Jasna Góra: W królestwie Matki Boskiej Częstochowskiej
W połowie sierpnia do górującego nad Częstochową sanktuarium przybywają pielgrzymki z całej Polski.
Cudowny obraz
Każdy Polak, nawet jeśli nie był na Jasnej Górze, dobrze zna cudowny wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej - Królowej Polski. Jak głoszą przekazy, ikona ta jest jedną z siedemdziesięciu namalowanych przez świętego Łukasza Ewangelistę na fragmentach stołu, przy którym posiłki spożywała Święta Rodzina.
Bolesny wyraz twarzy Madonny podkreślają ślady cięcia mieczem, które są wspomnieniem rabunku w klasztorze w 1430 roku.
Kaplica Matki Bożej z cudownym obrazem to centralne miejsce na Jasnej Górze. Ceremonii odsłonięcia obrazu towarzyszy niezwykła aura. W powietrzu przesyconym zapachem kadzideł czuć silną energię i autentycznie głęboką wiarę. Tuż przed uniesieniem zasłony kaplica wypełnia się szczelnie i nagle zapada cisza. Wtedy, od wieków tak samo, trębacze grają przejmujące fanfary. Ludzie padają na kolana. Słychać żarliwe modlitwy i wydaje się, że czas się zatrzymał.
Skarby i piękne widoki
Warto przyjechać do klasztoru na dwie godziny przed odsłonięciem obrazu. Można wtedy zwiedzić muzeum klasztorne ze skarbcem, w którym znajdują się wota i cenne pamiątki po Janie Pawle II i przeorze z czasów obrony Jasnej Góry, Augustynie Kordeckim.
A także spojrzeć na panoramę Częstochowy i okolic z wieży, na którą prowadzi 519 stopni. Widać z niej tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W krajobrazie jurajskim znajdziemy góry, doliny, wodospady, źródła, skały i jaskinie. Pośród wzniesień kryje się unikatowa na skalę Europy Pustynia Błędowska.
Trzeba pospieszyć się, by ją zobaczyć, bo zarasta roślinnością. Już za Kazimierza Wielkiego na szczytach wzgórz powstał łańcuch kilkudziesięciu zamków. Malownicze ruiny znane jako Szlak Orlich Gniazd są odwiedzane tłumnie przez turystów. Najpiękniejsze zamki w okolicach Częstochowy znajdują się w Olsztynie, Ogrodzieńcu i Bobolicach.