Jakie są objawy wścieklizny u kota?

Wścieklizna u kotów niesie ze sobą duże niebezpieczeństwo i stanowi bezpośrednie zagrożenie życia oraz zdrowia czworonogów. Chociaż wiedza na temat tej choroby jest duża, a zakres działań profilaktycznych szeroki, zdarzają się przypadki zachorowań między innymi wśród kotów. Do najgroźniejszych sygnałów należą nadmierne pobudzenie, napady agresji czy ślinotok. Jakie są inne objawy wścieklizny u kota? Jak rozpoznać pierwsze symptomy chorobowe? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Wścieklizna u kota może objawiać się między innymi nadpobudliwością czy ślinotokiem
Wścieklizna u kota może objawiać się między innymi nadpobudliwością czy ślinotokiem123RF/PICSEL

Czym jest wścieklizna?

Wścieklizna jest chorobą zakaźną, która występuje wśród wielu gatunków zwierząt, między innymi u kotów. Oczywiście na zachorowanie narażone są przede wszystkim osobniki żyjące na wolności i koty wychodzące, ale problem może dotknąć także domowego pupila. Główni nosiciele tej choroby to lisy i nietoperze, które zagrażają zdrowiu mruczków. Ponadto koty prowadzą nocny tryb życia, przez co narażone są na bezpośredni kontakt z chorymi zwierzętami. Do zakażenia wirusami dochodzi przez ślinę, ale także w wyniku pogryzienia.

Jak rozpoznać objawy wścieklizny u kota?

Najważniejsza jest profilaktyka i szczepienia zwierząt przeciw wściekliźnie
Najważniejsza jest profilaktyka i szczepienia zwierząt przeciw wściekliźnie123RF/PICSEL

Do najczęstszych objawów wścieklizny u kotów zaliczają się ślinotok, napady agresji i nadmiernie pobudzenie. Nawet jeden z powyższych objawów jest powodem do niepokoju i znakiem, że jak najszybciej trzeba udać się do weterynarza! 

Należy być bardzo czujnym, ponieważ pierwsze objawy zakażenia wścieklizną mogą pojawić się dopiero po dwóch miesiącach. Trzy dni po zakażeniu wirusem, pupil może zarażać domowników i inne zwierzęta. Dodatkowymi objawami są drżenie mięśni, powolne wygaszanie funkcji życiowych, a na koniec śpiączka. To symptomy świadczące o gwałtownie pogarszającym się stanie zdrowia mruczka.

Alergia na kota. Jest na to sposóbInteria.tv

Jakie są rokowania?

Rokowania w przypadku zakażenia wścieklizną nie są optymistyczne, gdyż jest to choroba śmiertelna. Niestety, nie istnieje na nią żadne lekarstwo i jedyną możliwością, aby zmniejszyć cierpienie zwierzęcia, jest jego uśpienie. By zapobiec zarażeniu się wirusem, należy zwierzęta regularnie szczepić - to znaczy raz do roku. Pierwszą dawkę podaje się już kociętom między trzecim a czwartym miesiącem życia.

Co grozi człowiekowi?

U zwierząt dzikich czasami występuje wścieklizna, dlatego bądź czujny w lesie i na spacerach
U zwierząt dzikich czasami występuje wścieklizna, dlatego bądź czujny w lesie i na spacerach123RF/PICSEL

Wścieklizna jest równie niebezpieczna dla zwierząt, jak i ludzi. Profilaktyczne szczepienia zaleca się szczególnie osobom, które mają dużą styczność z dzikimi osobnikami, między innymi leśniczym lub podróżującym w tereny zagrożone. Są to głównie obszary Afryki i Azji, gdzie występuje duża liczba dzikich zwierząt. 

Jak rozpoznać zagrożenie w przypadku natknięcia się na dzikie zwierzę? Jeśli osobnik nie boi się do ciebie podejść lub jest agresywny, oddal się jak najszybciej, ale ostrożnie. Jeśli zaś będziesz mieć jakikolwiek kontakt z chorym zwierzakiem, udaj się natychmiast do szpitala! Profilaktycznie umyj ręce lub zdezynfekuj specjalnym żelem antybakteryjnym, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas