Reklama

Reklama

Jesienne czytanie - wśród bestsellerów wciąż kryminały

Jesienne, coraz dłuższe wieczory sprzyjają czytaniu, dlatego w najbliższych tygodniach można się spodziewać wielu interesujących nowości wydawniczych. Wśród polskich bestsellerów wciąż goszczą kryminały - podkreśla Sonia Draga, szefowa katowickiego wydawnictwa.

Draga w rozmowie z PAP Life dodała, że po wakacyjnym okresie na lekkie, łatwe i przyjemne książki, nadszedł czas na te nieco poważniejsze i ambitniejsze.

- W tym czasie mamy trochę więcej czasu i potrzeby, żeby smakować w literackich perełkach, dlatego w ofercie wydawniczej pojawia się wiele pozycji literackich. Wiąże się to też z wieloma wydarzeniami światowymi m.in. szykujemy się do Literackiej Nagrody Nobla, ogłaszane są też nominacje do Nagrody Bookera, więc jest to okres, który sprzyja książkom literackim, bardziej wartościowym, ambitniejszym - podkreśliła Draga.

Reklama

A co króluje obecnie na polskich listach bestsellerów?

- Kryminały królują na pewno, wśród których prym wiedzie polska autorka Katarzyna Bonda; czekamy też na nową książkę Zygmunta Miłoszewskiego. Królują również książki, które są nominowane do Nagrody Literackiej Nike, różne celebryckie pozycje, różnego rodzaju poradniki i znane książki ze światowych list bestsellerów - wskazała. Jednocześnie zwróciła uwagę, że na obecny ranking bestsellerów składają się jeszcze propozycje wakacyjnej oferty wydawnictw, które lada dzień - po najbliższych wydawniczych premierach - ulegną pewnie zmianie.

Odnosząc się popularności czytania kryminałów, Draga przypomniała, że trend ten zapoczątkowało przed kilku laty duże zainteresowanie polskich czytelników literaturą skandynawską, a w szczególności ich kryminałami.

- To też dało pole do pojawienia się takich nazwisk jak wspomniani Katarzyna Bonda czy Zygmunt Miłoszewski - choć jest ich oczywiście więcej - które zaczynają też istnieć na arenie międzynarodowej. Udało się już sprzedać prawa (autorskie - PAP Life) do kilku państw, co też sprawia, że polscy pisarze są bardziej zachęceni i próbują swoich sił w tym gatunku - oceniła Draga.

Ponadto jej zdaniem kryminały zostały też dostrzeżone i docenione przez krytyków.

- No i polski czytelnik przestał chyba się też wstydzić tego, że lubi dobry kryminał. Od czasu do czasu chodzimy na filmy kryminalne do kin, które już w tej chwili są bardziej rozrywkowe i pełne efektów, ale taki naprawdę "mięsisty" kryminał z właściwą akcją, znajdziemy w dobrej książce - podsumowała szefowa wydawnictwa. (PAP Life)

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje