Kobiety i władza

Ta książka dobitnie pokazuje, w jak wielu obszarach życia w Polsce nie stawia się prostych pytań, by uniknąć trudu poszukiwania skomplikowanych odpowiedzi. Dotyczy to także sytuacji kobiet.

article cover
Wydawnictwo WAB

"Dlaczego w kraju, w którym ponad 50 procent mieszkańców to kobiety i który jest krajem w miarę demokratycznym, rządzą niemal wyłącznie mężczyźni? (...) Dlaczego kobiety, choć lepiej wykształcone, bardziej zrównoważone, mniej agresywne, bardziej myślące o konkretach niż o abstrakcyjnych ideach, bardziej skupione na trosce o innych niż na partyjnych walkach, nie mają dostępu do władzy, stanowisk, kariery i nawet w sferze prywatnej, w której najczęściej przebywają, są opresjonowane i pogardzane, bo przecież nikt - a już na pewno nie ci, którzy władzę posiadają - nie docenia tak zwanej domowej pracy kobiet. (...) Dlaczego tak się dzieje, że kobieta, wszędzie i zawsze, tylko dlatego, że jest kobietą, znajduje się w gorszym położeniu niż mężczyzna?"

Magdalena Środa (ur. 1957) - etyczka, filozofka, publicystka, feministka. Zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i problematyką kobiecą. Profesorka Uniwersytetu Warszawskiego, członkini zespołu "Krytyki Politycznej", redaktorka "Przeglądu Filozoficznego" i "Etyki", stała felietonistka "Gazety Wyborczej". Autorka książek Idea godności w kulturze i etyce (1993), Idee etyczne starożytności i średniowiecza (1994), Idee etyczne nowożytności i czasów współczesnych (1998) oraz Indywidualizm i jego krytycy (2003). W latach 2004-2005 pełnomocnik Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.
Magdalena Środa
Kobiety i władza

Wydawnictwo WAB
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas