Reklama

Reklama

Noc Leonidów. Ostatnia szansa na podziwianie gwiazd w tym roku?

Macie ochotę na podziwianie niezwykłych zjawisk na nocnym niebie? Będziecie mieli ku temu niepowtarzalną okazję! W listopadzie przypada maksimum meteorów z roju Leonidów. Kiedy dokładnie można obserwować to zjawisko?

Leonidy są najszybszym znanym rojem meteorów. Ich prędkość w ziemskiej atmosferze dochodzi do 72 km/s. Ich rój jest aktywny od 10 do 23 listopada, a jego maksimum przypada w nocy z 17 na 18 listopada każdego roku. Leonidy mówiąc potocznie są okruszkami kosmicznej materii, które oderwały się od komety. Ziarna piasku i kamyki, które gdy wpadają w ziemską atmosferę, płoną. Tworzą w ten sposób zachwycające zjawisko. 

Swoją nazwę Leonidy wzięły od gwiazdozbioru Lwa, gdzie znajduje się radiant roju, czyli miejsce, z którego meteory zdają się wylatywać. Najwięcej tych okruszków można zaobserwować w dzień maksimum. 

Kiedy obserwować Leonidy?

Reklama

Maksimum aktywności Leonidów można było zaobserwować w tym roku w nocy z 17 na 18 listopada. Jednak dla fanów zapierających dech w piersiach zjawisk nic straconego! Te wyjątkowe spektakle gwiezdne na niebie można w tym roku podziwiać aż do 23 listopada.

Obserwacji najlepiej dokonywać z dala od miejskiego, sztucznego światła. Warto też na czas podziwiania tego zjawiska odciąć się od spoglądania w telefon - wówczas nasze oczy dostrzegą znacznie więcej światła pochodzącego z roju Leonidów.

W grudniu zobaczymy na niebie jeszcze roje Geminidów i Ursydów. Będzie to kolejna, ostatnia w tym roku okazja do podziwiania niesamowitych zjawisk na niebie.

Jesteście fanami podniebnych obserwacji?

Czytaj również: 

Barbara Kurdej-Szatan trafiła do białoruskiej telewizji 

Wirtualna metamorfoza księżnej Diany 

Young Dolph nie żyje 

Zobacz także:  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: leonidy | zjawiska na niebie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy