Najlepsze pomysły na prezenty ślubne
Sezon ślubny rozpoczął się mniej więcej miesiąc temu i trwa w najlepsze. Wielu z nas stanie więc w najbliższym czasie przed dylematem, co podarować młodej parze. Tym bardziej, że komplety pościeli i garnków już dawno odeszły do lamusa. Jaki zatem prezent wybrać, by nie zafundować zakochanym kłopotów i rozczarowań?
Wciąż najpopularniejszym prezentem ślubnym pozostają pieniądze. Przyjęło się, że do koperty należy włożyć przynajmniej tyle, by pokryć koszty przyjęcia i ewentualnego noclegu. Kwota minimalna oscyluje więc w granicy 400 złotych od pary (bliższa rodzina, a szczególnie chrzestni wręczają młodym nawet po kilka tysięcy złotych).
Młodzi goście (np. studenci) często nie mogą sobie pozwolić na tak duży wydatek, a chcieliby, żeby państwo młodzi otrzymali coś wyjątkowego. W dzisiejszych czasach ślub nie zawsze oznacza wystawne wesele do białego rana. Bywa i tak, że ceremonię kończy jedynie obiad lub wieczorna impreza w klubie dla przyjaciół. Automatycznie zmienia się także nasze zobowiązanie wobec gospodarzy. Wreszcie - zdarza się, że goście wręczają... pustą kopertę. By uniknąć tej przykrej sytuacji, przyszli małżonkowie już na zaproszeniu umieszczają informację, że proszą o prezenty rzeczowe. Jak poradzić sobie z niełatwym wyborem odpowiedniego upominku? Podpowiedzią może być nasze zestawienie oryginalnych, modnych i atrakcyjnych podarunków ślubnych w różnych przedziałach cenowych.
Przygotowania do wesela bywają bardzo stresujące - napięte terminy, presja rodziny, duże wydatki. Często państwo młodzi, zamiast cieszyć się z tego pięknego dnia, są po prostu zmęczeni. Jeśli wiemy, że na co dzień brakuje im czasu dla siebie, warto postawić na prezent w postaci romantycznego weekendu w pięknym i spokojnym miejscu. W zależności od upodobań pary - może to być drewniany domek z kominkiem lub piękny hotel z pakietem SPA. Ważne, żeby młodzi mogli sami wybrać termin wyjazdu. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych nieporozumień.
Pamiętacie czasy, w których to goście weselni kompletowali małżonkom całą domową wyprawkę? Wujek Andrzej kupował czajnik, a ciocia Zosia zestaw sztućców. Dziś wybór jest tak ogromny, a gusta różne, że lepiej nie ryzykować i podarować nie konkretny przedmiot, a talon do wybranego sklepu. Jeśli para dopiero się urządza, może to być sklep meblowy lub market budowlany, jeśli zaś mają już umeblowane mieszkanie - butik z dodatkami wnętrzarskimi.
A propos tematów mieszkaniowych (i nie tylko!) - klasyki nigdy nie wychodzą z mody. Państwo młodzi zainteresowani sztuką, designem czy architekturą na pewno ucieszą się z ikonicznego gadżetu. To może być szkło od Zbigniewa Horbowego, "lampka inspektora" projektu Christiana Della, stołki Tam Tam, fotel Chierowskiego, wieszak Hang it all czy korkociąg Anna G. Alessandra Mendiniego. Wybór jest ogromny, a dostępność "ikon designu" w polskich sklepach naprawdę zadowalająca.
Ostatnią propozycją z kategorii "dom i mieszkanie" są przedmioty codziennego użytku, tyle że spersonalizowane. Tutaj pole do popisu jest naprawdę bardzo duże. Możemy zamówić np. cały serwis kawowy z porcelany i oddać go w ręce artysty-rzemieślnika, żeby zaprojektował i naniósł na naczynia inicjały państwa młodych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wzór był bardziej skomplikowany, związany np. z zainteresowaniami małżonków. Na stronach z prezentami znajdziemy także karafki do wina, talerze do pizzy, kieliszki czy kubki, które możemy ozdobić dowolnym napisem (np. imionami i datą ślubu, inspirującym cytatem czy ulubionym powiedzonkiem młodych). Pamiętajmy tylko, by wszystko zaplanować odpowiednio wcześnie (najlepiej już dwa miesiące przed ślubem). Będziemy mieć gwarancję, że upominek dotrze na czas.
Od kilku lat ogromną popularnością cieszą się tzw. prezenty-przeżycia. Ich oferta nieustannie się poszerza, dzięki czemu możemy idealnie dopasować aktywność do obdarowanego (a w tym wypadku do obdarowanych). Dodatkową zaletą jest to, że bon można zrealizować w dowolnym terminie (najczęściej rok od momentu zakupienia prezentu). Świetną propozycją dla romantyków będzie np. lot balonem. Miłośnicy adrenaliny powinni ucieszyć się z kolei ze skoku ze spadochronem lub na bungee, albo lotu paralotnią. Fani motoryzacji mogą pościgać się na gokartach, wsiąść na legendarnego Harleya czy spróbować jazdy typu off-road.
Jeśli wiemy, że państwo młodzi lubią nabywać nowe umiejętności, zawiązywać znajomości i nie boją się wyzwań, dobrym pomysłem będą warsztaty (najlepiej wspólne). Jeśli zakochani za każdym razem podejmują nas coraz to nowymi smakołykami, najpewniej ucieszą się z warsztatów kulinarnych. Gdy zaś ich zdjęcia z wakacji zachwycają pięknymi kadrami (a do tego nie są robione telefonem, tylko np. lustrzanką), możemy zafundować im kurs fotografii. Wiesz, że przyszli małżonkowie grają w tenisa? Pewnie do gustu przypadnie im kilka wspólnych lekcji squasha. Domatorom przyda się natomiast szkolenie z masażu. Możliwości jest mnóstwo!
Pozostaje jeszcze jeden problem. Mowa o drobnym upominku, który (wraz z okolicznościową kartką) wręczamy nawet wtedy, gdy otrzymaliśmy zaproszenie jedynie na ślub. Czas ciętych kwiatów bezpowrotnie przeminął - cieszą oko jedynie przez chwilę, a do tego zajmują mnóstwo miejsca. Do ich popularnych zamienników należą m.in. butelka wina (może warto pomyśleć o piwie kraftowym, jeśli państwo młodzi preferują złoty trunek), kupon Lotto czy słodkości. Jest jednak coraz więcej par, które już na zaproszeniach i zawiadomieniach informują, że proszą o karmę dla zwierząt lub przybory szkolne dla potrzebujących dzieci. W tej sytuacji powinniśmy zrobić wszystko, by spełnić ich marzenia!