Kiedy koniec ze zmianą czasu? Specjaliści wskazują datę

Już z 30 na 31 marca czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni, co oznacza, że o godzinie 2:00 przestawimy wskazówki zegarów na godzinę 3:00. Niewykluczone, że problematyczny dla wielu osób obowiązek zmiany czasu wreszcie będzie miał swój koniec.

Kiedy w Polsce ma miejsce zmiana czasu?
Kiedy w Polsce ma miejsce zmiana czasu?123RF/PICSEL

Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni i z letniego na zimowy?

W Polsce dwukrotnie w ciągu roku musimy zmieniać wskazówki zegara i przestawiać czas z zimowego na letni i z letniego na zimowy.

Jak informuje "Fakt" - "W Polsce od 1977 r. zmiana czasu następowała do tej pory na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów wydawanego co pięć lat dla kolejnych pięciu lat. Podawano w nich konkretne daty rozpoczynających i kończących czas letni w Polsce. Mimo zapowiedzi, że rozporządzenie z 2016 r. będzie ostatnim w sprawie zmian czasu, w marcu 2022 r. premier Mateusz Morawiecki podpisał kolejne rozporządzenie w tej sprawie". Oznacza to, że zmiana czasu na letni środkowoeuropejski czeka nas również 30 marca 2025 r. i 29 marca 2026 r.

Już z 30 na 31 marca czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni, co oznacza, że o godzinie 2:00 przestawimy wskazówki zegarów na godzinę 3:00. Druga zmiana czasów tym roku - tym razem z letniego na zimowy, będzie miała miejsce z 27 na 27 października. W 2025 r. - będzie to 26 października, w 2026 r. - 25 października.

Aktualnie mamy czas zimowy, który zostanie zmieniony na czas letni
Aktualnie mamy czas zimowy, który zostanie zmieniony na czas letni123RF/PICSEL

Kiedy koniec ze zmianą czasu?

Obecne przepisy regulujące zmianę czasu można zmienić wspólnie z pozostałymi krajami w Unii Europejskiej. I choć prace w tym zakresie Komisja Europejska podjęła już kilka lat temu, to jednak nadal nie zapadła ostateczna decyzja.

Unijni urzędnicy podkreślają, że kwestia zmiany czasu ma być ponownie omawiana w przyszłym roku i niewykluczone, że wówczas zapadną wiążące decyzje. Specjaliści zakładają, że jeśli Komisja Europejska nie będzie opieszała i postanowi zmienić obowiązujące przepisy, to ostatni raz przestawimy czas w 2026 lub w 2027 roku. Wówczas na stałe zacznie obowiązywać czas letni.

"Według badań CBOS, zleconych przez Ministerstwo Technologii i Przedsiębiorczości w 2019 r., niemal 80 proc. Polaków opowiadało się za odejściem od zmiany czasu. Podobnego zdania było też 84 proc. z 4,5 miliona Europejczyków, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych" - podaje "Fakt".

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 92: Agnieszka Sienkiewicz-GauerINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas