Naukowcy już wiedzą, gdzie zamieszkać, aby być szczęśliwym
Dom blisko morza, jeziora lub rzeki może być prawdziwym kluczem do szczęścia. Tak przynajmniej wskazują badania.
Ludzie mieszkający nad wodą mają większą szansę na bycie szczęśliwymi123RF/PICSEL
Już samo myślenie o wypoczynku nad czystą, niebieską wodą, stwarza poczucie relaksu, a co dopiero życie nieopodal takiego zbiornika.
Zdaniem Wallace’a J. Nicholsa, amerykańskiego badacza, biologa i autora bestsellerów, spędzanie dużej ilości czasu nad morzem, oceanem czy choćby jeziorem to sposób na dobre zdrowie psychiczne i szczęśliwe życie. Nichols napisał na ten temat książkę pt. "Blue Mind".
- Termin blue mind określa stan łagodnej medytacji, w który wpadamy, gdy znajdujemy się nad lub pod wodą. To przeciwieństwo red mind, czyli stanu podenerwowania, lęku i przestymulowania bodźcami, który charakteryzuje nasze współczesne życie - mówi autor książki w rozmowie z USA Today.
Na potwierdzenie swojej teorii Nichols przywołuje badania opublikowane w "Journal of Environmental Psychology".
Najpiękniejsze polskie plaże
Wiele wskazuje na to, że tegoroczne wakacje spędzimy w Polsce. Pandemia koronawirusa zmusza nas do pozostania w kraju i odkrywania na nowo jego pięknych zakątków. Już pierwsze majowe weekendy pokazały, że Polacy tęsknią za morzem i to właśnie Bałtyk jest ich pierwszym wyborem. Dlatego przygotowaliśmy galerię ze zdjęciami najpiękniejszych, rodzimych plaż i podpowiedziami, gdzie wybrać się, by uniknąć tłumów.
Uznaniem cieszy się również, druga pod względem szerokości, plaża w Dębkach z drobnym, złocistym piaskiem. Nawet w szczycie sezonu nie ma tu tłoku (miejscowość jest niewielka, plaża zaś bardzo duża) i każdy bez problemu znajdzie dla siebie miejsce. Na niektórych odcinkach czuć świetnie będą się imprezowicze, na innych samotnicy, plaża jest bowiem bardzo zróżnicowana. Jest tu również przystań rybacka, w której można kupić świeże ryby prosto z łodzi.
Plaża w Świnoujściu regularnie wygrywa rankingi. Trudno się dziwić – to najszersza plaża w Polsce mierząca w niektórych miejscach nawet 200 m. Spotkać można tu nie tylko mewy, ale także piękne, białe łabędzie. Charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu jest Stawa Młyny usytuowana na końcu Falochronu Zachodniego. W pobliżu plaży znajduje się natomiast odnowiona promenada, zbierająca od turystów pochlebne opinie.
Chociaż plażę w Chałupach rozsławił na całą Polskę Zbigniew Wodecki, nie powinniśmy spodziewać się tutaj tłumów. Mowa oczywiście o strzeżonej plaży, oddalonej od centrum miasta o ok. 200 m. Ta dla nudystów znajduje się bowiem od strony morza, ok. 1 km w stronę Kuźnicy. Bliskość drzew gwarantuje cień, a dodatkową atrakcją jest urokliwy pomost.
Jedną z największych zalet kąpieliska w Krynicy Morskiej jest, wyższa niż w innych miejscowościach, temperatura wody (Zatoka Gdańska jest stosunkowo płytka). Szeroka plaża jest strzeżona przez całą dobę, a drobny i czysty piasek wyróżnia się jakością. Nie brakuje również barów, lodziarni czy wypożyczalni sprzętów.
Sopot to jeden z największych kurortów nad Bałtykiem – mekka imprezowiczów oraz turystów, którzy od rybki z frytkami wolą bardziej wykwintne specjały. Oczywiście, największą atrakcją tutejszej plaży jest słynne, najdłuższe w Europie, molo. Co ciekawe, stężenie jodu na jego końcu jest aż dwa razy większe niż na lądzie. Plaża w Sopocie bywa oczywiście zatłoczona, ale wyróżnia się szerokością aż 110 m.
Dzięki położeniu i, dość silnym, wiatrom, piasek na plaży w Jastarni wyróżnia się czystością i miękkością. To miejsce cieszy się popularnością wśród miłośników sportów wodnych, szczególnie windsurfingu. Liczne szkółki zachęcają do rozpoczęcia przygody z deską także debiutantów. Dodatkowymi atrakcjami są latarnia morska oraz molo.
Plaża w Rewalu to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Nic dziwnego: jest wszak długa (na 3,5 km), szeroka (50 m), piaszczysta i położona zaledwie 150 m od centrum miasta. Oprócz tego nie brakuje na niej rozmaitych atrakcji: dmuchańców czy trampolin. Bez problemu można też wypożyczyć sprzęt wodny (np. skutery).
Nad piaszczystą plażą w Trzęsaczu góruje, porośnięty zielenią, stromy klif z kilkusetletnimi ruinami gotyckiej świątyni. Dlatego tutejszego krajobrazu nie da się pomylić z żadnym innym. Plaża w Trzęsaczu regularnie jest nagradzana prestiżowym certyfikatem Błękitnej Flagi i króluje w innych rankingach. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się platforma widokowa, z której podziwiać można zachody słońca.123RF/PICSEL
Plaża w Mikoszewie jest położona bardzo blisko ujścia Wisły do morza. To idealne miejsce dla szukających spokoju, leży bowiem na terenie rezerwatu przyrody. Nie znajdziemy tu restauracji czy barów, za to cieszyć możemy się przestrzenią (plaża ma 50 m szerokości), bardzo łagodnym zejściem do wody (nawet kilkanaście metrów płycizny) oraz terenami leśnymi w bliskiej okolicy. Naszym zdaniem to najpiękniejszy i wciąż nieodkryty zakątek nad Bałtykiem.
Łeba słynie z ruchomych wydm położonych na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Odwiedzając miasto, nie sposób zrezygnować z podziwiania tego niezwykłego zjawiska. Ale Łeba ma także piaszczystą plażę położoną ok. trzy kilometry od centrum miasta. Wyróżnia się ona czystością, łagodnym zejściem do wody i długością (ok. sześć kilometrów). Każdy znajdzie więc tutaj miejsce dla siebie.
Dotąd sądzono, że to przebywanie w otoczeniu zieleni najskuteczniej relaksuje człowieka, okazuje się jednak, że tak samo skuteczna jest obecność błękitnej wody.
Zdaniem Nicholsa dzieje się tak, ponieważ błękit wody obniża poziom stresu i lęku, a także wzmacnia ogólne poczucie szczęścia. Udowodniono również, że podczas przebywania w pobliżu wody, normuje się praca serca, a treningi, takie jak np. bieganie po nabrzeżu są bardziej wydajne.
- Istnieją także badania, które mówią, że człowiek lepiej sypia otoczony naturą. Nic dziwnego, że aplikacje ułatwiające zasypianie wykorzystują takie dźwięki, jak szum oceanu, płynącej rzeki czy deszczu - podsumowuje Nichols.
Do tej pory uważano, że najlepszym miejscem na działkę budowlaną mogą być okolice lasu. Trend ten jednak coraz częściej ulega zmianie123RF/PICSEL