Miejsce, które przenosi w czasie. Imponujący zamek na Pomorzu przyciąga tłumy

Pierwsza forteca krzyżacka na zachodnim brzegu Wisły, siedziba polskich starostów, spichlerz i więzienie — burzliwe dzieje zamku Gniew przyciągają rzesze turystów. Odbudowany zamek mieści dziś luksusowy hotel, oferuje mnóstwo atrakcji i pozwala poczuć klimat średniowiecza.

Zamek Krzyżacki w Gniewie
Zamek Krzyżacki w GniewieJan Włodarczyk Agencja FORUM

Zamek w Epoce Krzyżaków

Budowa zamku w Gniewie rozpoczęła się w 1290 roku — miał on stanowić część linii obronnej Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Zajmując miejsce obok tak potężnych twierdz jak zamek w Człuchowie czy w Gdańsku, zamek w Gniewie szybko stał się ważnym ośrodkiem władzy.

Pełnił funkcję siedziby komtura gniewskiego, a jego czworoboczne mury były świadkiem ważnych wydarzeń, zarówno militarnych, jak i politycznych. Mimo że podczas wielkiej wojny w 1410 roku, polscy rycerze pod dowództwem kasztelana Pawła z Wszeradowa zdobyli zamek, to wkrótce wrócił on w ręce krzyżackie. Dopiero w 1464 roku po oblężeniu i pożarze, forteca skapitulowała przed wojskami królewskimi i stała się własnością Korony Polskiej.

Zamek Gniew z lotu ptaka
Zamek Gniew z lotu ptaka Przemek Swiderski/REPORTERReporter

Gniew — siedziba polskich starostów

Na mocy II pokoju toruńskiego, zamek został włączony do Polski i stał się siedzibą polskich starostów. Pierwszym starostą na zamku w latach 1466 -1472 był Jakub Kostka, herbu Dąbrowa. Przez wieki w średniowiecznych murach rozgrywały się ważne wydarzenia historyczne i gościło w nim wiele znanych postaci — w 1623 roku na zamek przybył król Zygmunt III Waza.

Zamek był też miejscem pełniącym rolę strategiczną podczas konfliktów. Wojska szwedzkie okupowały go na krótko w 1625 roku i ponownie w 1655 roku podczas Potopu. W 1657 roku przetrzymywano tu jeńców szwedzkich. Zamek w Gniewie był również siedzibą przyszłego króla Polski, Jana Sobieskiego. Jeszcze przed objęciem tronu, Sobieski zbudował obok zamku nowy barokowy budynek dla swojej żony Marii Kazimiery.

Zamek Gniew
Zamek Gniew Fot. Gerard/REPORTEREast News

Pod zaborem pruskim, okupacją niemiecką i po wojnie

Po I rozbiorze w 1772 roku, zamek znalazł się na terenie zaboru pruskiego. W tym czasie służył wielu celom, w tym jako spichlerz. W latach 1855-1859 przeszedł duże zmiany — rozebrano dużą czworoboczną wieżę w narożu wschodnim, zburzono gdanisko i zasypano fosy.

Po I wojnie światowej, w 1920 roku, Gniew wrócił do Polski. Zamek, który został poważnie zniszczony w pożarze w 1921 roku, ponownie stał się symbolem polskiego dziedzictwa. Niemniej jednak, jego historia nie była jeszcze zakończona — podczas II wojny światowej, teren zamku stał się więzieniem dla Polaków pod niemiecką okupacją.

Inscenizacje rodem z odległych lat to "chleb powszedni" na zamku w Gniewie
Inscenizacje rodem z odległych lat to "chleb powszedni" na zamku w GniewieKrzysztof Korczak/REPORTERReporter

Kasztelan gniewski

Choć odbudowę zamku rozpoczęto jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku, to budowla nie odzyskałaby prawdopodobnie dawnej świetności bez zaangażowania grupy pasjonatów historii, która w 1991 roku zajęła się porządkowaniem terenu i zorganizowała pierwszą trasę turystyczną po ruinach zamku.

Głównym inspiratorem działań na rzecz ożywienia kulturalnego zamku Gniew był Jarosław Struczyński, ówczesny dyrektor lokalnego ośrodka kultury, którego pasja i determinacja były siłą napędową ambitnego projektu rewitalizacji średniowiecznej twierdzy. Struczyński, noszący dziś honorowy tytuł kasztelana gniewskiego, zainicjował również powstanie chóru gregoriańskiego z siedzibą na zamku i współorganizował inscenizację bitwy pod Grunwaldem, odtwarzając rolę Wielkiego Mistrza Urlicha von Jungingena.

Dziś zamek Gniew to miejsce, które nie tylko przenosi w czasie, za sprawą odbywających się tu turniejów rycerskich i melodii średniowiecznych chorałów, ale i nowoczesny ośrodek turystyczny z szeroką ofertą dla gości.

Okres wakacyjny to czas sprzyjający tematycznym wydarzeniom na zamku i możliwość realistycznego poznania realiów panujących w średniowieczu. Turyści chętnie korzystają z takich możliwości
Okres wakacyjny to czas sprzyjający tematycznym wydarzeniom na zamku i możliwość realistycznego poznania realiów panujących w średniowieczu. Turyści chętnie korzystają z takich możliwościDariusz ZAROD/East NewsEast News

Jak spędzić czas na zamku Gniew?

Warownia, w której obecnie mieści się hotel oferuje atrakcje zarówno wewnątrz średniowiecznych murów, jak i w okolicy. W obiekcie znajduje się nowoczesne spa Królowej Marysieńki z szerokim wachlarzem zabiegów.

Z kolei dla gości pragnących aktywnego wypoczynku dostępna jest strefa basenowa z kompleksem basenów, saun i jacuzzi. Dzieci z pewnością zainteresuje przygotowany specjalnie dla nich kącik zabaw z grami i zabawkami dostosowanymi do różnych grup wiekowych, natomiast dorosłych przyciągnie pełnowymiarowy stół do gry w bilard. Na terenie zamku dostępna jest również nowoczesna, dwutorowa kręgielnia.

Wielbicielom historii organizatorzy proponują zwiedzanie zamku, które pozwoli przenieść się w przeszłość. Turyści mogą odwiedzić sale zamkowe, izbę tortur czy zbrojownię zamkową, co pozwoli im na dogłębne poznanie historii tego miejsca.

Poza murami zamku można wyruszyć w rejs gondolą, który pozwoli na podziwianie piękna lokalnej przyrody. Miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu z pewnością skorzystają z wypożyczalni rowerów, która umożliwia zwiedzanie urokliwych zakątków Doliny Dolnej Wisły.

Ponadto, na terenie obiektu znajduje się promenada widokowa, która jest idealnym miejscem do spacerów z kijkami do Nordic Walkingu. Fanów sportów wodnych zainteresuje za to możliwość spływów kajakowych po Kociewiu. Szczególnie poleca się trasę, którą pływał Król Jan III Sobieski — z Pelplina do Gniewu.

***
Oglądaj w serwisie: 

Czy warto udać się nad Jezioro Tarnobrzeskie?Karolina Burda, Karolina BurdaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas