Jak żyją dziś polscy arystokraci?

Polscy arystokraci i arystokratki rzadko mieszkają w pałacach, a na balach spotykają się co najwyżej dwa razy w roku. Dbają jednak o to, by pamięć o ich przeszłości nie zginęła, a swojego miejsca szukają np. w polityce czy telewizji. Oto czym zajmują się dziś potomkowie dawnych, wielkich rodów!

article cover

Jak żyją dziś polscy arystokraci?

Konstanty Radziwiłł rzadko mówi o swoim arystokratycznym pochodzeniu, jest za to znany z konserwatywnych poglądów, m.in. popiera lekarską klauzulę sumienia i jest zdecydowanym przeciwnikiem aborcji, a nawet tabletek „dzień po”.
W działalność publiczną angażował się jeszcze przed 1989 rokiem. W PRL-u pełnił funkcję prezesa Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Akademii Medycznej i należał do Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS. Był także działaczem Ruchu Wolność i Pokój. W latach 2001-2010 kierował Naczelną Izbą Lekarską, a od 2019 roku jest wojewodą mazowieckim.
Konstanty Radziwiłł 

Konstanty Radziwiłł zdobył w Polsce rozpoznawalność w 2015 roku, kiedy to objął urząd ministra zdrowia w rządzie Beaty Szydło, a później Mateusza Morawieckiego. Został odwołany w 2018 roku, a jego miejsce zajął Łukasz Szumowski (dziś także już były minister). Nazwisko lekarza i polityka nie jest przypadkowe – wywodzi się on bowiem z polskiego rodu książęcego Radziwiłłów herbu Trąby. Pan Konstanty jest wnukiem właściciela Zegrza i synem Alberta Hieronima Radziwiłła i Anny Marii z domu Czartoryskiej. Dyplom lekarza zdobył w 1983 roku na Akademii Medycznej w Warszawie, specjalizując się w medycynie ogólnej i rodzinnej. W 2011 roku obronił tytuł doktora w Wojskowym Instytucie Medycznym.
Ojciec – Krzysztof Maria Tyszkiewicz – zostawił żonę i wyemigrował do Anglii. Pani Beata zobaczyła się z nim dopiero 40 lat później! Matka – Barbara z Rechowiczów – zamieszkała z dziećmi na Śląsku. Z majątku nie zostało nic.
+15
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas