Reklama

Reklama

Niezwykłe polskie kościoły

Turystyka sakralna, czyli podróżowanie szlakiem kościołów ma w Polsce (i na świecie!) całkiem spore grono amatorów. Choć w naszym kraju nie brakuje topornych kościołów i świątyń, które wygrywają konkursy na koszmarki architektury, jest też wiele takich, które cieszą oko i robią ogromne wrażenie. Oto kilka z nich!

Kościoły w Świdnicy i Jaworze

Reklama

Kościół Pokoju w Świdnicy (i bliźniaczy, położony w niedalekim Jaworze) to jedna z dwóch drewnianych świątyń w tym zestawieniu. Charakterystyczna, szkieletowo-ryglowa konstrukcja sprawia, że budowle te na pierwszy rzut oka nie przypominają tradycyjnych kościołów. Kryje się za tym ciekawa historia ich powstania. W XII wieku śląscy luteranie poprosili Ferdynanda III Habsburga o zgodę na budowę kościołów. 

W imię tolerancji religijnej władca pozwolił im na to, jednak pod bardzo rygorystycznymi warunkami: świątynie miały znajdować się z dala od zabudowań mieszkalnych, być z mało trwałych materiałów i... nie wyglądać na kościoły (bez wież i dzwonnic). To właśnie ten charakterystyczny wygląd, a także wnętrze, pełne kunsztownych polichromii, przyciąga do świątyń współczesnych turystów.

Kościół Mariacki w Krakowie

Kościół Mariacki jest symbolem krakowskiego rynku, choć... wcale nie leży na Rynku Głównym, bowiem oficjalnie budowla mieści się na Placu Mariackim 5. Bazylika Mariacka to symbol Krakowa i jeden z najbardziej znanych kościołów w Polsce, tłumnie odwiedzany przez turystów z całego świata, o każdej porze roku. Kościół w obecnym kształcie powstał pod koniec XIV wieku, choć wcześniejsza budowla romańska stała w tym miejscu już w połowie XIII wieku. Dlaczego wieże kościoła różnią się od siebie? Jeśli wierzyć legendzie, dwaj bracia rywalizowali, który wybuduje wieżę wyższą i piękniejszą. By wygrać, starszy z braci zabił młodszego, ale dręczące wyrzuty sumienia doprowadziły go do samobójstwa.

Inna legenda dotyczy hejnału z wieży mariackiej, który co godzinę wygrywany jest na cztery strony świata. W dawnych czasach strażnik czuwał na wieży, by ostrzec mieszkańców miasta przed tatarskim najazdem dźwiękiem hejnału. Jeden z Tatarów miał zabić strażnika strzałem z łuku, przerywając melodię. Właśnie dlatego hejnał nagle urywa się.

Oprócz imponującej bryły kościoła, turystów zachwyca też jego wnętrze: przepiękny, otwierany ołtarz Wita Stwosza, polichromie Jana Matejki i witraże Stanisława Wyspiańskiego.

Sanktuarium w Świętej Lipce

Święta Lipka to niewielka miejscowość niedaleko Kętrzyna, którą za sprawą znajdującego się tu sanktuarium maryjnego często nazywa się "Częstochową Północy". Jak podają opiekujący się tym miejscem Jezuici, bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny odwiedza rocznie nawet 100 tysięcy pielgrzymów. Przepiękna, barokowa budowla jest bogato zdobiona również wewnątrz, znajdują się tu m.in. XVIII wieczne organy, które poruszają się podczas gry. Wewnątrz znajdziemy też obraz Matki Jedności Chrześcijan.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje