Mamo – powiedz, jak się czujesz! Rusza kampania edukacyjna dotycząca tematu zdrowia psychicznego u mam i kobiet w ciąży

Nasze społeczeństwo nadal nie zdaje sobie sprawy, jak powszechna jest depresja poporodowa i jak dotkliwy może być jej wpływ na życie matki, dziecka i ich relacje. Brak świadomości i akceptacji społecznej wokół tego tematu może prowadzić do milczenia, izolacji i braku wsparcia dla kobiet, które doświadczają tego trudnego stanu. 19 września o godz. 14:00 w Krakowie w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20) odbędzie się inauguracja projektu Mamopowiedz.pl, którego celem jest popularyzacja rzetelnej wiedzy na temat depresji poporodowej, jej zapobieganiu oraz leczeniu.

Rusza kampania
Rusza kampaniamateriały prasowe

Swój udział w akcji zadeklarowały najlepsze ekspertki z zakresu zdrowia okołoporodowego, m.in. doula Beata Jedlińska, fizjoterapeutka uroginekologiczna Beata Przała, położna Anna Kotlińska czy mama-influencerka - Zuza Skrzyńska, a hasztag #mamopowiedz już podbija media społecznościowe. Projekt sfinansowano ze środków Fundacji Orlen.

Mamopowiedz.pl to kampania edukacyjna, za którą stoi Zespół Fundacji Admoveri wraz z ekspertkami - psycholożką Arletą Bluhm i ekspertką w zakresie neuronauki zdrowia psychicznego Dominiką Pikul. Twórczynie inicjatywy wzięły pod lupę zdrowie psychiczne u kobiet w ciąży i po porodzie, o którym wciąż w Polsce mówi się zdecydowanie za mało i za cicho. Poza szeroko pojętą profilaktyką depresji poporodowej na kampanijnym tapecie znajdzie się również temat depresji poporodowej u mężczyzn, która coraz częściej dotyka tatów w Polsce.

Dostępne statystyki wskazują na częstość występowania depresji poporodowej u kobiet na poziomie między 10% a 30%. Pamiętajmy, że depresja poporodowa może rozpocząć się w dowolnym momencie w ciągu pierwszego roku po porodzie i trwać nawet przez kilka lat. Jest ona najczęstszym problemem ze zdrowiem psychicznym występującym u kobiet po porodzie.

To bardzo poważne zaburzenie, które dotyczy nie tylko mamy: ma olbrzymi wpływ na partnera, rodzinę, a przede wszystkim na dziecko. Matki z depresją poporodową mogą mieć trudności z nawiązywaniem odpowiednich więzi emocjonalnych z dzieckiem. Nie pozostawia nam to żadnych złudzeń - 70% zaburzeń związanych z zdrowiem psychicznym zaczyna się już w dzieciństwie.

Te dane są zatrważające! Dlatego podczas kampanii będziemy zachęcały mamy do dbania o swoje zdrowie nie tylko dla siebie, ale i dla zdrowia dziecka - tłumaczy Arleta Bluhm, psycholożka z zespołu Mamopowiedz.pl, autorka kursu przeciwdziałającego depresji poporodowej.

O tym się nie mówi

Kampania edukacyjna Mamo - powiedz, jak się czujesz! jest odpowiedzią na zatrważający poziom edukacji w Polsce na temat depresji poporodowej, jej zapobieganiu oraz leczeniu. Już 19 września o godz. 14:00 w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20) odbędzie się wydarzenie dla kobiet w ciąży i mam z ekspertami z zakresu zdrowia psychicznego, terapii uroginekologicznej, a także ginekologii położniczej i laktacji. Ponadto podczas wydarzenia odbędzie się inauguracja kursu Mamopowiedz.pl, którego celem jest budowa odporności psychicznej mamy. Całość uzupełni warsztat dla mam pt. Samotność w ciąży.

Podczas zaplanowanych debat eksperckich uczestniczki będą mogły nie tylko zaktualizować swoją wiedzę na temat kobiecej profilaktyki zdrowia psychicznego, ale przede wszystkim porozmawiać z ekspertami o trapiących je problemach oraz panujących mitach na temat kobiecego samopoczucia podczas ciąży i po porodzie.

Harmonogram wydarzenia i link do transmisji online: https://tiny.pl/cdl27

Co najważniejsze, na spotkaniach poruszane będą również tematy mało popularne, a czasem wręcz pomijane w dyskursie publicznym, takie jak np. samotność w ciąży, trudności z nawiązywaniem więzi z niemowlęciem czy inne, wciąż pozostające wśród młodych kobiet tematami tabu.

- Chcemy zmobilizować Polki do dbania o własne zdrowie psychiczne i zapewnić im niezbędną wiedzę, dzięki której będą mogły robić to we właściwy sposób. Internet pełen jest mało rzetelnych informacji, a na wizytę u psychologa czy psychiatry nadal decydujemy się zbyt późno, dopiero po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Wstydzimy się mówić o tym, że czujemy się samotne, zmęczone, że ciężko jest nam odnaleźć się w nowej rzeczywistości - dotyczy to zwłaszcza młodych kobiet, które coraz częściej łączą macierzyństwo z rozwijaniem swojej kariery zawodowej. Najwyższy czas skończyć z tą autocenzurą i z pomocą najlepszych ekspertów pokazać kobietom, że siła tkwi przede wszystkim w nich samych - podkreśla Karolina Sztyler, Prezes Fundacji Admoveri.

O Mamopowiedz.pl

Projekt ma wiele celów, a jednym z jest redukcja tabu związanego z wyzwaniami emocjonalnymi, które pojawiają się w ciąży i zaraz po porodzie.

Poprzez Mamopowiedz.pl chcemy zachęcić przyszłe mamy do mówienia o swoich potrzebach, problemach i samopoczuciu. Wierzymy, że jeżeli jako społeczeństwo odpowiemy na potrzeby kobiety w ciąży, ona odpowie na potrzeby swojego dziecka.

Program Mamopowiedz.pl powstał, by nagłośnić problem dostępności wsparcia psychologicznego, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Rozumiemy, jak to jest być mamą w ciąży. To często brak czasu, brak środków na terapię oraz poczucie wstydu i osamotnienia. Podczas 12-tygodniowego kursu online uczymy przyszłe mamy praktycznych umiejętności, które pomogą im radzić sobie z wyzwaniami związanymi z macierzyństwem i trudnymi emocjami. Kurs oparty jest na terapii poznawczo-behawioralnej, jednej z najskuteczniejszych form leczenia depresji. Dodatkowo program obejmuje elementy psychoedukacji, ćwiczenia mindfulness, techniki redukcji stresu oraz grupę wsparcia dostępną online, gdzie mamy mogą otwarcie rozmawiać o problemach, z którymi się borykają. Nie czekaj, wejdź na mamopowiedz.pl - mówi Dominika Pikul,  z zespołu Mamopowiedz.pl.

Mamo! Nie myl depresji poporodowej z baby bluesem

Zmiany hormonalne, które zachodzą u kobiety po porodzie, mogą powodować baby bluesa. Po porodzie ilość hormonów - estrogenu i progesteronu - nagle spada, wywołując wahania nastroju. U niektórych osób hormony wytwarzane przez tarczycę mogą gwałtownie spadać, powodując uczucie zmęczenia i przygnębienie.

Baby blues to uczucie smutku, które możesz odczuwać w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka. Aż 4 na 5 świeżo upieczonych rodziców (ok. 80%) doświadcza baby bluesa.

Czy Twój partner może mieć baby bluesa?

Okazuje się, że tak. Do 10% partnerów może odczuwać smutek lub doświadczyć depresji zaraz po urodzeniu dziecka.

Większość kobiet doświadcza baby bluesa 2 do 3 dni po urodzeniu dziecka. Ten stan może trwać do 2 tygodni. Zwykle ustępuje samoistnie i nie potrzebuje leczenia. Jeśli jednak nadmierne poczucie smutku trwa dłużej niż 2 tygodnie, powiedz o tym swojemu lekarzowi. Może chcieć sprawdzić, czy nie zmagasz się właśnie z depresją poporodową, co będzie kluczem do poprawienia Twojego nastroju. Objawy depresji poporodowej mogą być podobne do baby bluesa, ale są bardziej nasilone i trwają dłużej - mówi Arleta Bluhm, psycholożka

Polki gotowe na zmiany?

Jesienna odsłona Mamo - powiedz, jak się czujesz! to debaty eksperckie i warsztaty dla kobiet w ciąży i mam o charakterze otwartym. Pierwsze wydarzenie odbędzie się 19 września od godz. 14:00 w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20) pod patronatem Krakowskiego Biura Festiwalowego. Natomiast 28 września o godz. 16:00 rozpocznie się kolejna edycja wydarzenia, tym razem w Gminnym Ośrodku Kultury w Skołyszynie, a patronat nad nią obejmie Gmina Skołyszyn (woj. podkarpackie).

Szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie: https://tiny.pl/cdb9p

Projekt Mamopowiedz.pl sfinansowano ze środków Fundacji Orlen. Akcja odbywa się pod patronatem Miasta Kraków i Krakowskiego Biura Festiwalowego. Za komunikację projektu odpowiada agencja Sztylery.pl. Więcej szczegółów dotyczących inicjatywy oraz planowanych wydarzeń znajduje się na oficjalnej stronie kampanii Mamopowiedz.pl oraz na profilach społecznościowych Mamopowiedz.pl

***

Depresja. Czego lepiej nie mówić? Jak pomóc?Interia.tv
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas