Kiedy się niepokoić?

U każdego dziecka w różnym wieku mogą pojawić się specyficzne lęki. Niektóre maluchy mogą np. bać się żaby, starego zegara czy nawet żółtego koloru. Nie jest to niepokojące.

W jakim więc momencie należy zwrócić większą uwagę na to, czego boi się nasz malec? Na pewno trzeba to zrobić wówczas, gdy lęki dziecka są bardzo silne (np. pociecha wpada w przerażenie i trudno ją uspokoić), gdy trwają dłużej niż powinny (nie mijają z wiekiem) oraz gdy wspieranie dziecka, tłumaczenie mu, że nie ma się czego bać, na dłuższą metę nie pomagają. W takim wypadku warto zastanowić się, czy lęk malca nie jest podsycany przez jakieś sytuacje i udać się po poradę do psychologa dziecięcego.

Oswoić świat

Dzieci, którym rodzice przez cały czas towarzyszą, są później bardziej lękliwe. Dlatego już od małego pozwalaj malcowi na krótkie chwile samotności, np. zostaw go na parę minut samego w łóżeczku albo pozwól samemu się bawić (oczywiście bądź w pobliżu i zapewnij dziecku bezpieczeństwo). Dzięki temu smyk dowie się, że świat nie jest miejscem wrogim, trzeba tylko powoli go poznawać.

Anioł stróż

Niektórym dzieciom w pokonaniu różnych lęków pomagają przytulanki. Pluszowy miś może pełnić rolę osobistego "Anioła Stróża", który przegania straszne nocne potwory. Nie dziw się więc, że malec chce zawsze z nim zasypiać.

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas