Reklama

Reklama

Naukowcy chcą "wskrzesić" mamuty! Potrzebują sześciu lat

Jak donosi dziennik brytyjski "The Guardian", specjaliści z dziedziny genetyki dostali grant o wysokości 15 mln dolarów. Pieniądze te wykorzystają, by skrzyżować zagrożonego wyginięciem słonia azjatyckiego z DNA mamuta. W ten sposób chcą odtworzyć wymarły gatunek. Jeśli ich plan się powiedzie, pierwsze mamuciątko może urodzić się już za sześć lat.

Projekt odtworzenia mamuta był rozważany już od ponad dekady. Teraz grupa naukowców poinformowała, że 15 milionów dolarów dofinansowania powinno pozwolić im na realizację pomysłu. Odtworzenie mamutów, które wyginęły około 10 tys. lat temu, ma polegać na połączeniu ich DNA i z komórkami słonia azjatyckiego. To pozwoli uzyskać "wszechstronne komórki macierzyste", które będą mogły przekazywać mamucie DNA - wyjaśnili w "Guardianie" naukowcy biorący udział w  przedsięwzięciu

Mamuty powrócą na Ziemię w 2027 roku?!

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, embriony genetycznej krzyżówki będą dojrzewały w sztucznych warunkach lub donoszone będą przez słonice-surogatki. Naukowcy mają nadzieję, że pierwsze mamuciątka pojawią się już za sześć lat. 

Reklama

"Naszym celem jest stworzenie słonia odpornego na zimno (nawet -40 st. C), który będzie wyglądał i zachowywał się jak mamut" - powiedział w wywiadzie George Church, profesor genetyki w Szkole Medycznej Uniwersytetu Harvarda, który jest pionierem nowych technik modyfikacji genów. Church jest też współzałożycielem specjalizującej się w badaniach genetycznych firmy Colossal, która zgromadziła środki na odtworzenie mamutów.

Naukowcy rozważają różne możliwości

Naukowcy mają też nadzieję, że ich projekt pozwoli ocalić od wyginięcia słonie azjatyckie, ponieważ umożliwi im dostosowanie się do warunków panujących na stepach arktycznych i w tundrze. Jednak jak relacjonuje "The Guardian", na razie nie wiadomo, czy słonie azjatyckie będą chciały rozmnażać się z hybrydami. "Być może będziemy musieli je trochę ostrzyc" - powiedział Church. 

***
Przeczytaj również:


Dzień Nauczyciela w 2021 roku. Kiedy przypada Dzień Edukacji Narodowej?

Szkoła Filmowa w Łodzi: Na wydział reżyserii dostały się same kobiety

Anna Kalczyńska zdradza receptę na udany związek: Nie wymagać za wiele i nadmiernie

Zobacz również:

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: mamuty | naukowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje