Reklama

Niemal 16 tysięcy premii gwarancyjnej. Wielu z nas ma w domu ten wartościowy dokument

W domach wielu z nas do dziś zachował się wartościowy dokument z czasów PRL-u. Jak się okazuje, do dziś niemal milion Polaków posiada stare książeczki mieszkaniowe. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że dokument na nowo zyskał wartość i wciąż można go spieniężyć. Jak to zrobić?

Wartościowy dokument z PRL-u. Czym są książeczki mieszkaniowe?

W czasach PRL-u książeczki mieszkaniowe były jednym z instrumentów pozwalających na gromadzenie oszczędności. To nic innego jak dokument rejestrujący i potwierdzający ilość uzbieranych na koncie oszczędnościowym środków. Znajdziemy w nim dane osobowe właściciela, pieczątki oraz podpisy urzędnika. W PRL-u szczególną popularnością cieszyły się książeczki mieszkaniowe wydawane przez PKO Bank Polski.

Niestety hiperinflacja w okresie transformacji ustrojowej w latach 1989-1990 spowodowała spadek wartości zgromadzonych środków. Jak się jednak okazuje, do dziś niemal milion Polaków posiada stare książeczki mieszkaniowe. Dzięki zmianom prawnym oraz wprowadzeniu premii gwarancyjnej dokumenty te na nowo zyskały wartość, a Polacy wciąż mogą je spieniężyć.

Reklama

Zobacz również: Nie zapomnij o tej uldze w PIT. Kiedy przysługuje i jak z niej skorzystać?

Niektórym należy się premia gwarancyjna

Od lat 90. wprowadzono wiele zmian w prawie, które znacząco wpłynęły na sposób korzystania z książeczek mieszkaniowych. Dzięki temu obecnie wciąż możemy wykorzystać środki z dokumentu, a także premię gwarancyjną, o ile taka nam przysługuje.

Ile wynosi premia gwarancyjna w 2024 roku?

Jak czytamy w artykule Business Insider Polska:

Ekspert portalu Gethome ustalił w PKO BP, że teoretycznie kwota premii gwarancyjnych do wypłaty to aż 15,5 mld zł. Kwota ta cały czas rośnie, a wzrost zależy od aktualizowanego co kwartał GUS-owskiego wskaźnika ceny metra kwadratowego w budownictwie mieszkaniowym. W trzecim kwartale 2023 roku cena ta wynosiła w Polsce średnio 6335 zł za m kw. i była o 19,6 proc. wyższa niż w roku poprzednim.

Zobacz również: Nawet 3,5 tysiąca złotych miesięcznie. Kto może skorzystać ze świadczenia wspierającego?

Jak otrzymać premię gwarancyjną? Kwotę możemy przeznaczyć na konkretne cele mieszkaniowe

Premia gwarancyjna przysługuje nam jedynie wtedy, gdy nasza książeczka została założona przed 24 października 1990 roku. Aby ją otrzymać, musimy zarejestrować książeczkę mieszkaniową w banku, który ją obsługuje.

Kwotę premii gwarancyjnej możemy przeznaczyć m.in. na:

  • kupno i budowę domu
  • kupno mieszkania
  • spłatę starego kredytu spółdzielczego
  • wpłatę na fundusz remontowy
  • remont nieruchomości

Co ciekawe, książeczki można również przekazać osobie planującej budowę. Pomimo atrakcyjnej premii, wielu z posiadaczy książeczek decyduje się na likwidację bez jej wykorzystania, tracąc tym samym możliwość uzyskania 16 tysięcy złotych.

Warto jednak pamiętać, że od 1 stycznia 2023 roku, w przypadku złożenia wniosku o likwidację książeczki mieszkaniowej, wypłata premii staje się możliwa dopiero na początku kolejnego roku. Mimo że od dwóch lat książeczki podlegają obowiązkowej rejestracji, w PKO BP zarejestrowało się zaledwie 27 tysięcy osób. 

Zobacz również: Ważna informacja ZUS ws. nadpłaty podatku. Na co zwrócić uwagę?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oszczędności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy