Kiedy koniec roku szkolnego? Uczniowie w całej Polsce już odliczają dni

Tomasz Kromp

Uczniowie w całej Polsce z pewnością już odliczają czas dzielący ich od zakończenia roku szkolnego i rozpoczęcia długo wyczekiwanych wakacji. Kiedy konkretnie będzie można schować tornistry do szafy, ile potrwają ferie letnie i w jaki dzień trzeba będzie wrócić do szkoły? Odpowiadamy.

Kiedy koniec roku szkolnego?
Kiedy koniec roku szkolnego?123RF/PICSEL

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024?

Uczniowie szkół na wszystkich poziomach edukacji zawsze z utęsknieniem oczekują rozpoczęcia wakacji. Kiedy nastąpi upragniony koniec roku szkolnego 2023/2024?

Okazuje się, że w odpowiedzi na to pytanie może pomóc Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego z dnia 11 sierpnia 2017 roku. Zgodnie z jego treścią, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się "w najbliższy piątek po 20 czerwca". Warto tu jednak zaznaczyć, że w przypadku, gdy czwartek poprzedzający ten dzień jest ustawowo wolny od pracy, to wówczas zajęcia kończą się w środę poprzedzającą rzeczony czwartek.

Zgodnie z wyżej wspomnianymi przepisami, rok szkolny 2023/2024 zakończy się 21 czerwca. Wówczas w szkołach odbędą się uroczystości związane z zakończeniem roku. Po odebraniu świadectw uczniowie będą mogli schować tornistry do szafy i rozpocząć wakacyjną labę.

Uczniowie w całej Polsce już odliczają dni. Wtedy skończy się rok szkolny
Uczniowie w całej Polsce już odliczają dni. Wtedy skończy się rok szkolny123RF/PICSEL

Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025?

Jak mawia przysłowie: "Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy". Nie inaczej jest z wakacjami. Ile potrwają w tym roku? Zgodnie z wcześniej przytoczonym rozporządzeniem, ferie letnie zakończą się 31 sierpnia.

Warto jednak wziąć pod uwagę również datę rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025. W tym przypadku również z pomocą przychodzi rozporządzenie, bowiem zgodnie z przepisami, zajęcia rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września. Jednak, jeśli 1 września wypada w piątek lub sobotę, to wtedy rozpoczęcie roku odbywa w najbliższy poniedziałek po 1 września. Zgodnie z tymi informacjami, rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 będzie miało miejsce w poniedziałek 2 września.

Jeżeli wakacje na dobre rozpoczną się 22 czerwca, a ostatni wolny dzień polscy uczniowie będą mieli 1 września, to oznacza to, że ich letnia przerwa od nauki potrwa 72 dni.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas