Ważna informacja ZUS ws. nadpłaty podatku. Na co zwrócić uwagę?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pod koniec stycznia rozpoczął wysyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2023 r. Kilka milionów formularzy trafi do osób, które w 2023 r. pobierały świadczenia z ubezpieczeń społecznych. Deklaracje będą wysyłane do końca lutego 2024 r. – informuje ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pod koniec stycznia rozpoczął wysyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2023 r.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych pod koniec stycznia rozpoczął wysyłanie deklaracji podatkowych PIT za 2023 r.123RF/PICSEL

Miliony Polaków otrzyma dokumenty z ZUS

Do skrzynek pocztowych Polaków trafiają koperty, w których znajdują się deklaracje podatkowe.

"Co roku na przełomie stycznia i lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. W oczekiwaniu na przesyłkę listową klienci mogą taką deklarację pobrać i wydrukować ze swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych" - powiedział w rozmowie z PAP Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS.

PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy pobierali świadczenie z ZUS przez cały rok kalendarzowy, a wynikiem rozliczenia będzie niedopłata podatku lub rozliczenie wyniesie zero złotych - czytamy na stronie ZUS-u.

PIT-11A to informacja o dochodach dotycząca osób, które pobierały inne niż emerytura i renta świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego, m.in. zasiłki: chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze, świadczenia rehabilitacyjne.

PIT-11A otrzymają także świadczeniobiorcy, którzy złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem lub dziećmi, wniosek o obliczanie i  pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej lub wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A- informuje ZUS.

Deklaracje będą wysyłane do końca lutego 2024 r. – informuje ZUS
Deklaracje będą wysyłane do końca lutego 2024 r. – informuje ZUS123RF/PICSEL

Z kolei PIT-11 trafi do osób, które pobrały w ubiegłym roku: świadczenie należne po osobie zmarłej, alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu lub należności na zaspokojenie potrzeb rodziny, jeżeli pozostają w rozdzielności majątkowej.

Świadczeniobiorcy mogą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku. Mogą zrobić to w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które złożą w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia. Każdy emeryt i rencista może również przekazać 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego - informuje ZUS na swojej stronie.

ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku
ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku123RF/PICSEL

Ważna informacja ws. nadpłaty podatku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Ponadto ZUS nie rozlicza również osób zamieszkałych w państwach, z którymi Polskę łączą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

"Osoby, które otrzymają od ZUS PIT-11A, rozliczają się same z urzędem skarbowym i otrzymają zwrot nadpłaty w ciągu 45 dni od dnia, w którym złożą zeznanie podatkowe. Jeśli świadczeniobiorca nie uzyskał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36" - informuje ZUS.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas