Miejsce, które przenosi w czasie. Imponujący zamek na Pomorzu przyciąga tłumy
Oprac.: Bartosz Stoczkowski
Pierwsza forteca krzyżacka na zachodnim brzegu Wisły, siedziba polskich starostów, spichlerz i więzienie — burzliwe dzieje zamku Gniew przyciągają rzesze turystów. Odbudowany zamek mieści dziś luksusowy hotel, oferuje mnóstwo atrakcji i pozwala poczuć klimat średniowiecza.
Spis treści:
Zamek w Epoce Krzyżaków
Budowa zamku w Gniewie rozpoczęła się w 1290 roku — miał on stanowić część linii obronnej Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Zajmując miejsce obok tak potężnych twierdz jak zamek w Człuchowie czy w Gdańsku, zamek w Gniewie szybko stał się ważnym ośrodkiem władzy.
Pełnił funkcję siedziby komtura gniewskiego, a jego czworoboczne mury były świadkiem ważnych wydarzeń, zarówno militarnych, jak i politycznych. Mimo że podczas wielkiej wojny w 1410 roku, polscy rycerze pod dowództwem kasztelana Pawła z Wszeradowa zdobyli zamek, to wkrótce wrócił on w ręce krzyżackie. Dopiero w 1464 roku po oblężeniu i pożarze, forteca skapitulowała przed wojskami królewskimi i stała się własnością Korony Polskiej.
Zobacz również: Podziemne Miasto Osówka. Najbardziej tajemniczy obiekt w Europie z czasów II wojny światowej
Gniew — siedziba polskich starostów
Na mocy II pokoju toruńskiego, zamek został włączony do Polski i stał się siedzibą polskich starostów. Pierwszym starostą na zamku w latach 1466 -1472 był Jakub Kostka, herbu Dąbrowa. Przez wieki w średniowiecznych murach rozgrywały się ważne wydarzenia historyczne i gościło w nim wiele znanych postaci — w 1623 roku na zamek przybył król Zygmunt III Waza.
Zamek był też miejscem pełniącym rolę strategiczną podczas konfliktów. Wojska szwedzkie okupowały go na krótko w 1625 roku i ponownie w 1655 roku podczas Potopu. W 1657 roku przetrzymywano tu jeńców szwedzkich. Zamek w Gniewie był również siedzibą przyszłego króla Polski, Jana Sobieskiego. Jeszcze przed objęciem tronu, Sobieski zbudował obok zamku nowy barokowy budynek dla swojej żony Marii Kazimiery.
Czytaj również: "Bądź gotowy". Jak przygotować się na ewentualność wojny?
Pod zaborem pruskim, okupacją niemiecką i po wojnie
Po I rozbiorze w 1772 roku, zamek znalazł się na terenie zaboru pruskiego. W tym czasie służył wielu celom, w tym jako spichlerz. W latach 1855-1859 przeszedł duże zmiany — rozebrano dużą czworoboczną wieżę w narożu wschodnim, zburzono gdanisko i zasypano fosy.
Po I wojnie światowej, w 1920 roku, Gniew wrócił do Polski. Zamek, który został poważnie zniszczony w pożarze w 1921 roku, ponownie stał się symbolem polskiego dziedzictwa. Niemniej jednak, jego historia nie była jeszcze zakończona — podczas II wojny światowej, teren zamku stał się więzieniem dla Polaków pod niemiecką okupacją.
Kasztelan gniewski
Choć odbudowę zamku rozpoczęto jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku, to budowla nie odzyskałaby prawdopodobnie dawnej świetności bez zaangażowania grupy pasjonatów historii, która w 1991 roku zajęła się porządkowaniem terenu i zorganizowała pierwszą trasę turystyczną po ruinach zamku.
Głównym inspiratorem działań na rzecz ożywienia kulturalnego zamku Gniew był Jarosław Struczyński, ówczesny dyrektor lokalnego ośrodka kultury, którego pasja i determinacja były siłą napędową ambitnego projektu rewitalizacji średniowiecznej twierdzy. Struczyński, noszący dziś honorowy tytuł kasztelana gniewskiego, zainicjował również powstanie chóru gregoriańskiego z siedzibą na zamku i współorganizował inscenizację bitwy pod Grunwaldem, odtwarzając rolę Wielkiego Mistrza Urlicha von Jungingena.
Dziś zamek Gniew to miejsce, które nie tylko przenosi w czasie, za sprawą odbywających się tu turniejów rycerskich i melodii średniowiecznych chorałów, ale i nowoczesny ośrodek turystyczny z szeroką ofertą dla gości.
Jak spędzić czas na zamku Gniew?
Warownia, w której obecnie mieści się hotel oferuje atrakcje zarówno wewnątrz średniowiecznych murów, jak i w okolicy. W obiekcie znajduje się nowoczesne spa Królowej Marysieńki z szerokim wachlarzem zabiegów.
Z kolei dla gości pragnących aktywnego wypoczynku dostępna jest strefa basenowa z kompleksem basenów, saun i jacuzzi. Dzieci z pewnością zainteresuje przygotowany specjalnie dla nich kącik zabaw z grami i zabawkami dostosowanymi do różnych grup wiekowych, natomiast dorosłych przyciągnie pełnowymiarowy stół do gry w bilard. Na terenie zamku dostępna jest również nowoczesna, dwutorowa kręgielnia.
Wielbicielom historii organizatorzy proponują zwiedzanie zamku, które pozwoli przenieść się w przeszłość. Turyści mogą odwiedzić sale zamkowe, izbę tortur czy zbrojownię zamkową, co pozwoli im na dogłębne poznanie historii tego miejsca.
Poza murami zamku można wyruszyć w rejs gondolą, który pozwoli na podziwianie piękna lokalnej przyrody. Miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu z pewnością skorzystają z wypożyczalni rowerów, która umożliwia zwiedzanie urokliwych zakątków Doliny Dolnej Wisły.
Ponadto, na terenie obiektu znajduje się promenada widokowa, która jest idealnym miejscem do spacerów z kijkami do Nordic Walkingu. Fanów sportów wodnych zainteresuje za to możliwość spływów kajakowych po Kociewiu. Szczególnie poleca się trasę, którą pływał Król Jan III Sobieski — z Pelplina do Gniewu.
***
Oglądaj w serwisie: