak podczas owijania pierwszego koła, tylko, że używając białej wstążki.
8. Teraz czas na najmniejsze koło, które również należy owinąć białą wstążką.
9. Gdy wszystkie koła będą już pokryte tasiemkami, przyklej je do siebie za pomocą kleju do tapet. Największe czerwone koło powinno stanowić podstawę kotylionu, natomiast najmniejsze jego środek.
10. Końcowy etap to przygotowanie dwóch kilkucentymetrowych wstążek – białej i czerwonej i podklejenie ich na tyle największego koła.
11. Kotylion jest gotowy. Umieść go na ubraniu za pomocą agrafki.