Największe mity dotyczące przechowywania produktów. Lepiej unikaj
Utrwalane przez lata, choć czasem nieskuteczne lub szkodliwe. Niektóre wskazówki dotyczące przechowywania produktów przekazywane od pokoleń nie są prawdziwe. Jedne nie służą przedłużaniu trwałości żywności czy kosmetyków, nic nie dają, inne szkodzą. Niektóre z nich są stosunkowo nowe, jak na przykład te dotyczące plastikowych pojemników. Lepiej wiedzieć, których mitów dotyczących przechowywania produktów unikać, by zachować trwałość produktów i nie popełnić błędu.
Pojemniki plastikowe
Plastikowe pojemniki zrobiły w kuchni prawdziwą karierę. Stosujemy je do pakowania kanapek do pracy czy szkoły i do przechowywania żywności w domu. Tymczasem warto wiedzieć, że żywność przechowywana w lodówce w pojemnikach psuje się szybciej. Przechowywanie żywności w pojemnikach nie przedłuży ich trwałości, wręcz przeciwnie, sery, wędliny przechowane osobno i bez pojemników zachowają świeżość na dłużej. Jedyna korzyść to fakt, że wędliny i sery w pojemnikach nie wysychają i nie przesiąkają innymi zapachami. Jeśli koniecznie chcemy używać pojemników w kuchni, pamiętajmy, by kupować te przeznaczone do kontaktu z żywnością, które nie zawierają bisfenolu A (BPA to syntetyczny estrogen szkodliwy dla zdrowia). Można też wymienić pojemniki plastikowe na szklane lub metalowe.
Mrożenie
To nieprawda, że mrożone owoce i warzywa oraz ryby nie są zdrowe lub są mniej zdrowe. Mrożona żywność zachowuje wartości odżywcze, owoce i warzywa większość witamin. Mrożenie to najlepsza metoda na przedłużenie trwałości produktów spożywczych. Ważne, by produkty przechowywać w temperaturze minimum -18 st. C, nie zamrażać powtórnie rozmrożonych produktów i ciepłej żywności.
Kawa
Część z nas przechowuje kawę w szklanym słoiku albo w puszce. Bogate wzornictwo puszek dostępnych na rynku do tego zachęca. Tymczasem kawę powinniśmy przechowywać w opakowaniach fabrycznych, zabezpieczonych klamrą. Nie przechowujmy kawy w lodówce. Ten pogląd jakoby to wydłużało trwałość kawy jest błędny. Niska temperatura niszczy olejki eteryczne, co wpływa niekorzystnie na smak i aromat kawy. Kawa przejmuje zapachy od swoich sąsiadów i zwiększa się jej wilgotność.
Pomidory, cebula, czosnek, ziemniaki
Warzywa nie lubią lodówki. Pomidory powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej, około 18-22 st. C, przechowywane w lodówce tracą soczystość i smak. Cebula i czosnek potrzebują przewiewu, najlepiej trzymać je w chłodnym miejscu, ale poza lodówką. Ziemniaki w lodówce stracą smak i szybciej zgniją. Ziemniaki trzymamy w chłodnym, ciemnym miejscu w skrzynkach, pojemnikach, siatkach, a nie w foliowych torbach, w których często są sprzedawane.
Kosmetyki
Już nasze babcie często przechowywały krem w lodówce. I o ile w przypadku kremu to dobry wybór, o tyle nie powinno umieszczać się w lodówce produktów stworzonych na bazie olejów, czyli wszelkich olejków do twarzy, ciała, włosów. Błędem jest przechowywanie w lodówce lakieru do paznokci. W lodówce lakier zgęstnieje. Podobnie jak podkład. Utrudni to aplikację kosmetyków i nic nie da, jeśli chodzi o ich trwałość czy zachowanie jakości.
Baterie
Niska temperatura także nie pomoże bateriom. Teoria, że należy przechowywać je w lodówce to mit. Baterie przechowujemy w temperaturze pokojowej, z dala od dzieci i nie w miejscach nasłonecznionych.
Miód
Miód najlepiej przechowywać w szklanych słoikach, czyli w tym, w czym najczęściej jest sprzedawany. Idealna temperatura to 10 st. C. Miód trzymany w temperaturze powyżej 20 st. C traci swoje właściwości zdrowotne i największe zalety. W przeciwieństwie do wielu produktów opisanych powyżej możemy przechowywać miód w lodówce. Niska temperatura pozytywnie wpłynie na trwałość i jakość miodu. Należy dokładnie zakręcić słoik z miodem, by nie pochłaniał obcych zapachów.