Reklama

Niespotykane odkrycie polskich archeologów! Ma ponad 4 tysiące lat

Polscy archeolodzy odkryli kamienną planszę do gry z zaznaczonymi polami i zagłębieniami. Niezwykle rzadkie znalezisko ma ponad 4 tys. lat.

"Zupełnie niespodziewane" znalezisko polskich badaczy

O znalezisku, które odkryto w czasie badań zakończonych w grudniu ubiegłego roku, poinformowało PAP Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW. Jak podano, głównym przedmiotem badań było osadnictwo z epoki brązu i żelaza w rejonie wsi Ayn Bani Saidah w Omanie. "W jednym z pomieszczeń dużego budynku z okresu Umm an-Nar (2500-2000 lat p.n.e. - przyp. red.) znaleźliśmy planszę do gry!" - powiedział cytowany w komunikacie CAŚ UW kierownik badań prof. Piotr Bieliński. 

Projektem współkieruje dyrektor generalny ds. starożytności w Ministerstwie Dziedzictwa i Turystyki Sułtanatu Omanu, dr Sultan al-Bakri. Prof. Bieliński dodał, że takie znaleziska są rzadkie. Kilka przykładów podobnych plansz znanych jest z Doliny Indusu, a także z Mezopotamii, między innymi ze sławnych grobów królewskich z Ur.

Reklama

Plansza gry wykonana jest z kamienia i ma zaznaczone pola i zagłębienia. Naukowcy określają znalezisko jako "najbardziej pasjonujące i zupełnie niespodziewane" w ostatnim sezonie badań.

Niespotykane znalezisko: Co oznacza?

Według badaczy rejon wsi Ayn Bani Saidah był w pradziejach miejscem strategicznie położonym na skrzyżowaniu szlaków łączących ważne ośrodki starożytności: Bat na południu i Al-Ayn na północy, dziś stanowiska z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, oraz wybrzeże morskie w pobliżu portu Sohar na wschodzie. "Wzdłuż tej trasy znajduje się kilka ważnych osad tzw. kultury Umm an-Nar z epoki brązu. Mieliśmy więc nadzieję, że i nasze stanowisko znajdzie się w tej samej lidze" - przekazał prof. Piotr Bieliński. Jak podano w komunikacie, najnowsze odkrycia dowodzą, że archeolodzy mieli rację.

Badacze znaleźli też dowody na obróbkę miedzi w tym miejscu. Według prof. Bielińskiego pokazuje to, że osada uczestniczyła w tym lukratywnym handlu, o którym wspominają źródła pisane z Mezopotamii. "Oman był bowiem potęgą metalurgiczną tamtej epoki" - zaznaczył prof. Bieliński.

Według polskich badaczy, ich najnowsze odkrycia pokazują, że obszar badań, czyli mikroregion Qumayrah, miał w starożytności większe znaczenie, niż dotąd sądzono, i kryje jeszcze wiele niespodzianek. Wstępne prace ekspertów z CAŚ UW rozpoczęły się w 2015 r. Dolina okazała się bardzo bogata w pozostałości archeologiczne z różnych okresów. 

Badania finansowane są przez NCN.

Czytaj więcej:

Miliony Polaków cierpią na przewlekłą chorobę nerek. Lata bez objawów

Zakaz reklam chirurgii plastycznej wśród najmłodszych

Zobacz także:


PAP life
Dowiedz się więcej na temat: nietypowe znalezisko | odkrycie archeologiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy