Kobieta w światowym kinie
Widzowie zbliżającego się 3. Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! będą mieli okazję zobaczyć obrazy traktujące o sytuacji kobiety w różnych, niejednokrotnie odległych nam kulturach.
MAŁŻEŃSTWO TUI / TUYA'S MARRIAGE
reż. Wang Quan'an; Chiny 2007; 96 min.
Złoty Niedźwiedź MMF Berlin 2007
Nagroda Jury Ekumenicznego MFF Berlin 2007
Niezwykła, nostalgiczna opowieść rozgrywająca się w Mongolii Wewnętrznej, prowincji rzadko pokazywanej w filmach. Film wyreżyserował chińczyk Wang Quan'an, którego matka pochodziła z tamtych obszarów. Chciał w ten sposób złożyć hołd silnym mongolskim kobietom, na których barkach często spoczywa obowiązek utrzymania domu i rodziny. Bohaterka filmu zmuszona jest rozwieść się z ciężko chorym mężem, ponieważ nie może sama utrzymać rodziny. Każdemu kandydatowi stawia warunek - żeby się z nią ożenić, musi zapewnić utrzymanie choremu mężowi.
CZTERY KOBIETY / FOUR WOMEN
reż. Adoor Gopalakrishnan; Indie 2007
MFF Toronto 2007
"Cztery kobiety" trafiają na festiwal FILMY ŚWIATA ALE KINO! tuż po swojej światowej premierze na festiwalu w Toronto. Film dowodzi, że kino indyjskie to nie tylko kolorowe roztańczone Bollywood. Głęboko zakorzeniony w realiach Kerali (południowe Indie) opowiada o różnych rolach, do których muszą dostosować się kobiety w społeczeństwie indyjskim.
Film tworzą cztery opowieści o kobietach z różnych warstw społecznych: prostytutki w małym miasteczku, młodej mężatki, bezdzietnej gospodyni domowej i należącej do klasy średniej starej panny. Te cztery niezależne od siebie historie razem tworzą przekrój społeczeństwa dawnego stanu Travancore (południowa część dzisiejszej Kerali) tuż przed i po odzyskaniu niepodległości.
GNIAZDO BESTII / BAXIO DAS BESTAS
reż. Claudio Assis; Brazylia 2007; 80 min.
Nagroda Tygrysa MFF Rotterdam 2007
5 nagród na Festiwalu Kina Brazylijskiego 2006 (najlepsza aktorka, film, muzyka, najlepsza aktorka i aktor drugoplanowi)
"Gniazdo bestii" opowiada historię młodej dziewczyny zmuszanej przez własnego dziadka do swoistego peep-show. Claudio Assis, w tej napisanej i wyreżyserowanej przez siebie historii, zdaje się mówić, że przemoc i nienawiść w stosunku do kobiet są na porządku dziennym na brazylijskich wsiach. Piękny krajobraz to tylko przykrywka bagna moralnego, w jakim to społeczeństwo żyje, gdzie mężczyźni opętani są przez niepohamowany, zwierzęcy seks. Przedmiotowe i seksistowskie traktowanie kobiet jest tam powszechne, niezależnie od klasy społecznej, a one same niewiele mogą zrobić by to zmienić.
Te i inne wyjątkowe filmy z AZJI, BLISKIEGO WSCHODU, AFRYKI I AMERYKI ŁACIŃSKIEJ na 3. festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! już od 14 listopada w kinach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu.
Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi na festiwal twórcami oraz wybitnymi znawcami tematyki prezentowanej w filmach.