Jak zrobić wiązankę na grób?

Nie tylko wielobarwne chryzantemy doskonale nadają się do stworzenia wiązanek, którymi dekorujemy groby na Wszystkich Świętych. Świetnie sprawdzą się także rośliny wykorzystywane zwykle do tworzeniach suchych bukietów oraz tradycyjne cięty kwiaty, takie jak choćby gerbery, cynie czy astry. Jeśli połączymy je z zatrwianem, gipsówką, gałązkami jarzębiny, jabłoni czy dzikiej róży, nagrobne kompozycje będą znacznie bardziej oryginalne. Podpowiadamy, jak samodzielnie wykonać wiązanki na grób, które nie tylko będą prezentować się równie pięknie, jak te zakupione w kwiaciarni, ale przetrwają mimo największych kaprysów aury.

article cover
©123RF/PICSEL

Z jakich kwiatów najlepiej zrobić wiązankę na grób?

©123RF/PICSEL

Wykonana samodzielnie - z odpowiednio dobranych - materiałów wiązanka może co najmniej przez klika dni stanowić ozdobę grobu. Aby ostatecznego efektu nie popsuły nam warunki atmosferyczne, powinniśmy przede wszystkim postawić na kwiaty trwałe.

W przypadku wiązanki na grób doskonale sprawdzą się rośliny wykorzystywane zwykle do tworzenia sztucznych bukietów, takie jak szarłaty, wiekuistki, suchołuski, wrzosy, zatrwiany, przegorzany czy mikołajki. Nie tylko nie wymagają one stałego nawilżania, ale też doskonale się prezentują.

Oczywiście w przypadku osób przywiązanych do tradycji optymalnym wyborem będą względnie odporne na trudne warunki pogodowe chryzantemy, które są symbolem uroczystości Wszystkich Świętych. Ogromna ilość odmian dostępnych na rynku zapewni oryginalność kompozycji. Równie często wykorzystywane są w wiązankach także hortensje i róże.

Jeśli chcemy jednak coś zmienić i ubarwić wiązanki na grób innymi ciętymi kwiatami, powinniśmy zdecydować się na gerbery, astry, frezje, goździki albo lilie. Pamiętajmy jednak, że są one znacznie bardziej wymagające od chryzantem i muszą mięć zapewniony dostęp do wody. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku gąbka florystyczna albo specjalne pojemniczki z plastiku nakładane na łodyżki, które możemy zakupić w kwiaciarniach.

Co będzie potrzebne do wykonania wiązki na grób?

©123RF/PICSEL

Zanim przystąpimy do wykonania wiązanki na grób, musimy się do tego odpowiednio przygotować i zakupić kilka niezbędnych rzeczy:

- gąbkę florystyczną

- tackę plastikową

- taśmę klejącą - zwykłą albo florystyczną

Ponadto potrzebne nam będą:

- odpowiednio dobrane kwiaty żywe lub suszone

- gałązki świerku lub jodły

- gałązki jarzębiny, dzikiej róży, jabłoni

- gipsówka, zatrwian, trawa mandżurska

- opcjonalnie szyszki, zasuszone makówki

- opcjonalnie wstążka

Sposób wykonania wiązanki na grób

©123RF/PICSEL

Pierwszym krokiem potrzebnym do wykonania wiązanki na grób jest namoczenie gąbki florystycznej. Musimy ją trzymać w wodzie co najmniej przez 30 minut. Jeśli będzie już odpowiednio dobrze nawilżona, powinniśmy ją położyć na plastikowej tacce. Gdy fundament naszej wiązanki na grób już powstał, możemy zacząć wbijać do gąbki gałązki jodły, które powinny być na końcach pozbawione igieł. Najlepiej zacząć od największych gałązek, a następnie stopniowo dopełniać kompozycję tymi mniejszymi tak, żeby móc przystąpić do wypełniania jej kwiatami i dodatkami. Nie musimy się wcale ograniczać do chryzantem, również dobrze możemy postawić na oryginalność i zdecydować się na gerbery, frezje, astry czy cynie.

Jakie dodatki wybrać do wiązanki na grób?

art
©123RF/PICSEL

Aby wiązanka była proporcjonalna, najwięcej kwiatów powinniśmy umieścić w środku wiązki, a znacznie mniej na brzegach. Ewentualne puste miejsca powinniśmy wypełnić jodłą. Jeśli chcemy aby nasze wiązanki na grób prezentowały się lepiej, powinniśmy dobrać do nich odpowiednie dodatki. Charakteru z pewnością dodadzą im kwiatostany gipsówki, zatrwian tatarski, trawa mandżurska, gałązki jarzębiny, dzikiej róży, jabłoni, jodły czy świerku.

Doskonałym pomysłem może być też dodanie do wiązanki szyszek, czy zasuszonych makówek, czy innych tego rodzaju dodatków.

Samodzielne wykonanie wiązanki na grób wcale nie jest takie trudne. Wystarczą dobre chęci, odrobina inwencji i odpowiednio wcześnie zrobione zakupy. Powodzenia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas