Reklama

Reklama

Lasy Państwowe alarmują: niebezpieczna dla spacerowiczów. Na to uważaj w lesie!

Intensywne opady śniegu, zalegające na drogach błoto pośniegowe czy niskie temperatury to nie jedyne niebezpieczeństwa, które czyhają na nas podczas panującej w całej Polsce zimy. Ostrożność powinny zachować przede wszystkim te osoby, które wybierają się na zimowe spacery. Lasy Państwowe ostrzegają przed niebezpiecznym zjawiskiem.

Uważaj na to podczas spacerów. Lasy Państwowe alarmują

Od kilku dni w naszym kraju panuje prawdziwa zimowa aura. Duże szczęście mają szczególnie te osoby, które mieszkają w pobliżu lasów czy parków. Mogą one bowiem cieszyć oko malowniczym widokiem zaśnieżonych drzew. Wielu z nas decyduje się być jednym z elementów tej bajkowej krainy, wybierając się na spacer. Za niepozorną przechadzką może jednak kryć się prawdziwe niebezpieczeństwo.

Mimo iż białe czapy to piękny i malowniczy widok, mogą one powodować przeciążenie i łamanie gałęzi, a nawet całych drzew. "Kiedy mamy duże opady mokrego śniegu czy deszczu w temperaturze ok. 0 st. C, to mogą się one okazać niebezpieczne dla drzew" - informują Lasy Państwowe.

Reklama

"Opady osadzają się wówczas na gałęziach a nawet całych koronach, przymarzają i stają się tak dużym ciężarem, że drzewo może się mocno odchylić od pionu, a nawet złamać na różnych wysokościach" - dodają.

Zobacz również: W małej wsi pod Limanową planują gigantyczną budowę. Mieszkańcom puszczają nerwy

Czym jest okiść? Zwróć uwagę podczas spaceru

Grubą warstwę ciężkiego i mokrego śniegu, który zalega na gałęziach drzew, nazywa się okiścią. Największym zagrożeniem są szerokie konary, które jeszcze mocniej sprzyjają zaleganiu na nich większej ilości śniegu. W skrajnych przypadkach może dojść do 800 kg obciążenia w przeliczeniu na 1 m sześć. opadu.

"Okiść jest niebezpieczna nie tylko dla drzew, ale również dla leśnych spacerowiczów. Dlatego zwracajcie uwagę i uważajcie na przeciążone śniegiem gałęzie i drzewa... choć widok białego lasu jest cudny" - apelują Lasy Państwowe.

Okiść, z uwagi na fakt, iż w ostatnich latach nie byliśmy świadkami intensywnych, kilkudniowych opadów śniegu, jest zjawiskiem nieco zapomnianym. Budzi ono jednak grozę wśród leśników, a spacerowicze powinni zdać sobie sprawę, że zima nie jest wyłącznie pełnymi uroków krajobrazami drzew, skąpanych w bieli. Podczas spacerów pod drzewami warto zachować szczególną ostrożność.

Zobacz również: Fatalne prognozy na Boże Narodzenie. Pogoda przed świętami da się Polakom we znaki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: okiść | Lasy Państwowe | zima 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy