Najlepsze sposoby na odstraszenie kota
Miłośnicy kotów zazwyczaj są świadomi wszelkich zagrożeń, jakie czyhają w domu na ich pupili. Chodzi przede wszystkim o dostęp do popularnych, ale trujących roślin doniczkowych czy szkodliwego dla kotów jedzenia. W wielu domach niektóre pomieszczenia są po prostu stale zamknięte, tak by kot nie mógł się tam dostać. Największym zagrożeniem może być pokój ze sprzętem elektronicznym i kablami, które pupil może podrapać lub pogryźć. Czasem jednak nie da się wydzielić takiej przestrzeni, a wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystanie z naturalnych kocich „odstraszaczy”. Warto je umieścić w pobliżu przedmiotów, które kot niszczy lub stanowią dla niego zagrożenie. Poznaj najlepsze sposoby na odstraszenie kota.
Lawenda
Koty nie znoszą zapachu lawendy i omijają miejsca, w których intensywnie ją czuć. Bukiet suszonej lawendy możemy więc ustawić np. na kuchennym stole lub blacie, jeśli nasz pupil ma tendencję do wskakiwania na nie. Z kolei w zakamarkach z kablami czy zasłonami możemy rozłożyć kłębki waty nasączone olejkiem lawendowym.
Cytrusy
Na koty odstraszająco działa też zapach cytrusów, np. plasterki cytryny czy grejpfruta. Pokrojone kawałki owoców możemy więc umieścić w doniczkach z roślinami, które podgryzają nam te zwierzaki. Niektórzy spryskują też rozcieńczonym olejkiem cytrynowym kanapy czy tkaniny niszczone przez koty.
Olejek eukaliptusowy
Silnym odstraszaczem jest również olejek z eukaliptusa. Znajdujące się w nim substancje są nie tylko nieprzyjemne dla kota, ale też podrażniają błony śluzowe oczu i nosa. Na skutek kontaktu z tym zapachem zwierzak zaczyna się marszczyć i łzawią mu oczy. Dzięki temu możemy mieć pewność, że przez długi czas nie zbliży się do tego miejsca.
Geranium
Kolejnym sojusznikiem w walce z niesfornym i nieposkromionym pupilem jest geranium, czyli pelargonia pachnąca. Liście tej rośliny zawierają garbniki i olejki eteryczne skutecznie odstraszające koty. Geranium warto mieć w domu także z innych względów – to naturalny sposób na infekcje górnych dróg oddechowych, dolegliwości trawienne i problemy ze skórą.
Ruta zwyczajna
Jeśli chcemy odstraszyć kota z ogrodu – np. od warzywnych rabat czy dmuchanego basenu, warto zasadzić rutę zwyczajną. Ta popularna roślina lecznicza latem efektownie kwitnie na żółto i wydziela piżmowy zapach. Dzięki temu nasz pupil będzie omijał to miejsce szerokim łukiem. My z kolei możemy wykorzystać tę roślinę do zwalczania siniaków i żylaków.
Kontrowersyjne odstraszacze dla kotów
Inną popularną metodą odstraszania kotów jest stosowanie ostrych przypraw, np. pieprzu czarnego i cayenne czy papryczki chilli, a także cebuli i czosnku. Wszystkie te produkty mają charakterystyczny zapach, którego koty nie znoszą, ale też zawierają substancje toksyczne dla tych zwierząt. Dla kotów trująca jest znajdująca się w ostrych przyprawach kapsaicyna. Także czosnek i cebula mogą prowadzić do zatrucia. Dotyczy to zwłaszcza młodych i bardzo starych kotów. Te pierwsze często nie są świadome zagrożenia i mimo odstraszającego zapachu mogą zjeść nieco przyprawy. Z kolei starsze zwierzęta mają osłabiony zmysł węchu. Częstym błędem jest też czyszczenie i dezynfekowanie kociej kuwety za pomocą octu. Wydziela on drażniący zapach i może odstraszyć naszego pupila od korzystania z kuwety.