Jaki wpływ na organizm mają zwierzęta? Remedium na stres i złe emocje
Obecność zwierząt w domu pozytywnie wpływa na nastrój, a także pomaga znacznie obniżyć napięcie nerwowe. Zooterapia jest wykorzystywana na szeroką skalę do pracy z dziećmi, ale też wśród dorosłych. Ta forma leczenia pomaga zmniejszyć objawy depresji, które zakłócają codzienne funkcjonowanie. Pies czy kot może stać się najlepszym przyjacielem człowieka, a zarazem skutecznym lekarstwem na walkę ze stresem. Jaki wpływ na nasz organizm mają zwierzęta? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Spis treści:
Na czym polega zooterapia?
Zooterapia to naturalny sposób leczenia, który polega na obcowaniu ze zwierzętami. Mają one pozytywny wpływ na samopoczucie człowieka, ale też zmniejszą objawy depresji. Pacjenci bowiem mają swoje obowiązki związane z opieką nad pupilem. Dzięki temu wraca im chęć do życia i poczucie sensu istnienia. Posiadanie psa lub kota jest rozwiązaniem dla osób samotnych i starszych, którym brakuje towarzystwa. Bardzo popularne są zajęcia w przedszkolach czy szkołach z udziałem psów i innych zwierząt. Kontakt z czworonogami dobrze wpływa na rozwój dziecka, rozwija aktywność fizyczną oraz uczy empatii.
Eliminacja stresu
Po ciężkim dniu w pracy czy szkole nic nie działa bardziej odprężająco, niż obecność czworonoga w domu. Możliwość pogłaskania psa lub kota pomaga się zrelaksować i ukoić skołatane nerwy. Dodatkowo spacer z pupilem zachęca do aktywności fizycznej, która jest bardzo istotna po całym dniu spędzonym za biurkiem. Przytulanie się do zwierząt powoduje wyrzut oksytocyny, czyli hormonu miłości, a także znacznie obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.
Dodatkowo poprzez kontakt z psem lub kotem, głaskanie ich i wspólną zabawę, obniża się poziom ciśnienia krwi. Tym samym zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Ponadto pieszcząc zwierzę, sprawiasz mu wiele przyjemności i budujesz z nim więź.
Pomoc dla osób chorych na depresję
Wiele miejsc pracy jest przyjaźnie nastawione do przyprowadzania psów przez pracowników. Wynika to z faktu, że zmniejsza się stres związany z obowiązkami służbowymi, a także redukuje napięcie nerwowe. Niestety, coraz większa liczba populacji choruje na depresję, w której kontakt ze zwierzętami odgrywa niebagatelną rolę. Obcowanie z psem lub kotem stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu człowiek ma w sobie mniej negatywnych emocji i więcej chęci do życia. Pies czy kot pozwalają uwolnić się od złych myśli i skupić na przyjemnych chwilach w ich towarzystwie.
Jak reagują na nas zwierzęta?
Relacja ze zwierzętami nie działa tylko w jedną stronę. Psy i koty też potrzebują towarzystwa człowieka, co wynika z ich temperamentu. Odpowiednio zbudowana relacja z czworonogiem, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Pupile, podobnie jak ludzie, pragną miłości i bliskości, ale też wspólnych spacerów czy zabawy. Szczególnie wdzięczne są zwierzęta zabrane z fundacji i schronisk. Oczywiście wszystko uzależnione jest od charakteru i gatunku zwierzęcia, a także środowiska, w którym dorastało. Warto również zwrócić uwagę, że nieraz to właśnie one wymagają pomocy behawiorysty. Dlatego zadaniem właściciela jest mieć oczy szeroko otwarte i reagować w porę, kiedy dzieje się coś niepokojącego.
Zobacz też: