Legenda na deskach
To prawdopodobnie pierwsza próba opowiedzenia historii Lecha Wałęsy na teatralnych deskach. Jak legendę współczesnej Polski widzą nawet nie 30-letni twórcy?
"Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna" przedstawia przywódcę "Solidarności" i prezydenta Polski w latach 1980-1989. To wtedy - jak argumentują twórcy sztuki - Wałęsa ostatecznie się ukształtował.
Spektakl jest rodzajem politycznej tragikomedii. Rozpoczyna się od wydarzeń Sierpnia '80, kończy tuż przed Okrągłym Stołem. Ale najnowsza produkcja teatru Wybrzeże nie odnosi się tylko do historii. Pokazane w niej problemy są nadal aktualne.
Paweł Demirski, rocznik 1979, autor "Wałęsy", uważa, że to sztuka "o władzy, o naprawie tego państwa", czyli sprawach, które szeroko komentowane były zarówno w 1980 roku, jak i 25 lat później. Reżyserem sztuki jest Michał Zadara, rocznik 1976.
Obaj twórcy przyznają, że bohatera swojego spektaklu darzą szacunkiem. - "Wałęsa" nie będzie jednak laurką zrobioną na kolanach - zastrzegają. Dodają, że pracując nad sztuką, starali się podkreślić zjawisko wszechobecnej w ostatnich latach PRL-u anarchii i chaotyczności.
Główną rolę zagra Arkadiusz Brykalski, który z teatrem Wybrzeże związany jest od czterech lat. Co część widzów może zdziwić, przygotowując się do najnowszej roli, aktor nie zapuścił wąsów, które są jednym ze znaków rozpoznawczych Wałęsy.
"Wałęsa" - teatr Wybrzeże (Gdańsk, ul. św. Ducha 2)ł Prapremiera: sobota, 12 listopada. Początek: godz. 19. Wstęp: 100 zł. Kolejne spektakle: 13 i 15 - 20 listopada. Początek: godz. 18.20. Wstęp: 15 - 40 zł.
Maciej Cnot