Reklama

Podziemne Miasto Osówka. Najbardziej tajemniczy obiekt w Europie

W Głuszycy znajdziecie niepowtarzalne miejsce składające się z licznych korytarzy i monumentalnych hal. Obiekt uznawany jest za najbardziej tajemniczy w Europie z czasów II wojny światowej. Jak wiele sekretów w sobie skrywa? Przekonaj się sam.

Niedoceniana perła w Głuszycy. Jakie tajemnice skrywa Podziemne Miasto Osówka?

Głuszyca znajduje się w województwie dolnośląskim tuż przy górach Sowich.  W Głuszycy można odwiedzić podziemia, które składają się z licznych korytarzy, hal i umocnień. 

Budowę rozpoczęto już w połowie 1943 roku, a w pewnych miejscach zakończono ją 7 maja 1945 roku. Nie wiadomo jednak było, z jakiego powodu konstruowano podziemia. Pojawiały się różnego rodzaju teorie. 

Wydrążono tam 1800 metrów korytarzy i jest to największy obiekt pod względem wykutej przestrzeni w podziemiach. W innych obiektach chodniki wciąż są surowe, zaś w Osówce zostały stworzone potężne hale i wielkie korytarze. 

Reklama

Zobacz również: Co robić w okolicach Kowna? Tutaj nie będziesz się nudzić

Tunele i korytarze to tylko część tego, co ujrzysz w podziemiach

Wewnątrz znajdziecie niepozorne korytarze, które skrywają w sobie wiele ciekawostek. Na wycieczce z przewodnikiem dowiecie się o materiałach, których używano podczas prac, metodach drążenia tuneli. Znajdziecie tam o wiele więcej niż worki cementu i szalunki. Przetrzymywane są tam pamiątki po ludziach, którzy zajmowali się konstrukcją podziemi. Jednak do najbardziej docenianych obiektów  tego miejsca należy 50-metrowej długości "kasyno" i betonowy blok zwany "siłownią". 

Wybierając się na zwiedzanie podziemi, należy na siebie uważać i stosować się do regulaminu. W niektórych miejscach będzie trzeba się schylić, a w innych mocno wychylić. Obiekt oferuje czynne przez cały rok trzy ścieżki: 

  • Trasa Historyczna (od 5 roku życia) - droga z multimedialną prezentacją, która pozwala pokazać historię w nowoczesny sposób.
  • Trasa Retro - umożliwia podróż w czasie do momentu otwarcia podziemi.
  • Trasa Powojenne Historie Ekstremalne  (od 8 roku życia) - trudniejsza droga, dla wytrwałych podróżników.

Na stronie www.osowka.pl znajdziecie konkretny harmonogram zwiedzania oraz ceny biletów.

Obiekt, który odciska piętno emocjonalne na odwiedzających

Podziemne Miasto Osówka to miejsce, które odgrywa ogromną rolę w historii II wojny światowej. Realizm tego miejsca wywiera wielkie wrażenie na młodszych i starszych turystach. Wiele osób, które już tam były chętnie dzielą się swoimi doznaniami w mediach społecznościowych, a oto niektóre z nich:

Jakiś czas temu podziemia odwiedził duński aktor Tino Strockmannm, który występował filmach takich jak "Góra czarownic" lub "Bez śladu". Celebryta postanowił podzielić się w internecie wrażeniem, jakie na nim zrobiła ta wyprawa. Opublikował nagranie, w którym powiedział, że to najbardziej tajemniczy obiekt w Europie z czasów II wojny światowej. Zachęcał również widzów do odwiedzenia tego miejsca. 

Zobacz również: Zamek Predjama w Słowenii. Fascynujące miejsce z nieprawdopodobną historią 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podróże | wakacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama