Podziemne Miasto Osówka. Najbardziej tajemniczy obiekt w Europie

W Głuszycy znajdziecie niepowtarzalne miejsce składające się z licznych korytarzy i monumentalnych hal. Obiekt uznawany jest za najbardziej tajemniczy w Europie z czasów II wojny światowej. Jak wiele sekretów w sobie skrywa? Przekonaj się sam.

Na trasie pokazywane są hologramy, filmy dokumentalne i profesjonalne wystawy
Na trasie pokazywane są hologramy, filmy dokumentalne i profesjonalne wystawy123RF/PICSEL

Niedoceniana perła w Głuszycy. Jakie tajemnice skrywa Podziemne Miasto Osówka?

Głuszyca znajduje się w województwie dolnośląskim tuż przy górach Sowich.  W Głuszycy można odwiedzić podziemia, które składają się z licznych korytarzy, hal i umocnień.

Wejście do tuneli tzw. podziemnego miasta
Wejście do tuneli tzw. podziemnego miastaMarcin Rutkiewicz/REPORTEREast News

Budowę rozpoczęto już w połowie 1943 roku, a w pewnych miejscach zakończono ją 7 maja 1945 roku. Nie wiadomo jednak było, z jakiego powodu konstruowano podziemia. Pojawiały się różnego rodzaju teorie.

Kompleks znajduje się w granicach administracyjnych miasta Głuszyca
Kompleks znajduje się w granicach administracyjnych miasta Głuszyca123RF/PICSEL

Wydrążono tam 1800 metrów korytarzy i jest to największy obiekt pod względem wykutej przestrzeni w podziemiach. W innych obiektach chodniki wciąż są surowe, zaś w Osówce zostały stworzone potężne hale i wielkie korytarze.

Celem przewodników jest ukazanie historii, która niestety jest smutna
komentuje przewodnik

Tunele i korytarze to tylko część tego, co ujrzysz w podziemiach

Wewnątrz znajdziecie niepozorne korytarze, które skrywają w sobie wiele ciekawostek. Na wycieczce z przewodnikiem dowiecie się o materiałach, których używano podczas prac, metodach drążenia tuneli. Znajdziecie tam o wiele więcej niż worki cementu i szalunki. Przetrzymywane są tam pamiątki po ludziach, którzy zajmowali się konstrukcją podziemi. Jednak do najbardziej docenianych obiektów  tego miejsca należy 50-metrowej długości "kasyno" i betonowy blok zwany "siłownią". 

Budowla nieznanego przeznaczenia, określana jako siłownia
Budowla nieznanego przeznaczenia, określana jako siłowniaMarcin Rutkiewicz/REPORTEREast News

Wybierając się na zwiedzanie podziemi, należy na siebie uważać i stosować się do regulaminu. W niektórych miejscach będzie trzeba się schylić, a w innych mocno wychylić. Obiekt oferuje czynne przez cały rok trzy ścieżki:

  • Trasa Historyczna (od 5 roku życia) - droga z multimedialną prezentacją, która pozwala pokazać historię w nowoczesny sposób.
  • Trasa Retro - umożliwia podróż w czasie do momentu otwarcia podziemi.
  • Trasa Powojenne Historie Ekstremalne  (od 8 roku życia) - trudniejsza droga, dla wytrwałych podróżników.

Na stronie www.osowka.pl znajdziecie konkretny harmonogram zwiedzania oraz ceny biletów.

Obiekt, który odciska piętno emocjonalne na odwiedzających

Podziemne Miasto Osówka to miejsce, które odgrywa ogromną rolę w historii II wojny światowej. Realizm tego miejsca wywiera wielkie wrażenie na młodszych i starszych turystach. Wiele osób, które już tam były chętnie dzielą się swoimi doznaniami w mediach społecznościowych, a oto niektóre z nich:

Polecam! Jedno z lepszych miejsc na dolnośląskiej mapie atrakcji turystycznych! W tamtym roku po kilku latach ponownie odwiedziłem i zobaczyłem wiele nowych atrakcji wewnątrz.
Pierwszy raz tam byłem w 1965 roku i do dziś pamiętam, jakie zrobiło to na mnie wrażenie.

Jakiś czas temu podziemia odwiedził duński aktor Tino Strockmannm, który występował filmach takich jak "Góra czarownic" lub "Bez śladu". Celebryta postanowił podzielić się w internecie wrażeniem, jakie na nim zrobiła ta wyprawa. Opublikował nagranie, w którym powiedział, że to najbardziej tajemniczy obiekt w Europie z czasów II wojny światowej. Zachęcał również widzów do odwiedzenia tego miejsca.

Grupy zorganizowane mogą zwiedzić obiekt po rezerwacji
Grupy zorganizowane mogą zwiedzić obiekt po rezerwacjiRadek JaworskiAgencja FORUM
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas